W jaki sposób nauczyć dziecko recyklingu i prawidłowej segregacji odpadów?Niestety, przyszło nam żyć w takich czasach, gdzie dobro środowiska naturalnego jest stawiane na drugim miejscu. Wykorzystując dobra, jakie dała nam ziemia coraz bardziej ja niszczymy. Ogromne ilości odpadów, duża ilość plastiku, wysokie zużycie surowców, czy zanieczyszczanie środowiska, to tylko niektóre z działań, przez które człowiek szkodzi nie tylko sobie, ale także całej planecie. Niestety, nie na wszystko mamy wpływ, ale małymi krokami da się jeszcze temu zapobiec. Jednym z działań, które może podjąć każdy z nas jest segregacja odpadów. Mogą one zostać poddane recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu. Myślę, że jest to bardzo ważna kwestia i warto wpajać to dzieciom od najmłodszych lat. Małemu dziecku czasami ciężko jest to zobrazować i wytłumaczyć na tyle, aby stało się to dla niego jasne. Właśnie dlatego parę miesięcy temu stworzono grę Wasteworld. To idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą wraz z pociechami zadbać o środowisko. Jeżeli jeszcze o tej grze nie słyszeliście i chcecie dowiedzieć się więcej, to gorąco zapraszam do dalszej części wpisu!

Co to jet Wasteworld?


Wasteworld to mobilna gra z elementami rozszerzonej rzeczywistości (AR), której celem jest nauczenie dzieci w wieku 7-14 lat segregacji odpadów w zabawny i wciągający sposób. Grający wcielają się w postacie, za pomocą których zbierają porozrzucane po placu gry odpady. W ten sposób zdobywają punkty pozwalające im rozwijać swoją postać. Cała rozgrywka dzieje się w świecie fizycznym przy użyciu technologii AR.Na czym polega gra Wasteworld?


Wasteworld najprościej mówiąc, polega na jak najskuteczniejszej segregacji odpadów. Po wejściu do gry wybieramy robota, który będzie naszym awatarem. Na początku do wyboru jest tylko pierwszy robot, jednak po zdobyciu odpowiedniej liczby monet, można go zmienić. Po wyborze postaci rozpoczynamy grę. Jest to dosyć innowacyjna gra, ponieważ wykorzystuje tryb rozgrywki AR, dzięki czemu jest ona jeszcze ciekawsza i atrakcyjna. Na ekranie po chwili pojawia się wirtualny świat przeniesiony do świata rzeczywistego. Miejsce rozgrywki zostaje naniesione na pokoju dziecka, czy inne miejsce, w którym toczy się rozgrywka. Takiej innowacyjnej gry nie da się nie lubić. Zadaniem jest prawidłowe posegregowanie odpadów. Z pomocą robota zbieramy śmieci znajdujące się na mapie. Jeżeli jest jeden rodzaj śmieci, to nie jest to szczególnie skomplikowane, jednak jest dużo trudniej, jeżeli mamy już kilka rodzajów odpadów do segregacji. Na szczęście w grze powoli jest zwiększany poziom trudności, więc bez obaw, każda pociecha na pewno sobie poradzi. Dotykając odpadów umieszczonych na ekranie telefonu bądź tabletu dziecko wydaje polecenie robotowi, aby zebrał odpady. Należy jednak zwracać uwagę na to, który z pojemników aktualnie jest otwarty. Jeżeli zaznaczony jest pojemnik z plastikiem, to należy zbierać wyłącznie plastikowe odpady do momentu, aż nie otworzy się inny kosz. Jeżeli przez przypadek wrzucimy do tego pojemnika śmieci, które nie powinny się w nim znaleźć, to niestety zostają nam odjęte punkty. Grający zarabiają monety za każdym razem, gdy umieszczają odpowiedni odpad we właściwym pojemniku. To zachęca ich do kontynuowania zabawy i zapoznania się z zasadami recyklingu.Dodatkowo na mapie również pojawiają się monety, które nasz robot może zbierać. Jeżeli uda się zebrać odpowiednią ilość monet możemy ulepszyć swojego robota lub zdecydować się na innego. Wiem, że na pierwszy rzut oka, gra może wydawać się nudna, ale jeżeli wciągniecie w to swoje najmłodsze pociechy, które wiedzą, co to ekologia, na pewno dostrzeżecie jej liczne zalety. Nauka poprzez zabawę? Tylko z Wasteworld! Jakie są wartości edukacyjne gry Wasteworld?

Jakie wartości niesie za sobą gra Wasteworld?


