Artur Tojza „Słona wanilia” - recenzja ksiażki

Odkryj niezwykłą powieść, która przekracza granice typowej historii o miłości i dorastaniu, rzucając światło na trudności, z jakimi młodzi ludzie muszą zmierzyć się zarówno w sferze uczuć, jak i w relacjach rodzinnych. Poznaj niezwykle poruszającą powieść Artura Tojzy „Słona wanilia”, która przenika głęboko w świat współczesnej młodzieży.  Autor wnikliwie analizuje psychologiczne aspekty relacji międzyludzkich, ukazując różne perspektywy na świat, dając tym samym wiele życiowych lekcji.
 
 

 

 

   Autor: Artur Tojza
Tytuł: „Słona wanilia”
Seria: Słodka wanilia (tom 1)
Data wydania: 2023-09-25
Wydawnictwo: Self Publishing Artur Tojza
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
ISBN: 9788367864008
Liczba stron: 185
Ocena: 9/10


Artur Tojza „Słona wanilia”

Głównym bohaterem książki jest Tomek, zamknięty w sobie, spokojny i trzymający się na uboczu licealista, który żyje w świecie komiksów i anime. Stara się nie wychylać, jednak jednym wybuchem swoich emocji, zwraca na siebie uwagę szkolnych koleżanek, za którymi ugania się większość chłopców w szkole. Należą one do Klubu Pomocników i są odpowiedzialne za organizację imprezy Walentynkowej. Życie Tomka  zmienia się, kiedy to zostaje zaangażowany w organizację szkolnej imprezy Walentynkowej przez dwie pozornie idealne uczennice - Amandę i Annę.

Tomek, mimo że nienawidzi Walentynek, stara się pomóc w organizacji imprezy jak najlepiej tylko potrafi. Mężczyzna zdobywa w ten sposób szacunek i zainteresowanie kobiet. Przyjaciółki są Tomkiem zafascynowane, dlatego coraz częściej potrzebują jego pomocy, jednak on zawzięcie próbuje się od nich uwolnić. Stopniowo okazuje się, że te dwie dziewczyny, które zdają się być spełnione i pewne siebie, również mają swoje własne tajemnice i problemy.

Amanda nazywana także Ami  to piękna młoda kobieta , która   poza organizowaniem szkolnych imprez od najmłodszych lat para się modelingiem. Mogłoby się wydawać, że to praca marzeń, bo przecież każda kobieta o tym marzy. Prawda jest jednak taka, że bycie modelką nie jest takie proste, jak może się wydawać. Wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami, niskim poczuciem własnej wartości, a także bardzo dużym zainteresowaniem płci przeciwnej. Jeśli chodzi o Annę, to jest równie piękna, cicha, spokojna i bardzo inteligentna kobieta, która reprezentuję szkołę na konkursach matematycznych. Książka odsłania ich prywatne wyzwania, ukazując, że życie każdego z nas może być o wiele bardziej skomplikowane, niż zdaje się na pierwszy rzut oka. Dziewczyny pomimo różnic jakie ich dzielą są najlepszymi przyjaciółkami, które obrały sobie za cel zburzyć wysoki mur, którym otoczył się młody mężczyzna. Mimo to Tomek nie ma zamiaru poddać się w dążeniu do celu jakim jest spokojna egzystencja w swoim świecie bez problemów i tym bardziej miłości, która potrafi tylko ranić. Jego priorytetem jest ukończenie szkoły, pójście na studia weterynaryjne i znając swoje miejsce w hierarchii nie poddać się urokowi dziewcząt, mając świadomość że związek z jedną z nich kosztować go może tylko rozczarowaniem i złamanym sercem.
 
