Prawa pacjenta. Jak ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?Służba zdrowia w Polsce pozostawia dzisiaj wiele do życzenia. Długi czas oczekiwania oraz liczne niedogodności, to tylko niektóre z przeszkód, z którymi na co dzień muszą się mierzyć pacjenci. Niestety, jedyne co pozostaje, to zaakceptowanie takiego stanu rzeczy lub umawianie się do lekarzy prywatnie. Zauważyć można całkowicie inny poziom obsługi. Przede wszystkim zupełnie inny stosunek do pacjenta i krótki czas oczekiwania, czy to na wyniki, czy umówioną wizytę. Niezależnie od tego, czy korzystamy z usług lekarzy w prywatne, czy też na NFZ, w obu przypadkach pacjenci są narażeni na błędy i niedopatrzenia. W końcu lekarz, to też człowiek. Niestety, wielokrotnie usłyszeć można było o komplikacjach oraz błędach w sztuce lekarskiej, przez które dochodziło do pogorszenia stanu zdrowia. Lekarze bardzo często nie umieją przyznać się do popełnionych błędów i ponieść konsekwencji, a zmowa milczenia utrudnia zdobycie jakichkolwiek informacji. Samemu bardzo ciężko dochodzić swoich praw, szczególnie że wielu pacjentów nie ma na tyle siły, odwagi i przede wszystkim nie wie, co w takiej sytuacji zrobić. Niektórzy nawet nie wiedzą, że jako pacjenci mają swoje prawa.


Prawa Pacjenta

Prawo do świadczeń zdrowotnych.
Prawo do informacji.
Prawo do wyrażania zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych.
Prawo do tajemnicy informacji.
Prawo do zgłaszania niepożądanych działań produktów leczniczych.
Prawo do zgłaszania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza.
Prawo do dokumentacji medycznej.
Prawo do poszanowania intymności i godności.
Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.
Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej.
Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.
Gdzie szukać bezpłatnych porad prawnych?


Prawa Pacjenta powinny być respektowane i to niezależnie, czy korzystamy z usług lekarskich odpłatnie, czy refundowanych na NFZ. Oczywiście pod każdym z praw kryje się o wiele więcej, jednak nie znając tematu, a czasami nie mając nawet świadomości, że się takowe ma, ciężko cokolwiek wyegzekwować za ich łamanie. Na szczęście powstają różne organizacje, które nie tylko edukują w tym temacie, ale przede wszystkim okazują niezbędne wsparcie. Niestety, bardzo często są to płatne usługi, a nie każdego na to stać. Na szczęście pojawia się coraz więcej organizacji, które udzielają bezpłatnych porad prawnych. Można z nich skorzystać wchodząc chociażby na stronę prawapacjenta.org. Nie tylko udzielają bezpłatnych porad, dokonują analizy danej sprawy. ale przede wszystkim pomagają uzyskać odszkodowanie i to w wielu różnych przypadkach, gdzie doszło do błędów w sztuce medycznej.


Dlaczego warto starać się o odszkodowanie?Niestety, rzadko się o tym mówi, ale do błędów w sztuce dochodzi bardzo często. Najczęstsze i najbardziej rażące niedopatrzenia dotyczą porodu. Odszkodowanie należy się w każdym przypadku, gdzie doszło do komplikacji, w tym także śmierci matki, śmierci dziecka, czy niedotlenienie okołoporodowe noworodka. Niestety, bardzo często lekarze naciskają na poród siłami natury, a nie zawsze jest to dobra decyzja. Znam przypadek, gdzie właśnie przez taki nacisk i odmówienie cesarskiego cięcia, doszło do wielu urazów płodu, w efekcie których dziecko urodziło się martwe. Nie wiem, jak potoczyła się dalej ta sprawa, ale wiem, że osobie, która kiedykolwiek przeżyła coś takiego musi być bardzo ciężko. Z czymś takim nie da się pogodzić. Właśnie dlatego należy pamiętać o tym, że każdy pacjent ma swoje prawa i w przypadku ich łamania, czy jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu warto domagać się odszkodowania.* Współpraca reklamowa


5 komentarzy:

 1. Warto znać swoje prawa, również w zakresie medycznym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno warto jest starać się o odszkodowanie, gdy się ono należy.

  OdpowiedzUsuń
 3. zdecydowanie warto wiedzieć jakie się ma prawa :) warto więc poruszać ten temat
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że jest takie miejsce w sieci, gdzie można otrzymać pomoc, gdy przydarzy nam się coś złego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach, bo wielu ludzi nie zna swoich praw i nie wie, gdzie może udać się po pomoc.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)