Gra Wasteworld jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat, jednak to zależy wyłącznie od Was, kiedy wprowadzicie tę grę. Każde dziecko jest inne, Jednemu gra się spodoba w wieku 5-6 lat, a inna pociecha w wieku 14 lat nawet na nią nie spojrzy. Jak można się domyślać, podstawową rolą tej aplikacji jest edukacja. Poprzez zabawę łatwiej wyrobić w dziecku pozytywne nawyki. Dzięki tej grze dziecko nie tylko pozna rodzaje odpadów, ale także dowie się, czym jest recykling i jak ważną rolę on odgrywa. Gra pokazuje jak prawidłowo segregować odpady, jakie wyróżniamy rodzaje odpadów i dlaczego jest to aż tak istotne. Oprócz tego pociecha podczas gry ćwiczy koncentrację, rozwija wyobraźnię, orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Oczywiście jest przy tym mnóstwo frajdy. Dzieci świetnie się bawią i z przyjemnością powracają do rozgrywki. Według mnie ta gra jest rewelacyjna i myślę, że dzięki niej możemy dać sobie i dzieciom szansę na lepszą przyszłość.


Według mnie gra Wasteworld to świetna propozycja dla rodziców, dla których ważna jest świadomość i edukacja ich pociech. Myślę, że szczególnie teraz, kiedy za oknem pogoda nie sprzyja spacerom, a dzieci zmuszone są do nauki w domu, będzie to rewelacyjnym rozwiązaniem. Nam się ta gra od razu spodobała i świetnie się przy niej bawiliśmy. Ktoś miał naprawdę świetny pomysł, aby stworzyć tę grę. Jeżeli chcecie poznać tę grę i zachęcić swoje skarby do nauki i zabawy dzięki tej grze, to aplikacja jest dostępna do pobrania na App Store lub Google Play. My jesteśmy zachwyceni tą grą i mam nadzieję, że twórcy nadal będą ją rozwijać. Według mnie jest rewelacyjna!

Słyszeliście już wcześniej o grze Wasteworld? Myślicie, że spodobałaby się Waszym pociechom? Co o niej sądzicie?


17 komentarzy:

 1. Każdy sposób jest dobry do buki o dbania o nasza planetę. Jeszcze nie słyszałam k tej grze

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej grze ale pewnie dlatego ze nie mam dzieci

  OdpowiedzUsuń
 3. ale fajny pomysł z tą grą, świetny pomysł na nauczenie dziecka podstaw ekologii

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej grze. Nauka przez zabawę to bardzo dobry sposób, dzieci łatwiej przyswajają wiedzę w ten sposób. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna sprawa. Odkąd pamiętam uczę swojego syna segregacji śmieci. Jak mówię mu, że ma coś wyrzucić do śmietnika, to zawsze się pyta, do którego kosza co wrzucić. A ma trzy lata:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł! Nie słyszałam jeszcze o takiej grze i przyznam, że chętnie pokażę ją mojemu synowi, bo on ma problem z segregacją odpadów.

  OdpowiedzUsuń
 7. my się uczyliśmy podczas kwarantanny, tak my, bo ja też na tym skorzystałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakby moja córka była młodsza to pewnie spodobałaby się jej ta gra. Ale myślę że dzieci ja polubią.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę że to bardzo dobry pomysł na przekazanie cennej wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę że to bardzo dobry pomysł na przekazanie cennej wiedzy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. O kurcze...fajna gra! Umożliwia nam naukę poprzez zabawę. Ja mam już starszą córkę więc ona wie jak segregować, ale młodszym dzieciakom taki "pomocnik" może się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama pamiętam, że jak byłam dzieckiem, t lubiłam proste gry komputerowe uczące jakiś nowych dla mnie rzeczy: quiz z państwami świata czy też jak tu, o recyklingu. Pokażę moim córkom!

  OdpowiedzUsuń
 13. Warto uczyć dziecka od najmłodszych lat segregacji śmieci. Mój synek uwielbia segregować śmieci, o tej grze nie słyszałam ale ciekawie wygląda ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię pokazywać dzieciom, że gry to nie tylko głupiutka zabawa, ale często i nauka. Tej jeszcze nie gramy, ale moje dzieci uwielbiają gry na smartfony.

  OdpowiedzUsuń
 15. U nas akurat nie ma problemu z nauką recyklingu, bo moje dzieci są mega eko... bardziej niż ja. Ale tak czy owak, gra pewnie im się spodoba, wiec musimy ją pobrać.

  OdpowiedzUsuń
 16. O, ciekawa propozycja. Może rzeczywiście będzie interesująca dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)