Wyjątkowy reportaż. Recenzja książki Artura Owczarskiego „Teksas to stan umysłu”Książki podróżnicze wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z ciekawostkami, wieloma zdjęciami oraz historycznymi informacjami. Tymczasem książki, które dotyczą odległych miejsc na świecie mogą być także reportażami, które odsłaniają nam kulisy życia w konkretnym zakątku świata. Taką książką jest „Teksas to stan umysłu” Artura Owczarskiego. Rewelacyjna pozycja, która swoją premierę miała w październiku 2020 roku.

Autor: Artur Owczarski

Tytuł: „Teksas to stan umysłu”

Data wydania : 2020-10-25

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zona Zero

Gatunek: reportaż

ISBN: 9788 366177970

Liczba stron: 392

Ocena: 7/10

Artur Owczarski „Teksas to stan umysłu”

Artur Owczarski to pisarz, który zasłynął opowieścią o słynnej Drodze 66, którą udało mu się przyjechać od krańca do krańca. Tym razem zabiera nas w podróż do Teksasu, wokół którego narosło wiele mitów. Autor stara się je obalić, ukazując prawdziwy obraz tego miejsca. Pokazuje, że ten stan jest łudząco podobny do Polski, a gdziekolwiek się nie rozejrzymy, tam znajdziemy coś, co może nas zafascynować.


W tej książce znajdziesz wiele ciekawostek dotyczących Teksasu. Wśród nich pojawi się miasto Bandera, druga najstarsza polska osada, która została założona w USA. Jest ona dziedzictwem kulturowym wielu emigrantów, między innymi tych pochodzących z Opolszczyzny. Artur Owczarski stara się także rozwiać mity dotyczące chodzenia z bronią. Sprawdza, czy mieszkańcy Teksasu faktycznie zawsze wychodzą z domu uzbrojeni i czy ich prawo do posiadania broni rzeczywiście jest uznawany przez nich jako święte. Ponadto zastanawia się, w jakim kierunku pędzi teksańska gospodarka. Pokazuje nam wyjątkowe winnice i zastanawia się czy w tym stanie da się hodować szlachetne szczepy winorośli i czy Teksańczykom uda się przegonić kalifornijskich konkurentów.

Kultura Teksasu

Ta książka zabiera nas także w bardzo odległe zakątki Teksasu, które kojarzą się bezpośrednio z amerykańskimi zwyczajami. Artur Owczarski pokazuje jeźdźców na bykach i próbuje sprawdzić, czy taka praca umożliwia utrzymanie całej rodziny oraz jak długo trzeba się kształcić i ćwiczyć, aby zostać zawodowym jeźdźcom rodeo. Pisarz pokazuje fenomen imprez rodeo, które trwają wiele dni i rokrocznie ściągają tysiące widzów, artystów i wolontariuszy. Porównuje ją do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazując, że pieniądze zebrane przez teksańskich wolontariuszy przewyższają kwoty zebrane przez WOŚP.
Oczywiście Teksas kojarzy się również z narkotykami, przemocą oraz kartelami. Stan, który znajduje się na granicy z Meksykiem jest spotkaniem dwóch odrębnych cywilizacji. Artur Owczarski próbuje przyjrzeć się im, odrzeć je z mitów i pokazać takimi, jakie faktycznie są. Pokazuje zwyczajne osoby, ich gościnność, obyczajowość i przywiązanie do tradycji.

Recenzja książki Artura Owczarskiego „Teksas to stan umysłu”


„Teksas to stan umysłu” Artura Owczarskiego od Wydawnictwa Zona Zero to intrygująca książka, która zabiera czytelnika w fascynującej podróży przez Teksas. Zawiera liczne zdjęcia, które wzbogacają wizualną stronę lektury. Ta unikalna książka ukazuje różnorodne aspekty tego stanu, takie jak historia, kultura i przyroda, tworząc kompleksowy obraz Teksasu. Jest to niezwykła propozycja dla miłośników eksploracji i osób poszukujących nowych wrażeń w literaturze podróżniczej. Gorąco polecam!Czy ta książka Cię zainteresowała? Co sądzisz o stanie Texas? Uważasz, że to miejsce warte odwiedzenia?


* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Zona Zero
1 komentarz:

  1. Tematycznie zapowiada się naprawdę interesująco. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)