Wskazówki dla współczesnych. Recenzja książki Shunmyo Masuno „Sztuka spokojnego życia”Obecnie coraz więcej mówi się o spokoju, medytacji i słuchaniu samego siebie. Wysokie tempo naszego życia sprawiło, że coraz bardziej odeszliśmy od siebie i swojej intuicji. Wiecznie zabiegani i zapracowani czujemy się przebodźcowani, zmęczeni, zniechęceni i zestresowani. Towarzyszą nam różne lęki, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Dlatego tak ważnym głosem staje się książka „Sztuka spokojnego życia”.Autor: Shunmyo Masuno

Tłumaczenie: Andrzej Wojtasik

Tytuł: „Sztuka spokojnego życia. 48 wskazówek, jak pozbyć się lęków i obaw”

Tytuł oryginalny: „Don't Worry: 48 Lessons on Relieving Anxiety from a Zen Buddhist Mon”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann

Data wydania:2022-09-28

Gatunek: poradnik

ISBN: 9788383180076

Liczba stron: 240

Ocena: 8/10


Shunmyo Masuno „Sztuka spokojnego życia”

Shunmyo Masuno to buddyjski mnich, który przychodzi do nas z 48 wskazówkami dotyczącymi sztuki spokojnego życia. Dzięki prostym, ale dobrze objaśnionym naukom pokazuje, że większość naszych zmartwień i problemów to wynik naszych myśli, urojeń, wewnętrznych lęków i nigdy niezrealizowanych scenariuszy. Dlatego tak ważne staje się zrozumienie samego siebie, obserwacja swoich myśli oraz umiejętność radzenia sobie z nimi.


Sięgając po tę książkę dowiesz się, dlaczego pora przestać porównywać się z innymi ludźmi. Każdy z nas jest wyjątkowy i każdy z nas ma do przebycia własną ścieżkę. Jesteśmy zupełnie różni, mamy inne oczekiwania i cele dlatego szukanie porównań jest niepotrzebne i tylko przynosi nam frustrację. Równie bezsensowne jest otaczanie się zbędnymi rzeczami, które tylko pozornie porządkują nam przestrzeń. W rzeczywistości gracą pomieszczenia i odciągają uwagę od tego, co najważniejsze.Wskazówki dla współczesnych.

Mistrz zen bardzo konkretnie wskazuje również, że przyczyną cierpienia jest przebodźcowanie. Ciągłe oglądanie serwisów informacyjnych, plotkowanie, potrzeba bycia na bieżąco sprawiają, że odrywamy się od samych siebie i nie potrafimy odnaleźć spokoju. Zwracając uwagę na zewnątrz brakuje nam już czasu i energii na to, by zwrócić ją do wewnątrz, do samego siebie. Dlatego tak istotna jest umiejętność zdystansowania się i postawienia własnych granic.Recenzja książki Shunmyo Masuno „Sztuka spokojnego życia”

Książka Shunmyo Masuno „Sztuka spokojnego życia” od Wydawnictwa Buchmann to jedna z tych pozycji, po którą powinien sięgnąć każdy dorosły człowiek. Zaznajamiając się z 48 wskazówkami autora bardzo łatwo można dostrzec błędy, które popełniamy każdego dnia. Ta lektura może być pierwszym krokiem do tego, aby raz na zawsze rozprawić się ze stresem, przebodźcowaniem i próbą porównywania się z innymi. Jeśli chcesz być szczęśliwy musisz zadbać o swój spokój, a ta książka zdecydowanie może Ci w tym pomóc.
Słyszałaś wcześniej o tej książce? Czytasz poradniki? Jeśli tak, to może masz jakiś do polecenia?


* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Buchann oraz portalowi DuzeKa.pl, gdzie recenzja pojawiła się pierwotnie

9 komentarzy:

 1. Cieszę się, że takie książki powstają, z chęcią po nią sięgnę bo jestem zainteresowana, tym przebodźcowaniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro zawiera aż 48 błędów to myślę, że warto się nią zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio z wielką przyjemność odświeżam znajomość z tego typu książkami, poszukuję nowych przygód czytelniczych, zatem prawdopodobnie i ten tytuł wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 4. o ta propozycja tu moim zdaniem must! mam nadzieję, że uda mi się na nią trafić w niedługim czasie i przeczytać
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że chętnie bym ją przeczytała. Chociaż nie przepadam za takim gatunkiem, ale od czasu do czasu można wyjść poza ramy i przeczytać coś innego niż tylko thrillery czy kryminały, prawda? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Urocza i bardzo spokojna okładka. Jestem ciekawa, co znalazło się w środku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem nie czuję się zainteresowana, bo to zupełnie nie moja bajka. Mam jednak kogoś, komu mogę ją polecić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam kiedyś podobną książkę, z jednej strony jej porady były ok ale z drugiej nie da się żyć zgodnie z jakimiś zasadami cały czas, życie jest zmienne i zaskakujące

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)