„Nasza paczka i niepodległość” - recenzja

Polska jako kraj przeszła naprawdę bardzo wiele. Dla upamiętnienia tych wydarzeń obchodzimy święta narodowe. Dla każdego dorosłego logiczne jest czym co każde z nich oznacza i dlaczego obchodzi się je w taki czy inny sposób. Jednak co zrobić, kiedy dziecko zadaje mnóstwo pytań, a Ty nie umiesz w prawidłowy i rzeczowy sposób odpowiedzieć na te pytania? Z pomocą przychodzi książka „Nasza paczka i niepodległość” od wydawnictwa Harper Kids. Jeżeli Twoja pociecha zadała Ci kiedykolwiek takie pytanie, to koniecznie zostań ze mną, a powiem Ci więcej na temat tej wyjątkowej książki!Co zawiera książka „Nasza paczka i niepodległość”?

„Nasza paczka i niepodległość” to książka, w której opisano 6 świat narodowych. Jednak warto wspomnieć, że nie jest to pozycja, która tłumaczy używając trudnego i zawiłego języka. Właśnie wręcz przeciwnie. Opowiadając różne historie całej paczki, tłumaczy sposób działania konkretnych świąt narodowych, a na kolejnych stronach funduje nieco więcej, stricte historycznych informacji.

Czego dotyczy pierwsza historia z książki „Nasza paczka i niepodległość”?Historią, która dotyczy wydarzeń z 11 listopada , nosi tytuł „O niepodległą bazę”. Pewnego, listopadowego dnia Malinowski wraz z głównym bohaterem pobiegli do bazy. Kiedy nikt nie patrzył, przemknęli się przez tunel między gałęziami. Kiedy byli już na miejscu, spostrzegli, że coś jest nie tak. Przy drzewie, na udeptanej ziemi leżała pusta butelka po coli oraz zmięta paczka po chipsach. Szybko popędzili do skrytki, gdzie trzymali puszkę z mapami, strojami organizacyjnymi i ciastkami. Po chwili usłyszeli głos z góry. Na uginającym się konarze siedziało rodzeństwo Maciupkowie i milczący Bruno. Po chwili Przemek Maciupek splunął na ziemię gumą do żucia, a Grażka roześmiała się. Obaj chłopcy bali się cokolwiek zrobić. Wiedzieli, że Bruno bije jak nikt inny. Po chwili Grażka oznajmiła, że od teraz to ich miejsce. Zjedli ciastka z puszki, a resztę rzezy rzucili na ziemię. Wtedy Przemek dodał, że mają wrócić jutro i to posprzątać, a teraz mają stamtąd zmiatać. Przerażeni chłopcy uciekli. Było im wstyd. Postanowili pójść do Wiktora, Po drodze zgarnęli resztę paczki. U Wiktora w kuchni odbyło się zebranie. Wiedzieli, że nie mogą tego tak zostawić. Wtedy dziadek uderzył pięścią w stół i wspomniał o tym jak kiedyś on walczył o niepodległość. Powiedział, że nie mogą tak łatwo się poddać. Następnego dnia całą paczką udali się pod drzewo. Jak mogli się domyślać, rodzeństwo Maciupków nadal zajmowało ich bazę. Wtedy główny bohater powiedział, że mają zejść z drzewa, bo to ich baza. Mogą tu przychodzić tylko kiedy oni się na to zgodzą. Wtedy cała trójka zeskoczyła z drzewa i stanęła naprzeciwko całej paczki. Tym razem się nie poddali. Po chwili rodzeństwo Maciupków oraz Bruno odeszło. Wtedy cała paczka świętowała odzyskanie bazy!


Cała historia do obejrzenia tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=mgDZOd06GaY

Czy książka „Nasza paczka i niepodległość” jest godna polecenia?

Moim zdaniem książka „Nasza paczka i niepodległość” to świetna pozycja dla dzieci i rodziców, który chcą w jasny sposób wyjaśnić dziecku czym są święta narodowe, na czym polega każde z nich oraz dlaczego są one tak ważne dla historii naszego kraju. Zabawne historie w połączeniu z historycznymi faktami i wspaniałymi ilustracjami tworzą pozycję obowiązkową w każdej dziecięcej biblioteczce. Docenią ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Zachęcam do zapoznania się z książką. Ja ze swojej strony gorąco polecam!
Słyszałaś/łeś już wcześniej o tej książce? Czy Twoje dziecko wie, co oznaczają poszczególne święta narodowe?
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Kids.


1 komentarz:

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)