Amadeusz Majtek „Polskie skarby i tajemnice” - recenzja książkiKsiążki o polskiej historii mogą być fascynujące lub nudne. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zostaje poprowadzona narracja. Książka Amadeusza Majtka „Polskie skarby i tajemnice” zaprasza nas w podróż do historii. Autora interesują przede wszystkim zabytki, bogactwa i malowidła, które zniknęły w czasie II wojny światowej. Pisarz pokazuje, że wiele z nich wciąż nie trafiło na swoje miejsca, a te, które znamy są zaledwie ułamkiem całości.


Autor: Amadeusz Majtek

Tytuł: „Polskie skarby i tajemnice”

Data wydania : 2021-06-18

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zona Zero

Gatunek: literatura podróżnicza

ISBN: 9788 366814042

Liczba stron: 312

Ocena: 7/10

Amadeusz Majtek „Polskie skarby i tajemnice”Mogłoby się wydawać, że muzea oraz inne instytucje narodowe posiadają pamiątki wspólne dla naszej rodzimej kultury. Jednak autor stara się udowodnić, że to, co znamy i posiadamy jest jedynie ułamkiem tego, co udało się w czasie wojny ochronić lub tuż po niej odzyskać. Większość naszego rodzimego dobra została zniszczona lub wciąż jest uznawana za zaginioną.

Tytułowe skarby, o których wspomina autor to dobra kulturowe, które zostały zrabowane podczas II wojny światowej. Wśród nich warto wymienić różnego rodzaju artefakty, zastawy stołowe, malowidła czy zniszczone budynki. Autor fascynuje się polską historią, szczególnie okresem około wojennym, stąd też snuje opowieść nie tylko o zrabowanych lub zniszczonych skarbach, ale i o złotym pociągu czy bursztynowej komnacie.

Czy warto eksplorować?


Trzeba przyznać, że w tej książce znajdziesz wiele ciekawostek, o których prawdopodobnie nigdy wcześniej nie słyszałeś. Zastanawiałeś się może kiedyś nad tym, czy warto eksplorować dno Morza Bałtyckiego? Okazuje się, że nawet trzeba to robić, i to bardzo szybko. Autor skupia się także na najsłynniejszych polskich arystokrata och oraz wolnych kolekcjonerach czy osobach, które miały zabezpieczać dobra i ukryć je przed rabunkiem. Niestety udowadnia, że naukowcy, urzędnicy czy historycy nie chronili skarbów, ale zawłaszczyli je dla siebie i swojej rodziny.


Autor zabiera nas również w podróż po Polsce. Prowadzi nas do Bydgoszczy, Torunia, na Dolny Śląsk, do Gdańska, Kalisza, Warszawy czy Krakowa. Dzięki temu otrzymujemy swoistą mapę skarbów i dowiadujemy się, co skrywa każdy ze wspomnianych regionów. Amadeusz Majtek argumentuje, że dobra, który zostały zrabowane w czasie II wojny światowej są tak liczne, że trudno będzie do nich dotrzeć. Jedynie w czasie Potopu Szwedzkiego doszło do jeszcze większej ekspansji i niszczenia naszej rodzimej kultury.


Recenzja książki Amadeusza Majtka „Polskie skarby i tajemnice”


„Polskie skarby i tajemnice” Amadeusza Majtka od Wydawnictwa Zona Zero to bardzo wartościowa książka, którą powinien znać każdy Polak. Zabiera nas w podróż po naszej rodzimej kulturze i pokazuje, jak bardzo poprzednie pokolenia starały się zadbać o to, abyśmy dziś mieli dostęp do naszych dóbr. Jednocześnie wspomina także tych, którzy egoistycznie podchodzili do naszego dziedzictwa i patrzyli tylko na swoje ambicje i potrzeby. Dla osób interesujących się historią to nie lada gratka. Gorąco polecam!

Sięgasz czasami po różnego typu książki historyczne lub podróżnicze? Co sądzisz o tym tytule? Czy sama tematyka Cię zainteresowała?


* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Zona Zero

1 komentarz:

  1. Jestem przekonana, że z powodzeniem można zaczytać się w tym wydaniu. Dziękuję za informację.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)