Ewa Hansen „Olga” - recenzja książki

W każdym miesiącu na polskim rynku wydawniczym pojawiają się setki nowych książek różnego gatunku. W zależności od oczekiwań, każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak tylko ułamek, szczególnie jeśli mówimy o powieściach obyczajowych, jest w stanie wstrząsnąć czytelnika i poruszyć go do granic możliwości. Na szczęście ostatnio udało mi się właśnie na taką pozycję trafić. Nadal kołatają mi się w głowie myśli z nią związane, mimo że od jej lektury minęło już sporo czasu. Mowa o wyjątkowej i niebanalnej powieści Ewy Hansen „Olga”.
 
olga-ewa-hansen-recenzja-ksiazki-nawysokimbcasie.pl
 
 Autor: Ewa Hansen
Tytuł: „Olga”
Data wydania: 2023-12-14
Wydawnictwo: Wydawnictwo Novae Res
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
ISBN: 9788383139159
Liczba stron: 418
Ocena: 10/10

 
olga-ewa-hansen-nawysokimobcasie.pl

Ewa Hansen „Olga”

Piotr Grajewski to nauczyciel języka polskiego w prestiżowym licem w Warszawie. Mężczyzna nie cieszy się szczególną sympatią wśród uczniów ze względu na wysokie wymagania i cięty język. Sytuacja zmienia się, gdy Olga mdleje podczas jego lekcji. Wówczas nauczyciel  zostaje oddelegowany przez dyrektora szkoły do opieki nad Olgą podczas służbowej podróży jej rodziców do Stanów Zjednoczonych.


recenzja-kisiazki-ewy-hansen-olga-nawysokimobcasie.pl

 

Olga to wzorowa uczennica z gotowym planem na przyszłość ułożonym przez rodziców. Kobieta czuje się bardzo osamotniona, ponieważ rodziców ciągle nie ma, w szkole nie ma przyjaciół, a jedyny, z którym trzymała się od podstawówki, poszedł do innego liceum, przez co mają bardzo ograniczony kontakt. Poza tym ma problemy w szkole przez zachowanie rówieśników, nie wspominając już o tym, że mimo wszelkich starań nie jest w stanie zadowolić rodziców ze względu na słabsze oceny z języka polskiego.

 

fragment-kisiazki-ewy-hansen-olga-nawysokimobcasie.pl


Początkowa niechęć między nauczycielem a uczennicą stopniowo przekształca się w uczucie, któremu żadne z nich nie jest w stanie się przeciwstawi. Spędzają ze sobą coraz więcej czasu, poznając siebie nawzajem i dostrzegając to, że rzeczywistość każdego z nich jest z goła inna niż przypuszczali. Zakazane uczucie staje się jednak źródłem wielu problemów i nieprzewidywalnej tragedii. Oboje odkrywają, że miłość nie zawsze pozostawia po sobie słodki smak.


recenzja-kisiazki-olga-ewy-hansen- nawysokimobcasie.pl

Wyjątkowa książka, którą trzeba przeczytać

Książka nie ogranicza się jedynie do wątku miłosnego, poruszając tematy samotności,  prześladowania, zaniedbywania przez dorosłych oraz konsekwencji wynikających z ambicji rodziców. Autorka ukazuje złożoność ludzkich uczuć, prezentując sytuacje, które burzą poukładane życie bohaterów. Warto zwrócić także uwagę na wydźwięk, jaki można wynieść z całej powieści, a mianowicie taki, że w życiu nie ma sprawiedliwości, a światem żądzą pieniądze. Mimo popełnienia zbrodni, mając wpływowych rodziców z zapleczem finansowym, można pozostać bezkarnym.

 

Recenzja książki Ewy Hansen „Olga”

Powieść „Olga” Ewy Hansen to wspaniała i przede wszystkim bardzo wartościowa książka, która podkreśla realne problemy dzisiejszych czasów i pokazuje, jak lekceważenie pewnych zachowań może być tragiczne w skutkach. Jest to bardzo emocjonalna pozycja, która w połączeniu z ciekawymi dialogami, doskonale wykreowanymi bohaterami i nietuzinkową fabułą jest książką, którą na prawdę trudno odłożyć, a co dopiero zapomnieć. Nie ukrywam, że na końcu wezbrały we mnie emocje, bo nienawidzę niesprawiedliwości i po prostu się poryczałam. Gwarantuję, że ten tytuł Cię nie rozczaruje. Z całego serca polecam!

 

 

Udało Ci się przeczytać tę powieść? Jeśli nie, to masz ją w planach? Znasz wcześniejszą książkę Ewy Hansen „Klubowe dziewczyny”? Polecisz mi inną książkę, która Cię podobnie wzruszyła?

 

 

 * Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce

9 komentarzy:

 1. Nie miałam okazji jej czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam tego nazwiska. Recenzja brzmi ciekawie, mogłabym przeczytać tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja naprawdę mnie zaciekawiła. Nie słyszałem wcześniej o tej książce, ale teraz na pewno chcę ją przeczytać. Wydaje się być pełna emocji i głębokich tematów, tak jak lubię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać polskich autorów. Mamy tego z roku na rok co raz więcej. Jest z czego wybierać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Opisane tematy i wątki zapowiadają ciekawą lekturę. Dziękuję za recenzję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie poświęcę jej czas. Nie czytałam książek tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mogłabym przysiąść do tego tytułu. Nie słyszałam nazwiska autorki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na to, że ksiązka porusza wiele ważnych kwestii, które są bardzo aktualne w dziisiejszym świecie. Na pewno warto po nią sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam tego nazwiska. Książka powinna mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)