Chris Cander „Ciężar pianina”Wraz z początkiem lipca rozpoczęły się wakacje. Co prawda różnią się one od tych poprzednich, ale mimo to planuję wykorzystać ten czas jak najlepiej. Jednym ze sposobów na wakacyjny wypoczynek w moim wydaniu jest leżenie na kocu i czytanie książek. Więcej do szczęścia mi nie trzeba. Dziś chciałam Was zachęcić do przeczytania powieści Chris Cander „Ciężar pianina” od wydawnictwa Czarna Owca. Jak napisał Library Journal „Piękna opowieść, od której trudno się oderwać i o której trudno zapomnieć”. Książka jest naprawdę wyjątkowa, dlatego, jeżeli szukacie ciekawej lektury na wakacyjny wypoczynek, to koniecznie zostańcie ze mną!
TYTUŁ: „Ciężar pianina”
AUTOR: Chris Cander
WYDAWNICTWO: Czarna Owca
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA STRON: 350


Ta niezwykła historia napisana jest na przestrzeni lat i dotyczy losów dwóch kobiet Katii i Clary. Z jednej strony mamy rok 1962 w komunistycznym Związku Radzieckim i obserwujemy losy 8-letniej wówczas Katii. Jej ojciec był stroicielem fortepianów i dzięki niemu od najmłodszych lat towarzyszyła jej muzyka. Byli biedną rodziną, ale dzięki sąsiadowi z niejasną niemiecką przeszłością, poznała dźwięki niesamowitego instrumentu. Katia po jego śmierci stała się właścicielką pianina Blüthnera, czyli niezwykłego instrumentu z duszą. W ten sposób muzyka towarzyszy i kształtuje jej życie. Wszystkie jej wybory życiowe są jej podporządkowane. Studiuje na konserwatorium na wydziale instrumentologii w Leningradzie, gdzie swoje plany i marzenia również wiąże z muzyką. Jednak decyzja o małżeństwie i szybkie macierzyństwo wszystko niszczy. Były to bardzo trudne i ciężkie lata dla młodego małżeństwa. Ustrój polityczny, jaki panował w kraju, dodatkowo wpływał destrukcyjnie na młodych. Jej mąż Michaił przez swoje żydowskie pochodzenie jest dyskryminowany w pracy. Mimo że jest inżynierem, nie może realizować się w swoim zawodzie. Ciągły brak pieniędzy i trudne warunki życiowe zmuszają rodzinę do podjęcia trudnej decyzji o wyjeździe do USA. Michaił widzi w nim szansę na lepszą pracę i życie. Innego zdania jest Katia. Przeraża ją rozłąka z rodzicami i pianinem, którego nie będzie mogła na razie zabrać ze sobą. Mąż Katii w końcu przekonuje ją do wyjazdu i obiecuję, że pianino na pewno do niej wróci. Ruszają w daleką i trudną podróż. W nowym kraju, mieście, bez muzyki Katia zamyka się w sobie. Przy życiu trzyma ją tylko ukochany synek. W kraju, w którym miało na nich czekać szczęście i dobrobyt, czeka tylko rozczarowanie. Michaił ma problemy z nauką języka, przez co nie może znaleźć pracy. Katia przeżywa straszną rozłąkę z pianinem i rodzicami. Pogrąża się w smutku i wspomnieniach. Nic nie potrafi jej zastąpić muzyki i wspaniałego Blüthnera.

Równolegle poznajemy również historię 26-letniej Clary. Gdy miała 12 lat, w pożarze domu zginęli jej rodzice. Jej wychowaniem zajął się wuj. Jedyną pamiątką, jaka pozostała jej po ojcu jest pianino Blüthnera, które było prezentem urodzinowym od niego. Nie potrafiła grać, jednak ten instrument był zawsze przy niej. Clara interesuje się samochodami i pracuje w warsztacie samochodowym. Ma wielu przyjaciół, jednak nie potrafi odnaleźć się w dłuższym związku. Gdy rozstaje się ze swoim chłopakiem, zmuszona jest przeprowadzić się do nowego mieszkania. Przeraża ją ta wizja ze względu na pianino, z którym jest związane emocjonalnie. Kiedy podczas wnoszenia pianino ulega wypadkowi, pod wpływem emocji postanawia je sprzedać je. Wystawia Blüthnera na sprzedaż. Szybko żałuje swojej decyzji, gdy pianino szybko znajduje swojego nabywcę. Jest nim fotograf Greg Zeldin, któremu bardzo zależy na instrumencie i ma w stosunku do niego plany. Clara decyduje się jednak tylko na wypożyczenie pianina na sesję zdjęciową. Dziewczyna poznaje Grega, jednak nie potrafi mu do końca zaufać i powierzyć instrumentu. Rozpoczyna podróż z pianinem i młodym fotografem. Co łączy Clarę z Gregiem? Jaką rolę odegrało w ich życiu pianino Blüthnera? Tego i o wiele więcej z pewnością dowiedzie się po przeczytaniu tej niezwykłej powieści!


