Olej roślinny w diecie - Oliwia Kaszubska

Oleje są często demonizowane. Wiele osób ogranicza ich stosowanie, myśląc, że to dobre dla ich zdrowia. A przecież oleje roślinne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu! Zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, fitosterole oraz są nośnikami witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. To wysokoenergetyczne produkty, które w dużej ilości mogą przyczyniać się do nadwagi, jednak ich codzienne wykorzystywanie w optymalnych dawkach to konieczność.Olej roślinny w diecie człowieka

Nie wiem dlaczego, ale ludzie niechętnie sięgają po oleje. A to przecież dzięki nim wiele potraw smakuje lepiej, a my możemy dostarczać sobie kwasów tłuszczowych oraz witamin. Nie musimy decydować się na smażenie w głębokim oleju potraw panierowanych. Ale czemu rezygnujemy z dressingów do sałatek, delikatnych sosów czy lekkiego rumienienia mięsa lub warzyw?

Ja zawsze staram się dostarczać do swojego organizmu tego, co dla niego niezbędne. Jednym z takich produktów są oleje. Często wybieram Oliwię Kaszubską, która posiada wiele różnych propozycji. Chętnie sięgam po olej lniany, olej z ostropestu czy olej rzepakowy.Zdrowe oleje

Olej lniany stosuje się zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji. Dostarcza nam kwasów omega-3 i omega-6, wspiera trawienie, reguluje metabolizm i obniża zły cholesterol. Jednocześnie zapobiega powstawaniu nowotworów i może być stosowany do pielęgnacji włosów czy paznokci. Olej rzepakowy wspiera za to układ krwionośny i stan naszej skóry oraz dostarcza kwasów omega-3 i omega-6. Stosuję również niezrównany olej z ostropestu, który obniża poziom cukru we krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, stabilizuje cholesterol oraz ma zbawienny wpływ na nasze nerki czy wątrobę.

Sami widzicie, że natura dostarcza nam wiele dobra, po które możemy sięgać. 2-3 łyżki oleju dziennie to odpowiednia ilość nie tylko kalorii, ale i witamin. Dbajmy o siebie, tworząc smakowite produkty oraz troszcząc się o swoje zdrowie i samopoczucie.

9 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tym oleju i jestem go naprawdę bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubimy dobre i zdrowe oleje. Obecnie używam oliwy z oliwek do wszystkiego i jestem zadowolona z jej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna stosuję oleje w swojej diecie, ale o tej marce słyszę po raz pierwszy. Chętnie przyjrzę się jej bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja najczęściej sięgam po dobre jakościowo i zdrowe oleje. O tej marce nie słyszałam wcześniej, muszę przyjrzeć się ich produktom.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo się ostatnio polubiłam z olejami i czuję się z tym coraz lepiej :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Olej lniany zawsze w kuchni pod ręką, znajduje w naszych potrawach szerokie zastosowanie, także nasze pupile go dostają, warto postawić na zdrowe elementy diety. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czesto zdarza mi się używać różnego rodzaju olej. Jest on bardzo ważny w naszej dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zobaczyłam Twój wpis od razu skojarzył mi się z obecną podwyżką cen. Niestety nawet olej drastycznie skoczył w górę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tych produktów. Może dlatego, że mało gotuje. Pozostawiam to mojej mamie. Może kiedyś zakupię taki olej.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)