Zimowa historia pełna magii. Recenzja książki „Gwiazdka”Święta Bożego Narodzenia to cudowny i magiczny czas. Każdy z nas ma jakiś sposób, aby poczuć chociaż na chwilę ich niezwykły klimat. W tym celu słucha się świątecznych piosenek czy czyta świąteczne powieści. Jednak nie można w tym wszystkim zapomnieć o najmłodszych, którzy jeszcze nie do końca rozumieją magię Świąt Bożego Narodzenia. Na szczęście co roku pojawia się wiele książeczek dla dzieci w świątecznym klimacie, które na pewno pomogą każdemu rodzicowi wyjaśnić czym jest Boże Narodzenie oraz dlaczego jest to tak wyjątkowy czas. Z tego powodu chciałabym Wam zaproponować przepiękną, zimową i pełną magii historię. To „Gwiazdka” Anieli Cholewińskiej-Szkolik. To wyjątkowo ilustrowana propozycja od Wydawnictwa Wilga, która na pewno skradnie Wasze serce!Autor: Aniela Cholewińska-Szkolik

Tytuł: „Gwiazdka”

Data wydania: 2022-11-09

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga

Gatunek: opowiadania, powieści dla dzieci

ISBN: 9788328099623

Liczba stron: 56

Ocena: 10/10

Gwiazdka

Wydarzenia w książce poznajemy z dwóch perspektyw. W jednej odkrywamy świat małej sarenki Gwiazdki, która u boku swojej mamy czuje się bezpiecznie i swobodnie odkrywa otaczający ją świat. Z drugiej natomiast poznajemy Anię i Stasia oraz ich tatę, Pana Darka, który prowadzi Świerkową Ostoję – malutkie przytulisko, w którym schronienie znajduje wiele leśnych zwierząt.

Recenzja książki „Gwiazdka”

Gwiazdka to mała sarenka, która jest bardzo ciekawa świata. U boku swojej mamy czuje się bardzo bezpiecznie, dlatego zdarza jej się oddalić od niej, gdy ta skubie pędy leszczyny. Gwiazdeczka uwielbia podziwiać wschody Słońca i czasem bywa lekkomyślna, dlatego jej mama nie spuszcza jej z oczu. Gdy na polanie pojawia się pies, wszystkie sarny uciekają w gęstwinę lasu. Gwiazdka nie do końca potrafi to zrozumieć.
Pan Darek wraz z rodziną prowadzi Świerkową Ostoję, czyli malutkie przytulisko dla rannych leśnych zwierząt. Pan Darek ze swoją rodziną przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki opisom różnych codziennych zadań poznajemy zwyczaje rodziny i emocje, które udzielają się każdemu czytelnikowi. W Świerkowej Ostoi jest to niewątpliwie magiczny czas, jednak Świąt Bożego Narodzenia najbardziej nie mogą doczekać się Ania i Staś, czyli dzieci Pana Darka. Cała rodzina rozmyśla o potrawach wigilijnych, ozdobach na choinkę i oczywiście prezentach.


Książka w niezwykły sposób wprowadza nas w świąteczny klimat. Widać, że dla rodziny Pana Darka to wyjątkowy czas, jednak wiąże się on także z dodatkowymi obowiązkami, ponieważ bohater musi się zajęć zwierzętami znajdującymi się w Świerkowej Ostoi. Nawet najmłodsi starają się pomóc zwierzętom w potrzebie. Przygotowują dla nich także drobne prezenty na Boże Narodzenie.W tym samym czasie Gwiazdka wraz ze swoją mamą przemierzają las w poszukiwaniu pożywienia. Mała sarenka cały czas się uczy. Zdaje sobie sprawę, że o każdej porze roku inaczej będzie musiała zdobywać jedzenie. Poszukiwania okazują się bezowocne, dlatego postanawiają przejść na drugą stronę lasu, z nadzieją, że może tam uda im się coś zdobyć. Niestety, podczas skoku przez jezdnię mama Gwiazdki łamie nogę. Wtedy właśnie rozpoczyna się trudny okres dla małej sarenki, ponieważ zupełnie sama musi poradzić w wielkim lesie. W tym czasie ludzie, przed którymi mama Gwiazdki tak ją ostrzegała udzielają jej pomocy. W ten sposób któregoś grudniowego dnia ktoś przynosi do Świerkowej Ostoi ranną sarnę znalezioną na poboczu.Niestety ta nie ma w sobie chęci do życia i jest bardzo smutna. Nikt nie mógł zrozumieć, dlaczego zwierzę jest zrozpaczone. W przytulisku otrzymała niezbędną pomoc oraz opiekę, a mimo to jej stan nadal się nie poprawiał. W końcu gdzieś tam w wielkim, pełnym niebezpieczeństw lesie jest jej mała Gwiazdka. Jak zakończy się ta historia? Oczywiście, że dobrze! Jednak jak dalej potoczą się losy małej Gwiazdki i jej mamy, tego dowiecie się czytając książkę!


„Gwiazdka” Anieli Cholewińskiej-Szkolik to przepiękna i wzruszająca historia, która pokazuje niezwykłą więź między matką a córką oraz ogromną miłość i szacunek do zwierząt. To także historia o dobroci ludzkich serc, które nie są obojętni na cierpienie i są w stanie poświęcić wiele, aby nieść pomoc. To również magiczna opowieść o pielęgnowaniu rodzinnych relacji, wzajemnym szacunku, chęci niesienia pomocy, miłości i empatii dla drugiego człowieka. Myślę, że to idealna książka na okres Świąt Bożego Narodzenia, która rozgrzeje Wasze serca i na dobre pozostanie w Waszej pamięci. Gorąco polecam!

* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Wilga oraz portalowi Duzeka.pl, na którym recenzja ukazała się pierwotnie

4 komentarze:

 1. Uwielbiam twórczość tej autorki, a dodatkowo uważam, że to magiczne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. cudowna propozycja książeczki dla najmlodszych piękne wydanie, które znajdzie swoich fanow
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książeczki i często po nie sięgam. Mój synek uwielbia, gdy wieczorami je wspólnie czytamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepięknie wydana jest ta książka. Bardzo mnie zaciekawiłaś i przyznam, że chcę mieć ją w swojej domowej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)