„Ciężar pianina” Chris Cander, to niezwykła historia o życiu dwóch kobiet i pianina, które staje się ciężarem dla obu bohaterek. Kobiet mocno doświadczone przez życie, które szukają swojego miejsca na ziemi, ukojenia bólu, miłości i …muzyki. Stary Blüthner nie pozwala im ostatecznie rozliczyć się z przeszłością. W końcu samo pianino ma swoje życie i swoją własną historię. Według mnie ta książka jest bardzo wyjątkowa i swoją treścią porusza serce. Mówi o poszukiwaniu miłości tęsknocie, zagubieniu i rozpaczy, a także o wielkiej pasji do muzyki. Przecież każdy z nas szuka drogi do spełnienia i życiowego szczęścia. Powieść „Ciężar pianina” Chris Cander to zdecydowanie książka godna przeczytania. Naprawdę gorąco polecam!
Czytaliście już tę książkę? Co sądzicie o dwutorowej akcji? Czy ta powieść spodobałaby się Wam?

23 komentarze:

 1. Muszę przyznać, że zarówno okładka, jak i Twoje zdjęcia, zachęcają do sięgnięcia po tę książkę :) Nie wiem jedynie, czy sama fabuła trafiłaby w mój gust, ale będę mieć ten tytuł na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zapowiada się ciekawie. Opis jest intrygujący. Wszystko się dzieje po coś i oby bohaterzy w końcu znaleźli spokój i szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 3. ostatnio oglądałam bardzo podobny film :D w sumie mogłabym przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. nie słyszałam o tej książce ale bardzo mnie nią zaciekawiłaś, chętnie po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 5. brzmi ciekawie... no i piękne zdjęcia zrobiłaś :) przyciągają!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem pewna czy to aby moje klimaty jeśli chodzi o rodzaj literatury. Zdecydowanie częściej sięgam po kryminały lub thrillery.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli polecasz to chyba warto! 😊 Polecę siostrze koniecznie, pozdrawiam serdecznie 💝

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej po nią nie sięgnę. Mimo tego, że opis jest interesujący, to mam za dużo u siebie książek, które muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zapowiada się ciekawie. Lubię takie historie, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. O książce nie słyszałam, jednak nie ma zbytnio ciekawej treści. Ogólnie ma ładną okładkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam wcześniej ani o autorze ani o książce, ale to pewnie dlatego, że daleko mi do takiego gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy jakoś mnie to nie kręciło. Prezentacja i recenzja świetna. Może kiedyś bym się Clarą zainteresował. Teraz jednak za dużo nutek, a ja jedyne na czym potrafię grać to na nerwach...

  OdpowiedzUsuń
 13. No książka ma piękna okładkę. Jednak bardzo rzadko sięgam po tego typu literaturę wolę jednak kryminały czy erotyki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tej książki, ale jakoś nie czuję aby mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś książka nie zachwyciła mnie. Nie wiem czy bym przeczytała ją.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię takie historie. Chętnie bym przeczytała taką opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 17. Często w takich akcjach sie gubię .Wolę kiedy książka pisana jest w jednym stylu czasowym

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam tej powieści, nie czytałam ale bardzo mnie zaciekawiła i chętnie bym ją przeczytała, by dowiedzieć się jak się skończy ta historia.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ładne zdjęcia. Takie bardzo klimatyczne. Książka nie jest w moim stylu ale podeślę ręcenzję mojej mamie. Ona lubi takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama nie wiem, czy to książka dla mnie. Ale kto wie, może dam jej szasnę w wolnej chwili. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kompletnie nie słyszałam nigdy o tej autorce, ale też nie należę do osób, które dużo czytają. ;/

  OdpowiedzUsuń
 22. trochę przygnębiający ten klimat, ale dałabym szansę tej ksiażce :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zaintrygowała mnie ta historia, powinnam ją chyba osobiście poznać czytają tę książkę

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)