Jolanta Kosowska „Cicha noc” - recenzja książki

 W mroźne zimowe wieczory, kiedy natura skrywa się pod białą pierzyną, a kolorowe lampki rozświetlają ciemność, pragniemy otulić się ciepłem i magią świątecznych opowieści. To w nich tkwi czar zimy, tajemnica mroźnych nocy i nieodparty urok panującej atmosfery. Odkrywamy w nich poruszające historie, zdolne przywrócić nadzieję i zbudować magiczne wspomnienia. Poprzez serdeczne spotkania, malownicze krajobrazy i radość w drobnych chwilach, zimowe opowieści stają się niczym balsam dla duszy w chłodne wieczory. „Cicha noc” Jolanty Kosowskiej jest doskonałym przykładem książki pełnej magii, która wplata w świąteczną aurę emocje, uczucia i inspirujące przeżycia, kusząc czytelnika do zanurzenia się w cudownym świecie zimy i Świąt Bożego Narodzenia.jolanta-kosowska-cicha-noc-recenzja-ksiazki-nawysokimobcasie.pl

 

Autor: Jolanta Kosowska
Tytuł: „Cicha noc”
Data wydania: 2023-11-08
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zaczytani
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
ISBN: 9788383137667
Liczba stron: 252
Ocena: 8/10

 

jolanta-kosowska-cicha-noc-nawysokimobcasie.pl

Jolanta Kosowska „Cicha noc”

Ewa to utalentowana absolwentka architektury wnętrz, która znalazła się na życiowym zakręcie. Ze względu na konflikt interesów oraz liczne problemy, zmuszona jest opuścić swoją dotychczasową pracę. Postanawia wyjechać do Drezna, gdzie znajduje zatrudnienie w domu spokojnej starości. Znajdujący się tam pensjonariusze, mają zapewnioną opiekę socjalną i medyczną. To właśnie tam dożywają jesieni swojego życia. Niestety, mieszkańcy czują się niepotrzebni, a obecny tam personel jest tak obciążony pracą nad podopiecznymi, że nie jest w stanie organizować im czasu. Na szczęście całej sytuacji zaczął się przyglądać zarząd, który postanowił sukcesywnie wprowadzać pewne zmiany w organizacji pracy. Doskonałym pomysłem okazało się zatrudnienie Ewy, której zadaniem była pomoc pensjonariuszom. Mimo braku doświadczenia nadrabia pozytywnym nastawieniem, empatią i pomysłowością. Już na samym początku zdobywa uznanie wśród współpracowników, a także staje się ulubienicą podopiecznych. Sprawiała im wielką radość, ponieważ nie tylko jako jedna z niewielu, interesowała się ich samopoczuciem, ale także organizowała zajęcia, dzięki którym seniorzy czuli się potrzebni. W końcu mogli spędzić trochę czasu inaczej, niż dotychczas, dlatego z niecierpliwością czekali na każde kolejne spotkanie.


recenzja-ksiazki-jolanty-kosowskiej-cicha-noc-nawysokimobcasie.pl
 

W przededniu Bożego Narodzenia, od jednej z podopiecznych Ewa otrzymuje nieoczekiwany prezent. Ten szczególny gest staje się dla dziewczyny impulsem do dokonania zmian. Ewa postanawia zawalczyć o swoje marzenia, związane z kierunkiem ukończonych przez nią studiów. Dziewczyna postanawia podjąć ryzyko, na co wcześniej zabrakło jej odwagi i otwiera własną działalność. Pewnego dnia dostaje zlecenie remontu tajemniczej posiadłości. Przyjmując je, nie spodziewa się, że całkowicie zmieni jej życie. W miarę jak rozkłada plansze projektu, odkrywa architektoniczne sekrety budowli oraz tajemnice związane z historią i ludźmi, którzy tu kiedyś mieszkali. Jak się okazuje, ta posesja związana jest z historią rodziny Roberta, który kiedyś tam mieszkał.


W miarę jak Ewa zgłębia tajemnice miejsca, zbieg okoliczności sprawia, że ich drogi ponownie się krzyżują. Robert, dowiedziawszy się o remoncie, postanawia wrócić, aby rozwikłać niewyjaśnione sprawy z przeszłości i naprawić relacje z Ewą. Jego powrót nie jest przypadkowy; wynika z pragnienia zrozumienia historii swojej rodziny oraz chęci naprawy przeszłości. Robert to charyzmatyczny i tajemniczy mężczyzna, którego powrót budzi w Ewie wiele pytań. Ewa i Robert poznali się w przeszłości, lecz ich idylliczna znajomość została brutalnie przerwana wyjazdem mężczyzny. Nieporozumienia i niewyjaśnione sprawy pozostawiły w ich sercach głęboką ranę. Ewa, pomimo swojej nowej kariery i spełniania marzeń, nie była w stanie całkowicie wyrzucić go ze swojego życia. Teraz kiedy znowu stanął przed nią, niosąc ze sobą bagaż niewyjaśnionych tajemnic, Ewa musi zmierzyć się z przeszłością i zrozumieć, dlaczego Robert musiał wyjechać.

