Krystyna Mirek „Zielona gwiazdka” - recenzja książki

Święta Bożego Narodzenia często kojarzą się z idyllicznym klimatem, pełnym magii, ciepła i miłości. Tego typu historie mają szczególną zdolność przenoszenia nas w niezwykły świat, gdzie wszelkie trudności rozwiązują się, a serca napotykają jedynie radość i miłość. Niemniej jednak, istnieje równie wiele opowieści, które zapędzają się w dalsze zakamarki, odkrywając drugą, dla wielu nieznaną stronę tego okresu. Mimo, że wówczas wiele osób zatopionych jest w marzeniach o idealnych świętach, nie wszystkie tego typu historie malują obraz sielanki. Zamiast tego, ukazują złożoność ludzkich relacji, obnażają głębokie rany, ujawniają skrywane sekrety, czy pokazują realia zawiłych konfliktów rodzinnych. Idealnym przykładem takiej powieści jest „Zielona gwiazdka” autorstwa Krystyny Mirek.


krystyna-mirek-zielona-gwiazdka-recenzja-ksiazki-nawysokimobcasie.pl


Autor: Krystyna Mirek
Tytuł: „Zielona gwiazdka”
Data wydania: 2023-11-08
Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
ISBN: 9788367859370
Liczba stron: 304
Ocena: 7/10


krystyna-mirek-zielona-gwiazdka-nawysokimobcasie.pl

Krystyna Mirek „Zielona gwiazdka”     

Akcja powieści rozgrywa się w małej górskiej miejscowości, gdzie rodzina Skalskich przygotowuje się do niezwykłych świąt. Dziadek Ignacy, pełen energii i radości życia, ma obchodzić swoje dziewięćdziesiąte urodziny. To wyjątkowe wydarzenie staje się pretekstem do zgromadzenia się bliskich i wspólnego świętowania w domu pełnym ciepła i rodzinnych tradycji. Przygotowania nabierają jednak nowego wymiaru, gdy w miasteczku zbliża się koncert. Na scenie pojawi się nie tylko zapomniana gwiazda lat osiemdziesiątych, ale także kilku młodych muzyków, w tym enigmatyczny Markus.

 

recenzja-ksiazki-krystyny-mirek-zielona-gwiazdka-nawysokimobcasie.pl 

 

Młody artysta nawiązuje nietypową relację z Lidią, wnuczką Ignacego, co budzi zainteresowanie i jednocześnie niepokój wśród mieszkańców. W miarę zbliżających się świąt, sytuacja komplikuje się, gdy Markus postanawia sprowadzić swoją babcię, która zna tajemnice z przeszłości miasteczka. Ta informacja wywołuje nie tylko zaskoczenie, ale także narastające konflikty w rodzinie. Ignacy, choć ukochany przez najbliższych, ma pewne obawy, skrywa bowiem wiele tajemnic i sekretów, które stopniowo zaczynają wychodzić na jaw. Jak dalej potoczą się losy Markusa i Lidii?  Czy pośród tak wielu kłamstw i sekretów, rodzina Skalskich zdoła się między sobą porozumieć? 

 

recenzja-ksiazki-zielona-gwiazdka-krystyny-mirek-nawysokimobcasie.pl

Zawiłe relacje, tajemnice z przeszłości i magia rodzinnych świąt

Fabuła książki skupia się na zawiłych relacjach między bohaterami, eksplorując ich życiowe decyzje, długo skrywane tajemnice z przeszłości, czy  rodzinne konflikty. Pokazuje uczucia zakochanej pary i związane z nimi emocje, które  próbują znaleźć ujście. Autorka umiejętnie oddaje realistyczne oblicze relacji rodzinnych, ukazując zarówno trudności, z jakimi się mierzą, jak i piękno, które daje członkom rodziny siłę do walki z napotkanymi przeciwnościami.

 

 fragment-ksiazki-krystyny-mirek-zielona-gwiazdka-nawysokimobcasie.pl

 

Nieoczekiwane wydarzenia, kontrasty między pokoleniami i zaskakujący rozwój sytuacji sprawiają, że książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony, emanując jednocześnie ciepłem i magią świąt. Autorka zręcznie ukazuje, jak ważna jest rozmowa, będąca kluczem w rozwiązywaniu konfliktów, jak niezałatwione sprawy mogą latami wpływać na życie i jakie siły drzemią w odrodzeniu relacji rodzinnych. Przesłanie o bezwarunkowej miłości, wzajemnym szacunku i poczuciu bezpieczeństwa stanowi sedno tej pięknej opowieści, która dobitnie pokazuje, że każdy człowiek ma prawo do błędów i wyciągania z nich wniosków, ale również każdy, niezależnie od popełnionych czynów, ma prawo prosić o wybaczenie i pojednanie się.

 

fragment-ksiazki-zielona-gwiazdka-krystyny-mirek-nawysokimobcasie.pl

Recenzja książki Krystyny Mirek „Zielona gwiazdka”   

„Zielona gwiazdka” Krystyny Mirek to barwna opowieść o wieloaspektowej miłości – tej niespodziewanej, zakradającej się bez ostrzeżenia, i tej dojrzałej, rosnącej z upływem czasu, trwającej latami. Książka ukazuje marzenia o szczęściu i nowym życiu, pozbawionym tajemnic. Pokazuje także, że nigdy nie warto tracić nadziei i mimo przeciwności walczyć o to, co ważne. W końcu każdy jest tylko człowiekiem i ma prawo popełniać błędy, jednak najważniejsze jest to, aby z tych błędów wyciągać wnioski. „Zielona gwiazdka” Krystyny Mirek otwiera oczy na małe szczęścia, takie jak przytulenie zwyczajnego psa czy obecność zwyczajnych ludzi. Wskazuje również na niezwykłe znaczenie rodziny – tej nieidealnej, lecz pełnej siły, gotowej na wybaczenie, zrozumienie i dawanie sobie szansy na miłość. To doskonała pozycja dla tych, którzy poszukują pełnych emocji opowieści o życiu, miłości i rodzinie. Gorąco polecam!

 

 

Znasz twórczość Krystyny Mirek? Co sądzisz o tej świąteczno-zimowej powieści? 
* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Luna.

7 komentarzy:

 1. Ja jeszcze nie znam jej twórczości

  OdpowiedzUsuń
 2. na dzień dzisiejszy odpuszczam ksiązki i filmy w świątecznym klimacie mam już przesyt!
  ale chętnie zapiszę tytuł na grudzień
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Magia świątecznych powieści potrafi przemówić do czytelnika w szczególny sposób, chętnie w tym roku chwytałam za tego typu książki, chociaż tego tytułu nie miałam okazji poznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis tej książki jest tak intrygujący. Zawiłe relacje, tajemnice z przeszłości, magia świąt - wszystko, co lubię w dobrej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam sięgać po kolejne wydania tej autorki. To też jest rewelacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Opis tej książki jest pełen życiowej mądrości i uczuć. Myślę, że to miła lektura na zimowe wieczory nawet po Świętach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię książek z motywem świątecznym, ale Pani Mirek potrafi tak ukazać klimat, że aż go czuć.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)