SZUKAM PRACY, WIĘC NIE INTERESUJ SIĘ, CZY PLANUJĘ CIĄŻĘ!SZUKAM PRACY, WIĘC NIE INTERESUJ SIĘ, CZY PLANUJĘ CIĄŻĘ!
- Ruszyła kampania społeczna z inicjatywy GoWomen
Wyobraźcie sobie sytuację:
#1. Sytuacja
Rozmowa kwalifikacyjna. Wykształcona kobieta, ze świetnym doświadczeniem i umiejętnościami. I nagle pada to irytujące pytanie... "Czy planuje Pani w ciągu najbliższych miesięcy zajść w ciąże?".
To nie koniec. Kobieta, poszukująca pracy miała kilka umówionych rozmów w jednym tygodniu. Na każdej z nich padło to samo pytanie...
#2. Sytuacja
Kobieta otrzymuje pracę. Poznaje całą kadrę i współpracowników. Zaczyna pracę, robi badania lekarskie i oczekuje podpisania umowy. Praca wygląda na konkretną, z perspektywami na przyszłość. Wieczorem po kilku dniach, dzwoni do niej osoba, która ją zatrudniła (przedstawiła się jako szef). I oświadcza, że umowy nie będzie, ponieważ szef wszystkich szefów nie będzie zatrudniał kobiety w wieku prokreacyjnym. Że nie nabierze się na te gierki i na pewno zaraz przyniesie Pani zwolnienie...


Te sytuacje przyczyniły się do stworzenia GoWomen!
GoWomen - to hybryda strony internetowej www.gowomen.pl i kampanii społecznej, a także ruch nowoczesnych, pewnych siebie, realizujących się zawodowo kobiet. Jesteśmy wykształcone, cały czas zdobywamy nowe umiejętności, dążymy do perfekcji. Praca jest dla nas ważna, ale rodzina jest dla nas najważniejsza! Staramy się realizować swoje ambicje i plany zawodowe, jednocześnie dbając o dom i rodzinę. Nie pozwalamy na brak szacunku i dyskryminację kobiet.


Pomysł na GoWomen zrodził się w 2017 roku, w którym to seria nieprzyjemnych zdarzeń zwróciła moją uwagę na problem, o którym mało się mówi - mówi pomysłodawczyni kampanii Ewelina Salwuk-Marko.


GoWomen to przede wszystkim inicjatywa tworząca kampanie społeczne, w których to kobiety odgrywają główną role.Ile kobiet w Polsce nie zostaje zatrudnionych ze względu na płeć?
Ilu pracodawców obawia się, że zatrudniając kobietę zaraz zajdzie w ciąże?
Ile kobiet ma ogromne umiejętności i doświadczenie, a ich CV ląduje w koszu?


Główny cel: Zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji kobiet na rynku pracy.
Dlaczego nikt nie pyta mężczyzn: "A Pan planuje iść na tacierzyński?". Kobiety w naszym kraju powinny czuć się pewnie i godnie, szczególnie na rynku pracy. Chce dotrzeć do jak największej liczby osób. Kampania ma wzbudzać refleksję, skłonić do myślenia i też wywołać kontrowersje. Przypomnimy jak działa prawo i nauczymy jak reagować na takie pytania.Ponadto:
Na stronie internetowej publikowane będą rzetelne i wartościowe artykuły. Prawdziwe historie kobiet, które za pomocą aplikacji na stronie www.gowomen.pl bez problemu będą mogły opisywać swoje sytuacje. Pokażemy też drugą stronę medalu – punkt widzenia firmy, pracodawcy. Wszystko, szczere i prawdziwe. Nie zabraknie wypowiedzi ekspertów, prawników.


MÓWIMY TAK:
Każda kobieta ma prawo do godnej pracy i płacy.
Nikomu nie trzeba się tłumaczyć z chęci posiadania/ nieposiadania dziecka.
Matkom pracującym, rozwijającym się, uczącym się.


