„EKOLISKI Misja ratowania Ziemi” Marek Marcinowski - recenzja

Dbanie o planetę, to obowiązek każdego człowieka. Ziemia, to jedyna planeta, na której jest życie oraz tak bogata fauna i flora. Niestety, ludzie w tym pędzie często o tym zapominając, coraz bardziej wyniszczając planetę. Właśnie dlatego warto wprowadzać do domów i mieszkań ekologiczne rozwiązania, które naprawdę mogą pomóc przyrodzie. Warto także uświadamiać dzieci, jak ważna jest ekologia. Wystarczą drobne gesty, jak chociażby gaszenie światła po wyjściu z pokoju, czy oszczędzanie wody podczas mycia rąk. Jeżeli zależy Ci na planecie i chcesz zrobić wraz ze swoim dzieckiem coś dla planety Ziemi, to mam dla Ciebie coś, co Ci w tym pomoże.Ostatnio w ramach BookTour miałam okazję wraz z siostrą i siostrzeńcami przeczytać książkę „EKOLISKI Misja ratowania Ziemi” autorstwa Marka Marcinowskiego. Bardzo dziękuję za możliwość jej poznania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat książki, to zapraszam do dalszej części wpisu.


Książka „EKOLISKI Misja ratowania Ziemi” porusza wiele bardzo ważnych kwestii, ale o tym za chwilę. Głównymi bohaterami tej historii jest rodzeństwo Wojtuś i Zuzia, którzy wraz z liskami Miłkiem i Miłką wyruszają w niezwykłą przygodę . Oboje szybko zasnęli i wyruszyli we śnie w podróż pełną przygód. Tego dnia dzieci wspólnie z rówieśnikami sprzątały pobliskie tereny wokół przedszkola.

Miłek i Miłka pokazali dzieciom jak może wyglądać Ziemia za kilkanaście lat, jeżeli nasze postępowanie się nie zmieni. Wraz z liskami podróżują po planetach Układu Słonecznego, aby znaleźć taką, na której można żyć. Dzieci w ten sposób poznają nazwy planet w Układzie Słonecznym, a także ich wygląd i charakterystykę. Po długiej podróży okazuje się, że Ziemia, to jedyne miejsca do życia, dlatego tym bardziej powinniśmy o nie dbać. Liski mówią dzieciom jak można zapobiec ponurej wizji planety Ziemi. Wystawczą drobne zmiany, aby zadbać o środowisko. Jako przykład można dać gaszenie światła i urządzeń przed wyjściem z pokoju, zbieranie deszczówki i używanie jej do podlewania roślin, czy chociażby segregacja odpadów i sadzenie drzew. Sposobów jest wiele. Jeżeli dziś zaczniemy dbać o naszą planetę będziemy mogli cieszyć się życiem na niej przez setki lat, korzystając z mórz pełnych ryb, świeżego powietrza, w którym unosi się zapach kwiatów, czy lasami rozciągającymi się na setki kilometrów. W trosce o piękno i różnorodność przyrody, powstają parki narodowe, które mają na celu ich ochronę. Liski wspominają o tym i podkreślają jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Według mnie to świetny sposób, aby uświadomić najmłodszym, jak ważne jest dbanie o Ziemię i w jaki sposób wspólnie możemy się do tego przyczynić. Ta historia w połączeniu z pięknymi ilustracjami, pokazuje jakie mogą być konsekwencje naszego poczynania, jeżeli nic z tym nie zrobimy. Na końcu książki znajdują się ekozadania oraz quiz, które mogą jeszcze dogłębniej uświadomić jak chronić przyrodę i dlaczego jest to aż tak istotne.


„EKOLISKI Misja ratowania Ziemi” to bez wątpienia książka, którą polecam każdemu rodzicowi! Dziękujemy za możliwość przeczytania tej wyjątkowej książki. Jej treść nie tylko bawi, ale i uczy. Pokazuje jak ważne jest dbanie o środowisko, ale również wskazuje jak to robić. A to wszystko opatrzone wspaniałą historią i jedynymi w swoim rodzaju ilustracjami. Hania, moja 11-letnia siostra po przeczytaniu tej książki od razu postanowiła wdrożyć kilka z podanych rozwiązań. Później przeczytałam ją także młodszej 5-letniej Łucji i 6- letniemu Oliwierowi. Mimo, że nie wszystko jeszcze rozumieją, to bardzo spodobała im się ta historia. Jest niezwykła i jestem pewna, że skradnie serce Twojego dziecka. Moim skromnym zdaniem Marek Marcinowski wraz z ilustratorką stworzyli coś bardzo wyjątkowego i na pewno na długo tego nie zapomnimy.


Słyszałaś/eś wcześniej o tej książeczce? Znasz inne pozycje autorstwa Marka Marcinowskiego?

13 komentarzy:

 1. Słyszałam już o tej książeczce i jest przepiękna. Muszę ją koniecznie zamówić mojemu synkowi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też bardzo polecam, moje dzieciaki po przeczytaniu bardzo lubią się przebierać za ekoliski i ratować planetę :-)

   Usuń
 2. Książeczka jest ciekawa, tematyka warta przedstawienia dzieciom, a w formie bajki najlepiej

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiażka jak najbardziej na czasie. Ja jestem za tym aby tłumaczyć dzieciom że mamy tylko jedną planetę i trzeba o nią dbać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam poprzednią książkę autora i mój syn był zachwycony! Także pewnie i po tę sięgniemy! Szymon się ucieszy...

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo dobrego słyszałam o tej serii, gdy wpadnie w moje ręce na pewno się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do tej pory nie spotkałam się z tą książką, ale koniecznie będę miała ją na uwadze 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale fajna i słodką jest ta książka. Uważam, że idealnie odnajdzie się ona jako jeden z prezntow dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam inną książkę autora, o Kosmoliskach. Bardzo dokładna i niezwykle ciekawie napisana. Bardzo chętnie sięgnę po kontynuację, bo uważam, że książek o ekologii nigdy za mało.

  OdpowiedzUsuń
 9. Paulina Kwiatkowska15 listopada 2021 21:53

  Ta seria jest naprawdę świetna, chętnie poczytam ją razem z kuzynką.

  OdpowiedzUsuń
 10. mnie skusiła już sama okładka, ilustracje są genialne, a i historia opowiedziana w bardzo ciekawy sposób

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tej książce i już polecałam w naszej bibliotece, bo mam nadzieję, że dzięki zakupowi do niej jeszcze więcej dzieci ją przeczyta niż tylko moje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka prezentuje się bardzo ładnie. Wydana jest w cudowny sposób, bardzo zachęcający. Myślę, że moja córka mogłaby się na nią skusić.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)