Dorota Gąsiorowska „Opowieść błękitnego jeziora” - recenzja książki

W świecie literatury istnieje niezliczona liczba pozycji, które wykraczają poza utarte schematy i tradycyjne opowieści o magicznej atmosferze Bożego Narodzenia. Nieoczywiste i wyjątkowe książki świąteczne to jak kamienie szlachetne ukryte w zimowej otoczce, zdolne wywołać zdumienie i zachwyt, Czasem to niekonwencjonalne opowieści o bożonarodzeniowych przygodach przynoszą nam najwięcej radości, podkreślając, że magia świąt może kryć się w najmniej spodziewanych miejscach. Przez strony tych niezwykłych książek przenosimy się w światy, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, a święta nabierają zupełnie nowego, fascynującego wymiaru. Idealnym przykładem takiej pozycji, jest książka Doroty Gąsiorowskiej „Opowieść błękitnego jeziora”.Dorota Gąsiorowska „Opowieść błękitnego jeziora”

Sonia to utalentowana dziennikarka, kieruje swoje kroki do urokliwej Bukowej Góry, malowniczego miasteczka nad jeziorem Marana, aby napisać artykuł o nietuzinkowej historii przytulnej kawiarni z manufakturą czekolady „Złote serce”. To dla niej również chwila wytchnienia od życiowych wyzwań, takich jak utrata matki i odrzucenie przez ojca. Umawia się z właścicielami Złotego Serca – przytulnej kawiarni, nie wiedząc, jak bardzo ten wyjazd odmieni jej życie. Sama bowiem zmaga się ze swoimi demonami i nie bardzo wierzy w magię zbliżających się świąt. 

 

W miarę rozwoju akcji Sonia odkrywa nie tylko urok Bukowej Góry i tajemniczej legendy związanej z kawiarnią, ale także zaczyna podważać swoje dotychczasowe przekonania i wybory życiowe. Bohaterka zaprzyjaźnia się z małżeństwem prowadzącym pracownię ,,Złote serce" - Rozalią i Gabrielem, w międzyczasie poznaje ich rodzinę oraz mieszkańców miasteczka, a im dłużej przebywa w tym miejscu, czuje że jej życie nabiera sensu. Podczas świątecznego pobytu, Sonia spotyka tajemniczego mężczyznę, który staje się dla niej wyjątkowy. Mężczyzna sprawia, że kobieta zaczyna zastanawiać się nad otwarciem nowego rozdziału w jej życiu.


Niezwykła historia z odrobiną słodyczy

Książka porusza trudne tematy, takie jak samotne macierzyństwo, porzucenie, nieudane małżeństwo, nieuleczalna choroba, prezentując je w autentyczny sposób. Na uznanie niewątpliwie zasługuje to, jak autorka utożsamia się z główną bohaterką, Sonią, przedstawiając jej emocje, myśli i rozterki, czyniąc tę lekturę jeszcze bardziej angażującą. Do tego dochodzi niezwykła umiejętność autorki w tworzeniu niezwykłej atmosfery i opowiadaniu historii z dawnych czasów, z uwzględnieniem lokalnego słownictwa, mentalności ludzi i codziennych czynności. Opowieść o błękitnym jeziorze przeplata się z życiem Sonii, tworząc barwną, wzruszającą i magiczną opowieść. Ta książka to nie tylko przyjemna lektura, ale także moment zatrzymania się, refleksji nad życiem i szansa na pozytywne zmiany. Lekki, ale piękny styl autorki pozwala czytelnikowi zatopić się w historii, a po zakończeniu lektury pozostawić go z uczuciem ciepła i zadumy.

Recenzja książki Doroty Gąsiorowskiej „Opowieść błękitnego jeziora”

„Opowieść błękitnego jeziora” Doroty Gąsiorowskiej to książka, która w magiczny sposób splata ze sobą historię, emocje i słodki zapach czekolady. Autorka w swojej powieści udowadnia, że życie pełne jest niespodzianek, które mogą całkowicie zmienić nasze życie. Otwórz książkę i pozwól się oczarować niezwykłej opowieści, która zostanie z Tobą na długo po zakończeniu lektury. Gorąco polecam!


4 komentarze:

 1. „Opowieść Błękitnego Jeziora” Doroty Gąsiorowskiej brzmi jak prawdziwie magiczna i wzruszająca książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez wątpienia twórczość polskich autorów jest naprawdę świetna i interesująca dla odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja jeszcze nie poznałam twórczości tej autorki ! Koniecznie muszę nadrobić
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że książka znajdzie swoich zwolenników. Niestety ja do nich raczej nie dołączę.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)