MÓWIMY NIE:
Dyskryminacji płciowej na rynku pracy.
Pracodawcom, którzy nie zatrudniają kobiety, w związku z obawą szybkiego zajścia w ciąże.DO KOGO KIERUJEMY KAMPANIĘ?
Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet i pracodawców. Chcemy, aby kobiety zastanowiły się nad swoim życiem i przyszłością, tym samym nabrały pewności siebie, co do realizacji siebie w sferze zawodowej. Kampania kierowana jest do pewnych siebie, przedsiębiorczych, pracowitych kobiet, które chcą realizować się na szczeblach kariery zawodowej. Także do kobiet matek, które chcą podążać ścieżką kariery.
Kampanię kierujemy też do pracodawców, aby nie obawiali się zatrudniać kobiety. Są rewelacyjnymi fachowcami i świetnie się sprawdzają na wysokich stanowiskach.


www.gowomen.pl
https://www.instagram.com/gowomenkampania/
https://www.facebook.com/GoWomen-Kampania-Społeczna-2195157654140740

 

Fot plakatu. Jagoda Gramala
Modelka: Paulina Dymka

41 komentarzy:

 1. Właśnie w tym miesiącu miałam dwie rozmowy o pracę i w każdej pytali czy planuję zajść w ciążę ! nie ukrywam, oczy wyszły mi ze zdziwienia ! ...

  OdpowiedzUsuń
 2. No niestety, tak to jest.. u mnie nawet jest problem taki, że nie chcą mnie zatrudnić z racji posiadania małego dziecka. Świetna akcja! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hmmm, popieram kampanię, ja nigdy nie miałam problemu z pracą i nikt mnie o ciąże nie pytał bo prowadzę swoją firmę :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście nie spotkałam się z takimi pytaniami, ale z opowieści koleżanek wiem, że takie padają. Popieram akcję!

  OdpowiedzUsuń
 5. swietna kampania, takie pytania o ciąze sa nie na miejscu. Podobne do nich sa np czy ma Pani dzieci bo przeciez dzieci chorują

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna kampania. Mnie nikt nigdy nie zapytał na rozmowie czy planuję zajść w ciążę ale wiem, że pracodawcy tak robią. Wkurza mnie ta jawna dyskryminacja.

  OdpowiedzUsuń
 7. To jest chore że pracodawca zadaje takie pytanie. Przecież każda kobieta w pewnym momencie swojego zycia chce mieć dziecko

  OdpowiedzUsuń
 8. Super kampania. Dlaczego takie pytanie wogóle pada podczas rozmów o pracę

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla pracodawców jest to bardzo ważne kiedy planuje sie dziecko. Mam znajomych których oto pytano na rozmowie.

  OdpowiedzUsuń
 10. słyszałam o tej akcji ! super kampania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilkanascie rozmów o prace odbyłam i zawsze pytano mnie czy mam dzieci, ile ich mam w jakim wieku i czy planuje kolejne. Świetna akcja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobra akcja, którą popieram! Naprawdę brawo ! Jestem Kobietą i dlaczego takie pytania nie padają również do mężczyzn. Znaczy wiem, oni nie rodzą ale także mają prawo do urlopów z tego tytułu. Staram się zrozumieć pracownika i pracodawcę jednak stoję murem za pracownikiem. Tym bardziej, że sama doświadczyłam takich rzeczy w dużo gorszym stylu . :( Poza tym zmieniło się prawo i to na rzecz pracodawcy wiec tym bardziej już nie powinni tak pytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz opisać swoją historię i przesłać ją za pomocą formularza :) Może być anonimowo :) https://gowomen.pl/dodaj-swoja-historie/

   Usuń
 13. Szkoda, że kobiety są tak dyskryminowane, świetna jest ta akcja.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna akcja ! Jestem jak najbardziej za :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety nie raz mlode dziewczyny sa odrzucane podczas rozmow wlasnie przez glupie myslenie ze zaraz w ciaze zajda.. Bardzo fajna akcja ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Poważny problem poruszyłaś tutaj :) Super napisane! Bardzo mądrze.