 

recenzja-ksiazki-cicha-noc-jolanty-kosowskiej-nawysokimobcasie.pl

W świątecznej atmosferze starej rezydencji, pachnącej igliwiem i cynamonem, Ewa i Robert muszą zmierzyć się z niewyjaśnionymi kwestiami z przeszłości, a magia Bożego Narodzenia otacza ich emocjonalne spotkania. Dziewczyna musi podjąć trudne decyzje, zrozumieć swoje uczucia i rozwikłać zawiłości niewyjaśnionych spraw. Magia świąt Bożego Narodzenia miesza się z magią ich relacji, tworząc delikatną i zarazem burzliwą opowieść. Czy świąteczny czas przyniesie dla Ewy i Roberta rozwiązanie i pojednanie? Czy zimowy pejzaż zatopiony w śniegu stanie się tłem dla nowego początku ich historii? Odpowiedzi na te pytania ukrywają się w sercu tej niezwykłej opowieści, gdzie piękno zimy łączy się z emocjonalnymi zakamarkami ludzkiego serca.


Ważna lektura ze Świętami Bożego Narodzenia w tle

„Cicha noc” Jolanty Kosowskiej to piękna, wzruszająca opowieść o empatii, marzeniach i odwadze w podejmowaniu nowych wyzwań. Jednocześnie to historia zmuszająca do refleksji, zastanowienia się nad życiem i tym, co tak naprawdę jest dla nas ważne. Autorka pokazuje, że ludzie starsi i schorowani mają uczucia, chcą być zrozumiani i potrzebni. W ten sposób podejmowany jest bardzo trudny temat, jakim są osoby starsze umieszczane w domach spokojnej starości. Bardzo często nikt ich nie odwiedza, zostali zapomniani przez rodzinę, co sprawia, że czują niemoc i bezradność. Pięknie ukazane jest w tej książce, jak mimo różnicy pokoleń, można znaleźć wspólny język. Autorka w swojej książce pokazuje również, jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem, ponieważ czasami przez brak porozumienia z błahej rzeczy, problem urasta do rangi nie do rozwiązania. Autentyczność postaci i ciepło, jakie emanuje z tej historii, sprawiają, że przenosimy się do świata pełnego nadziei i miłości. Autorka za sprawą swojej książki zabiera nas do Saksonii, a dokładniej Drezna, gdzie trwa Adwent. W ten sposób możemy poznać tamtejsze tradycje, potrawy świąteczne, czy oczami wyobraźni zobaczyć piękny, bożonarodzeniowy jarmark, dzięki czemu dowiadujemy się, czym tak naprawdę różnią się święta w Polsce i w Niemczech.fragment-ksiazki-jolanty-kosowskiej-cicha-noc-nawysokimobcasie.pl

Recenzja książki Jolanty Kosowskiej „Cicha noc”

„Cicha noc” Jolanty Kosowskiej to piękna, wzruszająca opowieść o spełnianiu marzeń zawodowych, ale również głęboka refleksja nad istotą życia. Autorka zręcznie wplata w historię bohaterki magię świąt, kreując lekką i przyjemną, a zarazem głęboką narrację o miłości, przyjaźni i niezwykłych spotkaniach. Książka porusza tematykę wiary w swoje marzenia i samego siebie, co porusza najdalsze struny serca, zapewniając tym samym niezapomnianą podróż pełną wzruszeń i inspiracji. Jolanta Kosowska w subtelny sposób porusza trudne aspekty życia, pokazując, że każde spotkanie, zarówno to niezwykłe, jak i zwyczajne, może przynieść głębokie refleksje i zmiany. To piękna historia o odkrywaniu własnej tożsamości i ważnych wartości, co czyni tę książkę niezwykle wielowarstwową i poruszającą. Szczerze polecam!

 

 

Co sądzisz o tej pozycji? Znasz twórczość Jolanty Kosowskiej? Co najczęściej czytasz w zimowe wieczory?

 

 

Tekst powstał w ramach współpracy z DuzeKa.pl

4 komentarze:

 1. Tym razem nie jest to książka dla mnie, ale wiem, kogo może zainteresować. Piękne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 2. ten tytuł chętnie sobie zapiszę na grudzień, teraz już odpuszczam takie ksiazki

  OdpowiedzUsuń
 3. Zimowe opowieści, takie jak "Cicha noc" Jolanty Kosowskiej, niosą ze sobą wyjątkowy urok i magię, idealne na mroźne wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kilka książek tej autorki, ale tę mam jeszcze do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)