Wiersze podnoszące świadomość. Recenzja tomiku Dominiki Pirch „Poezja z dwóch biegunów”Poezja ma to do siebie, że powinna człowieka wcisnąć w fotel, zatrzymać, skłonić do refleksji. Świat wierszy jest tak różnorodny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Niektórzy uwielbiają klasykę, inni chętniej wybierają wiersze wolne. Zabawa słowem potrafi przynieść niespodziewane, ale fascynujące efekty. Przykładem tego jest tomik „Poezja z dwóch biegunów” od Dominiki Pirch.


Autor: Dominika Pirch

Tytuł: „Poezja z dwóch biegunów”

Data wydania: 2022-05-17

Wydawnictwo: Wydawnictwo Estante

Gatunek: poezja

Liczba stron: 42

Ocena: 8/10

Dominiki Pirch „Poezja z dwóch biegunów”

Ten tomik jest ważny i wyjątkowy z kilku powodów. Pierwszy z nich nasuwa już sam tytuł całego zbioru. „Poezja z dwóch biegunów” nawiązuje do choroby, z którą boryka się autorka. Dominika Pirch cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. Choroby psychiczne wciąż są tematem tabu, a świadomość społeczna związana z dolegliwościami, z jakimi borykają się chorujący często jest przerażająco niska.W tym zbiorze znajdziesz 40 wierszy, które zostały napisane na różnych etapach życia autorki. Pokazują one zmagania kobiety z chorobą oraz towarzyszącymi jej dolegliwościami. Dwudziestojednolatka stworzyła bardzo intymny tom, w którym można poznać jej myśli, ból, spostrzeżenia oraz próby walki o siebie i o swoje szczęście.


Niełatwa recenzja

Tomiki poezji recenzuje się szczególnie trudno. Dlaczego? Każdy z nas znajdzie w wierszach coś dla siebie. Gdy jedni są miłośnikami słowa i zachwycają się ich doborem oraz samą formą utworu inni będą doszukiwać się w nim głębszego sensu czy przekazu. I uważam, że to, co ma nam do powiedzenia autorka jest bardzo istotne.Dominika Pirch nie pisze w sposób skomplikowany i słowa płyną prosto z serca. Ważny staje się odbiorca, który powinien pochylić się nad tekstem i zastanowić. Utwory autorki są osobiste, wręcz intymne. Decyzja o stworzeniu tego tomu może wydawać się niesamowicie odważna. Jednak jego przeczytanie może przyczynić się do podniesienia świadomości społecznej dotyczącej chorób psychicznych. To istotne także dla tych osób, które same są pacjentami. Przeczytanie tych wierszy może dać im poczucie, że nie są odosobnieni w swoich doświadczeniach, a inni cierpiący niosą im zrozumienie i akceptację.


Recenzja tomiku Dominiki Pirch „Poezja z dwóch biegunów”


Tomik wierszy „Poezja z dwóch biegunów” Dominiki Pirch nie tylko skłania do refleksji, ale i podnosi świadomość społeczną, zrywa z tabuizacją treści związanych z chorobami psychicznymi oraz umożliwia odbiorcom zrozumienie uczuć, emocji i myśli, które towarzyszą osobom chorującym. Intrygujący, oryginalny, ale przede wszystkim bardzo ważny tomik poezji, który każdy powinien przeczytać. Gorąco polecam!

Co sądzisz o tym tomiku poezji?
Czy w ogóle zdarza Ci się czytać poezję?


* Za możliwość poznania tomiku poezji dziękuję autorce Dominice Pirch

3 komentarze:

  1. Nie miałam okazji jej czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to wartościowa lektura. Ważne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat chorób psychicznych i zbudować większe zrozumienie dla tych, którzy na nie cierpią.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno nie czytałam zbioru wierszy, więc myślę, że mogłabym się skusić.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)