Dagmara Leszkowicz-Zaluska „O nic nie pytaj” - recenzja książki

 Dagmara Leszkowicz-Zaluska, ceniona dziennikarka i pisarka, w swojej twórczości przenosi czytelników w różne epoki i zakątki świata, odkrywając nie tylko historię, ale przede wszystkim ludzkie losy tkwiące w jej gąszczu. Jej prace nie są jedynie zapisem faktów czy kroniką wydarzeń, lecz głębokim studium natury ludzkiej w różnych kontekstach społecznych i politycznych. Wnikliwie badając psychologię postaci i ich reakcje na zmieniający się świat, Dagmara Leszkowicz-Zaluska rzuca nowe światło na znane wydarzenia oraz ukrywa przed czytelnikiem nieznane historie, które kształtowały bieg dziejów. Jej prace są zarówno przyciągające intelektualnie, jak i emocjonalnie, wciągając czytelnika w wir wielkich wydarzeń i małych, osobistych dramatów. Przekonująco pokazuje, że każda epoka jest areną dla ludzkich marzeń, walki o wolność i dążenia do zrozumienia własnej tożsamości. Przykładem jej talentu i głębokiego wglądu w ludzkie losy jest jej najnowsza powieść, „O nic nie pytaj”, która wciąga czytelników w burzliwe czasy powojennej Polski.dagmara-leszkowicz-zaluska-o-nic-nie-pytaj-recenzja-ksiazki-nawysokimobcasie.pl


Autor: Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Tytuł: „O nic nie pytaj”
Data wydania: 2024-02-22
Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Gatunek: powieść historyczna
ISBN: 9788383521930
Liczba stron: 360
Ocena: 8/10dagmara-leszkowicz-zaluska-o-nic-nie-pytaj-nawysokimobcasie.pl

Dagmara Leszkowicz-Zaluska „O nic nie pytaj”

„O nic nie pytaj” Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej to powieść historyczna, której akcja toczy się pod koniec II wojny światowej i w pierwszych latach powojennej Polski. Główna bohaterka, Lonia Bielak, jest młodą kobietą z prowincji, która podróżuje do Warszawy, by poślubić swojego narzeczonego. Ten jednak okazuje się bezwzględnym funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, uwikłanym w nowy, bratobójczy konflikt rozdzierający Polskę.

 

recenzja-ksiazki-dagmary-leszkowicz-zaluskiej-o-nic-nie-pytaj-nawysokimobcasie.pl

Podczas podróży Lonia spotyka innego mężczyznę, byłego partyzanta, który staje się miłością jej życia. To spotkanie komplikuje jej losy, tworząc trójkąt miłosny w trudnych czasach, gdy kraj mierzy się z komunistyczną dyktaturą i wewnętrznymi rozdarciami.

Powieść doskonale oddaje realia powojennej Polski, ukazując dramatyczną walkę o wolność, moralne dylematy oraz wpływ wielkiej historii na losy jednostek. Emocje bohaterów są wyraziście przedstawione, a narracja bogata w szczegóły historyczne, co wzbogaca odbiór i ułatwia zrozumienie kontekstu.

 

recenzja-ksiazki-o-nic-nie-pytaj-dagmary-leszkowicz-zaluskiej-nawysokimobcasie.pl

Lonia musi stawić czoła trudnym wyborom, które wpływają nie tylko na jej życie, ale także na przyszłość bliskich. Historia pokazuje, jak miłość i wolność mogą być silniejsze niż strach, a każda decyzja niesie ze sobą nieodwracalne konsekwencje. To opowieść o sile uczuć, trudnych wyborach i brutalności powojennej rzeczywistości, która głęboko zapada w pamięć.


fragment-ksiazki-dagmary-leszkowicz-zaluskiej-o-nic-nie-pytaj-nawysokimobcasie.pl

Powieść o ludzkich losach i moralnych dylematach w powojennej Polsce

Książka „O nic nie pytaj” Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej wyróżnia się doskonałym oddaniem atmosfery życia w powojennej Polsce i głębokim wyczuciem emocji bohaterów. Nie unika trudnych tematów ani moralnych dylematów, skupiając się na realnym przedstawieniu ludzkich relacji i wyborów w minionych czasach. Autorce udaje się wnikliwie przedstawić psychologiczne i moralne wyzwania bohaterów, co sprawia, że historia staje pasjonującą lekturą i inspirującym źródłem refleksji nad wolności i jej kosztami.

Dodatkowo, powieść przypomina o skomplikowanej rzeczywistości powojennej Polski, gdzie walka o idee i osobiste ambicje splatały się w niebezpiecznych intrygach. Autorka zręcznie rekonstruuje historyczne wydarzenia i ukazuje ich wpływ na codzienne życie zwykłych ludzi, ich rodzin i relacje międzyludzkie. 


dagmara-leszkowicz-zaluska-o-nic-nie-pytaj-wydawnictwo-proszynski-i-s-ka-nawysokimobcasie.pl
Dagmara Leszkowicz-Zaluska „O nic nie pytaj” - recenzja książki

„O nic nie pytaj” to poruszająca opowieść o miłości, wojnie i wyborach, które zmieniają ludzkie losy. Dagmara Leszkowicz-Zaluska mistrzowsko łączy historię z fikcją, tworząc wciągającą narrację, która pozostaje z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. Jej umiejętność oddania realiów powojennej Polski i głębokich, emocjonalnych doświadczeń bohaterów czyni książkę nie tylko fascynującą podróżą przez czas i przestrzeń, ale także medytacją nad uniwersalnymi wartościami i ludzkimi tragediami, które wstrząsają i inspirują do refleksji nad naturą człowieczeństwa.Co sądzisz o tej książce? Masz w planach sięgnąć po tę pozycję? Czytasz czasami  powieści historyczne? 
*Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka

5 komentarzy:

 1. Brzmi interesująco, a muszę szczerze przyznać, że chyba jeszcze nie czytałam kiepskiej książki wydanej przez to wydawnictwo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze, ze nie słyszałam o tej pozycji wcześniej, ale zapowiada się na interesująca lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żyjąc we współczesności czasem dajemy się wkręcić, że niby jesteśmy wyjątkowi, a przecież tyle pokoleń przed nami przeżywało coś równie ekscytującego jak my.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że miło można spędzić czas z taką publikacją. Muszę przyznać, że z zainteresowaniem zapoznam się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to na pewno nietuzinkowa książka, do której warto zajrzeć w wolnej chwili. Angela

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)