Wiersze pełne emocji. Recenzja tomiku poezji Elżbiety Juszczak „Pasterze dolin”Poezja jest sztuką słowa, jednym z najstarszych i najbardziej uniwersalnych środków wyrażania ludzkich uczuć, myśli i doświadczeń. Od wieków poetów inspiruje tajemnica życia, natury i ludzkiej egzystencji. Poprzez misternie dobraną formę, rytm, dźwięk i obrazy językowe, poezja wznosi nas ponad codzienność, otwierając drzwi do głębszych przemyśleń i emocji. Jest to nie tylko forma artystyczna, ale także środek komunikacji, który dotyka naszych dusz i budzi wyobraźnię. W poezji odnajdujemy refleksję nad pięknem i trudnościami życia, poszukiwanie sensu, miłość, smutek i radość, tworząc złożoną mozaikę ludzkiego doświadczenia. Poezja nie tylko odnajduje się w wielkich dziełach przeszłości, ale także wśród współczesnych twórców, którzy eksplorują nowe tematy, style i formy wyrazu. Współczesna poezja kusi oryginalnością, świeżością i odważnym podejściem do języka, tworząc dynamiczne i eklektyczne dzieła, które wciąż zachwycają i poruszają czytelników. Idealnym przykładem jest niezwykła i pełna głębi poezja zawarta w tomiku wierszy „Pasterze dolin” Elżbiety Juszczak, która zachwyca swoim pięknem i starannie wypracowaną formą.
Autor: Elżbieta Juszczak

Tytuł: „Pasterze dolin”

Data wydania: 2022-04-01

Wydawnictwo: Wydawnictwo ZP "Polimer

Gatunek: poezja

ISBN: 9788389976680

Liczba stron: 70

Ocena: 8/10Elżbieta Juszczak to poetka urodzona w Kołobrzegu. Wydała zbiory wierszy: „Ona grzeszna”, „Pukanie”, „Świecąca ciemność”, „Alergie” oraz zbiór „Pukanie”, za który otrzymała Nagrodę Artystyczną Młodych im. St. Wyspiańskiego. Obecnie pracownik naukowy na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej. Doskonale łączy swoją karierę naukową z pasją do poezji i nie tylko. Jest autorką wielu reportaży, artykułów i książek naukowych. Podejmuje badania z zakresu historii regionalnej, w tym historii prasy i propagandy. W jej dorobku publicystycznym, naukowym, artystycznym i wydawniczym ważne miejsce zajmują książki popularnonaukowe: „Książka o wodzie”, „Książka o powietrzu”, czy „Książka o ziemi”.Elżbieta Juszczak „Pasterze dolin”W tomiku poezji „Pasterze dolin” Elżbiety Juszczak znajdują się dwa cykle wierszy – tytułowy „Pasterze dolin” oraz „Wielki ogród rozkoszy”, a całość to 57 utworów poetyckich, stanowiących niezwykłą i fascynującą podróż przez różnorodne tematy i stany emocjonalne. Autorka eksploruje istotę życia, poruszając tematy takie jak sens egzystencji, wiara, nadzieja i miłość. Szczególnie wyróżnia się drugi cykl „Wielki ogród rozkoszy”, który zaskakuje swoją głębią i emocjonalnym oddziaływaniem. To w niej można odnaleźć wiersz „Szczęście”, który zapada w pamięć za sprawą swojej prostoty i głębokiego przesłania. Ten konkretny utwór przywołuje wiele pięknych wspomnień oraz przypomina o upływającym czasie i nieuchronnych zmianach, które za sobą niesie.
Wiersze Elżbiety Juszczak są niezwykłe, pełne emocji, prowokujące do zatrzymania się, refleksji i zadumy nad istotą ludzkiego życia i doświadczeń. Często celebrują one codzienność, oddając hołd zwyczajnym, niepozornym chwilom, które często umykają naszej uwadze. Wiersze te mają zdolność poruszenia czytelnika, wpływając na jego emocje i wzbudzając w nim zarówno radość, jak i melancholię. Są one wyważone, delikatne i subtelne, przenikające w serce i wypełniające ciepłem oraz pozytywnymi odczuciami.Wiersze pełne emocjiTomik wierszy „Pasterze dolin” został wydany w skromnej formie, co sprawia, że idealnie oddaje styl autorki, który jest wyjątkowy i piękny w swojej prostocie. Jest on bowiem całkowicie pozbawiony metafor, skomplikowanych wypowiedzi, czy filozoficznych wątków. Zamiast tego, Elżbieta Juszczak oferuje czystość języka, którym wyraża swoje emocje i refleksje. Jej wiersze skupiają się na bezpośrednim przekazie, co sprawia, że wpływają one na czytelnika, a zawarty w nich przekaz jest autentyczny. To wszystko sprawia, że wiersze trafiają do serca, a czytelnik czuje się otulony ciepłem, nadzieją i miłością.

Recenzja tomiku poezji Elżbiety Juszczak „Pasterze dolin”„Pasterze dolin” Elżbiety Juszczak, to niezwykłe dzieło poetyckie, które zdecydowanie zasługuje na uwagę i uznanie. Wiersze wywołują różne emocje, a także zmuszają do refleksji i zadumy nad sensem życia. Ten zbiór na pewno zachwyci miłośników poezji swoją głębią, i przekazem, który jest aktualny i uniwersalny. Pozycja ta inspiruje i porusza, pozostawiając po sobie niezapomniane wrażenia. Elżbieta Juszczak po raz kolejny potwierdza swoje umiejętności pisarskie, wzbogacając tomik o mini esej, w którym wyjaśnia swoje poglądy na temat poezji. Jeżeli szukasz wartościowej i bardziej wymagającej lektury, to zdecydowanie tomik poezji „Pasterze dolin” Elżbiety Juszczak będzie doskonałym wyborem. Gorąco polecam!

Sięgasz po poezję? Masz na swojej półce jakieś tomiki wierszy? Co sądzisz o tej pozycji?


* Za możliwość poznania i zrecenzowania tomiku poezji dziękuję autorce, Elżbiecie Juszczak

9 komentarzy:

 1. Wychodzę z założenia, że zawsze przy czytaniu wierszy można inaczej je odebrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Doceniam wartość poezji, jednak nie przepadam za nią. Niestety tym razem nie jest to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie miałam jakiegoś tomiku wierszy w swoich rękach. Ostatnio zaczytywałam się w Bursie i Baczyńskim, może czas na kogoś, kto mieszka na tym terenie co ja?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za poezją, więc kompletnie się na niej nie znam i nie sięgam zupełnie po takie pozycje. Muszę jednak przyznać, że bardzo podoba mi się to wydanie - minimalizm i jest piękno!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka, jednak za wierszami nigdy nie przepadałam i tak zostało do dziś.

  OdpowiedzUsuń
 6. pięknei to wygląda, ale sama jakoś nie potrafie przekonać się do czytania wierszy także to nie dla mnie
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię rozpoczynać dzień od filiżanki kawy i wiersza na myśl na dany dzień, stało się to niemal moim rytuałem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z poezja mi nie po drodze od czasu studiów. Ale taki tomik na pewno sprawdzi się jako prezent dla bliskiej osoby

  OdpowiedzUsuń
 9. Z poezja mi nie po drodze od czasu studiów. Ale taki tomik na pewno sprawdzi się jako prezent dla bliskiej osoby

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)