W miarę jak historia się rozwija, Tomek, Amanda i Anna uczą się wzajemnego zrozumienia i akceptacji. Mimo różnic społecznych i pozorów, które ich dzielą, odkrywają, że każdy z nich ma swoje tajemnice i własne wyzwania do pokonania. Mimo różnic społecznych, dzięki swojemu doświadczeniu uczą się, że warto szukać prawdziwej miłości i przyjaźni, aby odnaleźć sens życia w skomplikowanym świecie. W toku wydarzeń Tomek, który zawsze trzymał się na uboczu, zaczyna otwierać się na nowe doświadczenia i uczucia. Amanda  i Anna, choć początkowo wydają się spełnione, również mają swoje problemy, co sprawia, że ich relacje stają się bardziej skomplikowane. W trakcie przygotowań do walentynkowej imprezy bohaterowie odkrywają, że życie każdego z nich jest o wiele bardziej złożone, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Jak dalej potoczą się losy bohaterów? Czy Tomek zdoła utrzymać swoją postawę nieufności wobec miłości, mimo rozwijającej się relacji z Amandą i Anną? Czy będą w stanie poradzić sobie z trudnościami, jakie spotkają na swojej drodze? Tego dowiesz się po przeczytaniu tej niezwykle wartościowej pozycji!

Ważna powieść o samoakceptacji

„Słona wanilia” to nie tylko historia o dorastaniu i miłości, ale także głęboka refleksja nad ludzkimi relacjami i potrzebą zrozumienia drugiego człowieka. Książka pokazuje, że wartość każdej osoby nie zależy od pozycji społecznej czy wyglądu zewnętrznego, a prawdziwe piękno tkwi w akceptacji siebie i innych. Ponadto, powieść przypomina nam, że życiowe lekcje można czerpać z niespodziewanych źródeł, a każdy z nas ma potencjał do znalezienia drogi do szczęścia, mimo wielu trudności i przeciwności losu. Autor błyskotliwie eksploruje kwestie tożsamości i akceptacji siebie, co stanowi fundamentalny aspekt powieści. Ukazuje on bowiem, że wartość jednostki tkwi w jej wnętrzu, a akceptacja samego siebie jest kluczowym elementem, niezbędnym do odnalezienia własnego szczęścia. Artur Tojza ma niezwykłą umiejętność tworzenia realistycznych postaci, prawdziwie życiowych dialogów oraz autentycznych relacji międzyludzkich. W ten właśnie sposób mogłam obserwować, jak rozwijają się bohaterowie książki, ich empatia, zrozumienie, a wraz z tym, także nawiązywane przez nich kontakty. To, co zasługuje na szczególną uwagę, to umiejętność autora do tworzenia pełnokrwiste postaci, które są nie tylko literackimi konstrukcjami, ale prawdziwymi ludźmi, z którymi wielokrotnie mogłam utożsamiać. Historia skłania do refleksji nad wyglądem współczesnego społeczeństwa i  jego oczekiwaniami wobec młodych ludzi. To także inteligentna i delikatna krytyka stereotypów społecznych oraz presji, którą młodzi ludzie bardzo często odczuwają, szczególnie wkraczając w dorosłe życie.  


Recenzja książki „Słona wanilia” Artura Tojzy

„Słona wanilia” Artura Tojzy to intensywna podróż przez świat młodzieży, która musi stawić czoła wielu wyzwaniom na swojej drodze. Poznajemy ich wewnętrzne konflikty, pragnienia i trudności, z jakimi się borykają. Książka odkrywa ludzkie emocje w ich najczystszej formie, skłaniając do głębokich przemyśleń nad naturą przyjaźni, miłości i życiowych wyborów. To pozycja, która nie tylko wciąga w swoją emocjonującą fabułę, ale także dzieło o głębokim przesłaniu, które porusza serce i umysł, pozostawiając z niesamowitymi wrażeniami, refleksjami i przemyśleniami. „Słodka wanilia” Artura Tojzy zwraca uwagę na to, aby nie oceniać i nie myśleć stereotypowo, a zamiast tego spojrzeć głębiej w samych siebie, jak również w innych ludzi, przypominając o wartości jaką jest akceptacja i współczucie w naszych relacjach międzyludzkich. Piękna, wartościowa i poruszająca. Gorąco polecam!7 komentarzy:

 1. Dawno nie czytałam nic o tej tematyce, więc chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa recenzja. Opisuje książkę jako poruszającą i głęboką, co mnie bardzo zaintrygowało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowałam się. Będę szukać tej książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki, które biorą pod lupę społeczne oczekiwania i stereotypy. Już ją wpisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta historia wydaje się być poruszająca i wartościowa, chętnie bym ją poznała.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)