Joanna Bagrij „Nadbrzeżnik” - recenzja książki / TaniaKsiazka.pl

 Niektóre książki potrafią wciągnąć tak głęboko, że ślady wzbudzonych emocji pozostają w duszy jeszcze długo po zakończeniu lektury. Tak właśnie jest z powieścią „Nadbrzeżnik” autorstwa Joanny Bagrij. To zdecydowanie nie jest typowy kryminał, który czyta się lekkim sercem. Autorka porusza w nim tematy związane z ludzką naturą, mrocznymi tajemnicami społeczności oraz psychologicznymi aspektami zbrodni.

 


joanna-bagrij-nadbrzeznik-recenzja-ksiazki-nawysokimobcasie.pl


 Autor: Joanna Bagrij
Tytuł: „Nadbrzeżnik”
Seria: Lena Dobrowicz (tom 2)
Data wydania: 2024-01-31
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mova
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788383217734
Liczba stron: 504
Ocena: 8/10


joanna-bagrij-nadbrzeznik-nawysokimobcasie.pl

Joanna Bagrij „Nadbrzeżnik”     

W upalny lipcowy dzień na plaży koło jednostki wojskowej w Mrzeżynie zostają odnalezione zeszkieletowane zwłoki, ukryte w bunkrze z czasów II wojny światowej. Pomimo braku wyraźnych oznak morderstwa, policja zaczyna dochodzenie. Jednak nietypowe przedmioty otaczające ciało – starej mapy wybrzeża, pordzewiałego kompasu, rybackiego kaszkietu oraz lampy naftowej, w tym także bransoletka z muszelek i glonów zawieszona na kościstej dłoni denata. Policja doskonale wie, że to symbol Nadbrzeżnika, legendarnego stwora oraz podpis mordercy, który działał na Pomorzu Zachodnim ponad dwadzieścia lat temu.

 

recenzja-ksiazki-nadbrzeznik-joanny-bagrij-nawysokimobcasie.pl


Wkrótce kolejne ciała pojawiają się na plaży, zawsze z identycznymi śladami symbolu Nadbrzeżnika. Presja na lokalną policję rośnie, a podkomisarz Jakub Flambert dowodzący jednostką w Regalicach, wspomagany przez doświadczoną lekarkę sądową Agatę Zabłocką i technika policyjnego Tomasza Kalwicza, z typową dla siebie ambicją stara się pchać dochodzenie do przodu. Jednak problemy osobiste młodszego aspiranta Tymona Niemickiego utrudniają pracę zespołu, ponieważ ten nie przykłada się należycie do swoich obowiązków. Na szczęście do akcji wkracza doświadczona aspirant sztabowa Lena Dobrowicz, która przejmuje dowodzenie nad śledztwem. 

 

fragment-ksiazki-nadbrzeznik-joanny-bagrij-nawysokimobcasie.pl

Sprawa nabiera tempa, a kolejne zbrodnie odsłaniają coraz bardziej makabryczne detale, wskazujące na to, że morderca działa według precyzyjnie zaplanowanego scenariusza. Każde kolejne ciało nosi ten sam podpis mordercy – sercówkę pospolitą oraz morszczyn pęcherzykowaty To tylko utwierdza Lenę Dobrowicz w przekonaniu, że bez rozwikłania spraw tajemniczych morderstw z lat dziewięćdziesiątych nie uda jej się poznać tożsamości ściganego sprawcy. Szukając informacji i szperając w zakurzonych miejscowych aktach,  Dobrowicz wyciąga na światło dzienne tajemnice mieszkańców, które ci najchętniej zabraliby ze sobą do grobu. Liczne sekrety skrywają także członkowie jej zespołu. Kobieta jest zdeterminowana i za wszelką cenę chce doprowadzić tę sprawę do końca, samodzielnie prowadząc wyczerpujące dla niej dochodzenie. 

 

recenzja-ksiazki-joanny-bagrij-nadbrzeznik-nawysokimobcasie.pl


Lena Dobrowicz  musi się także zmierzyć ze swoimi osobistymi demonami z przeszłości i podjąć niełatwą decyzję, czy może zaufać przyjacielowi z dzieciństwa. Kobieta zostaje postawiona prze dylematem, czy i tym razem podążyć za nieomylną intuicją, czy zdać się na zdrowy rozsądek i piętrzące się dowody zbrodni.  Gdy rozgrywka z seryjnym mordercą staje się coraz bardziej niebezpieczna, musi podjąć decyzję, która przesądzi o jej losie i losie tych, których kocha. Czy i tym razem bezkompromisowej policjantce uda się rozgryźć umysł seryjnego mordercy zbierającego żniwo na Pomorzu Zachodnim?


Wciągająca powieść kryminalna

Fabuła książki prowadzi przez labirynt podejrzeń, nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz psychologicznych portretów postaci. Sceneria Morza Bałtyckiego oraz nadmorskich miejscowości odgrywa istotną rolę w budowaniu napięcia i atmosfery powieści, przybliżając realistyczny obraz środowiska, w którym rozgrywają się opisane w książce wydarzenia. Autorka nie tylko doskonale prowadzi fabułę, myląc tropy i wplatając nowe poszlaki, ale także stosuje mieszankę trzech narracji, ukazujących różne punkty widzenia oraz emocje bohaterów.   


Recenzja książki „Nadbrzeżnik” Joanny Bagrij

Książka „Nadbrzeżnik” Joanny Bagrij zabiera nas w fascynującą podróż przez świat zbrodni, napięcia i skrajnych emocji. Autorka doskonale balansuje pomiędzy intrygą kryminalną a psychologicznymi portretami bohaterów, tworząc opowieść, która trzyma w napięciu do samego końca. Wraz z narastającym tempem śledztwa, zostajemy wciągnięty w wir zagadek, wątpliwości i emocji, podążając śladami policjantki Leny Dobrowicz, która musi zmierzyć się nie tylko z bezlitosnym seryjnym mordercą, ale także ze swoimi własnymi demonami z przeszłości. To niezapomniana lektura dla miłośników gatunku kryminalnego oraz dla tych, którzy pragną przeżyć czytelnicze doznania na najwyższym poziomie.   Gorąco polecam!

 

 

Co sądzisz o tym tytule? Masz w planach przeczytanie całej serii? Sięgasz po kryminały, czy gustujesz w innym gatunku literatury?

 

 

* Za możliwość przeczytania książki dziękuję księgarni TaniaKsiazka.pl

9 komentarzy:

 1. Mój gatunek. Chętnie bym przeczytała tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała poszukać. Dawno nie sięgałam po kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Będzie mi się podobać ta książka. Dziękuję za podzielenie się tytułem i za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości autorki. Książka zapowiada się całkiem nieźle.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi całkiem dobrze. Nie słyszałam tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi całkiem nieźle. Będę chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Intrygujące, że fabuła łączy elementy kryminału z psychologicznym portretem postaci. To musi być ciekawa lektura, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Długo nie czytałam tego gatunku. Mam wrażenie że będzie mi się podobać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie książki. Kryminały chyba nigdy mi się nie znudzą.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)