O dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Recenzja książki Gabrielle Zevin „Jutro, jutro i znów jutro”Przed Tobą książka inna niż wszystkie. Znajdziesz w niej opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, żałobie, drugich szansach oraz ambicjach, które czasami przyćmiewają nam nasze wartości. „Jutro, jutro i znów jutro” od Gabrielle Zevin to jedna z tych powieści, których nie da się jednoznacznie zaklasyfikować. Cóż w niej jest tak szczególnego?


Miłość jest wszystkim co istnieje -

To wszystko co o niej wiemy;

Wystarczy -ciężar wozu musi

Stosowany być do kolein

- Emily Dickinson

(w przekładzie Stanisława Barańczaka)


Autor: Gabrielle Zevin

Tłumaczenie: Marta Faber


Tytuł: „Jutro, jutro i znów jutro”

Tytuł oryginalny: „Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow”

Data wydania: 2022-07-14

Data wydania w Polsce: 2023-03-28

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: literatura piękna

Ocena: 9/10


Gabrielle Zevin „Jutro, jutro i znów jutro”

Głównymi bohaterkami książki są Sam i Sadie. Ta dwójka przyjaźni się ze sobą od dzieciństwa. Wspólnie również studiują. Jako młode osoby wkraczające w dorosłość wpadają na genialny pomysł. Kochając gry komputerowe postanawiają stworzyć własną. Bazując na swojej pasji, doświadczeniu i intuicji wypuszczają na rynek graczy „Ichigo”. Ich koncepcja okazuje się strzałem w dziesiątkę. Bardzo szybko rośnie liczba osób kupujących produkt, a Sam i Sadie dosłownie z dnia na dzień stają się ważnymi postaciami będącymi synonimem sukcesu.


Partnerstwo w grze i w pracy przenosi się do ich życia prywatnego. Sam i Sadie są sobie bliscy. Niestety ambicje sprawiają, że czasami trudno się ze sobą porozumieć. Wkrótce do ich świata dołącza jeszcze Marx oferujący techniczne wsparcie oraz logistykę. Ta trójka wspólnie podbija świat. Tylko jest pewien problem – trójkąty na dłuższą metę praktycznie nigdy nie oznaczają niczego dobrego…

Książka o dojrzewaniu

Tę książkę należy odczytywać na wielu płaszczyznach. Oczywiście tworzenie własnej gry jest tylko punktem wyjścia do wielu innych, ważniejszych spostrzeżeń. Sam i Sadie odnoszą sukces jako bardzo młode osoby. Na tle ich rozwoju zawodowego rozgrywa się drugi, o wiele ważniejszy – rozwój emocjonalny, dzięki któremu ta dwójka poznaje samych siebie, kształtuje swój światopogląd oraz poszukuje własnych wartości.


Recenzja książki Gabrielle Zevin „Jutro, jutro i znów jutro”

„Jutro, jutro i znów jutro” Gabrielle Zevin od Wydawnictwa Zysk i S-ka jest również opowieścią o miłości, lojalności i oddaniu. Nie braknie także trudnych momentów, granicznych, dzięki którym bohaterowie od nowa będą odnajdywać samych siebie oraz docierać się w relacjach interpersonalnych. W powieści znajdziesz również problem niepełnosprawności i nietolerancji. Nie sposób więc przejść obok niej obojętnie, a każdy człowiek znajdzie w niej coś specjalnie dla siebie. Rewelacyjna, nietuzinkowa książka, którą warto mieć w swojej biblioteczce. Gorąco polecam!
Co sądzisz o tej powieści? Skusisz się na nią? A może to nie jest pozycja, która trafia w twoje gusta?* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

7 komentarzy:

 1. Fajnie, że takie książki się pojawiają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna chcę poznać pióro tej autorki. Może w końcu mi się uda.

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie że w książce pokazano całkiem sporo emocji choć muszę przyznać ze nie do końca mnie ta propozycja przekonuje
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki Twojej recenzji nabrałam ochoty na lekturę tej pozycji. Brzmi jak coś całkowicie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam poprzednie książki autorki i miło je wspominam. Ten tytuł również mam w planach. Jestem go bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobra książka i myślę, że każdy powinien ją przeczytać! Książka ma w sobie tak wiele emocji, że naprawdę można ją porównać do swojego życia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jest bardzo fajna, polecam każdemu się z nią zapoznać. Jest na tyle emocjonalna, że można z niej wiele wyciągnąć.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)