  OdpowiedzUsuń
 17. To niesamowita akcja. Ten problem trzeba w końcu rozwiązać

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo dobra akcja.Bardzo mądrze napisane. To jest duży problem.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem żywym dowodem na to, jak to mnie pytano czy mam dzieci, ile i czy planuje jeszcze w życiu kolejne????? Irytujące i nietaktowne. Świetna kampania. Jestem za!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz opisać swoją historię i przesłać ją za pomocą formularza :) Może być anonimowo :) https://gowomen.pl/dodaj-swoja-historie/

   Usuń
 20. Inicjatywa świetna. Kilka razy sama spotkałam się z tego typu pytaniem na rozmowie o pracę i nie ukrywam nie czułam się z tym bardzo komfortowo.

  OdpowiedzUsuń
 21. Miałam bardzo podobna sytuację, w dodatku wypytywano mnie czy jestem po ślubie i ile to już lat... Dlaczego nie mam jeszcze dziecka i że pewnie zaraz uciekne na macierzyńskie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Super kampania, bardzo potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 23. Rzeczywiście to dyskryminacja, ale z tego co wiem nie mogą zadać takiego pytania na rozmowie i można odmówić. Jednak wiadomo jak jest w praktyce. Z drugiej strony będąc pracodawcą nie chciałabym zatrudnić osoby, która po miesiącu pójdzie na L4, a została przeszkolona i wdrążona w firmę. Jednak wiadomo no los nie wybiera i czasami zdarzają się po prostu nieplanowane wpadki. To trudny temat.

  OdpowiedzUsuń
 24. jeju tradycyjne i pierwsze spotkanie podczas szukania pracy, a co ja inkubator jestem haha:D

  OdpowiedzUsuń
 25. Popieram akcję całym swoim serduszkiem <3

  OdpowiedzUsuń
 26. Ważna akcja, popieram! Nie rozumiem jak pracodawca może mieć czelność zadawać takie pytanie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja akurat pracuję w dość kobiecej branży (edukacja), więc pracodawcy raczej nie mają wyjścia i muszą zatrudniać kobiety, dlatego nigdy nikt mnie nie pytał na rozmowie o pracę, o to, czy planuję ciążę. Jednak taka akcja jest bardzo potrzebna, bo to niedopuszczalne, żeby pracodawca zadawał tak intymne pytania.

  OdpowiedzUsuń
 28. Super kampania. To głupie takie pytanie zadawać na rozmowie :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Takie kampanie są naprawdę dobre i potrzebne.. Sama spotkałam się z różnym zachowaniem na rozmowach o pracę.

  OdpowiedzUsuń
 30. takie pytania nie powinny padać na rozmowie :)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ostatnio kobieta! zadawała mi takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, myślałam, że wyjdę z siebie i stanę obok, pracy nie dostałam, może to i dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 32. Na wstępie podkreślić należy,że żaden pracodawca nie powinien zadać takiego pytania, ale to nie znaczy,że nie może tego zrobić. To my mamy prawo do odnowienia udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Nie mnie jednak w jakimś stopniu bywa to problematyczne, z czym spotkałam się sama, gdy dziewczyna zataila ciążę, co sprawiło pracodawcy wiele trudności i niepotrzebnych stresów.

  OdpowiedzUsuń
 33. Potrzebna kampania i super, że ktoś miał tyle zapaly, aby ją stworzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Mnie ostatnio zatrudniono i oczywiście nie pytano o tę intymną sprawę, jaką jest planowanie ciąży. Na plus.

  OdpowiedzUsuń
 35. O takie rzeczy żaden pracodawca nie powinien pytać.

  OdpowiedzUsuń
 36. Ja na całe szczęście pracuje w domu i ciąża mi by w tej pracy w niczym nie przeszkadzała, ale można powiedzieć, że znam sytuacje. Moja mama kiedyś miała utrudnione szukanie pracy, bo albo padało pytanie czy planuje jeszcze dzieci albo w jakim wieku są jej dzieci. Jak słyszeli, że w wieku szkolnym i przedszkolnym to zaraz dziękowali za rozmowę, więc moim zdaniem kampania jest bardzo potrzebna :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)