Oblubienica morzaNiestety, ale nawet w obecnych czasach konflikty i spory sprawiają, że niektórzy przechodzą piekło. Przez wieki właśnie z powodu konfliktów na tle etnicznym, czy religijnym zginęło bardzo wiele osób. Od dawna ludzie prześladowani są na punkcie swojego pochodzenia. Mnóstwo niewinnych osób straciło swój dom, zdrowie, a nawet życie w walce o swoje przekonania. Temat wojny jest bardzo popularny. Prześladowanie, strach i walka o lepsze jutro towarzyszą im każdego dnia. Przezywają ogromną tragedię i marzą wyłącznie o wolności i bezpieczeństwie…


„Oblubienica morza” - Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj
Wydawnictwo: SQN
Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Rok wydania: 2018
Ilość stron:413
Kraj: Stany Zjednoczone


„Oblubienicę morza”. To jedna z tych powieści, których nie można zapomnieć. Ukazuje ogromne uczucie, które mimo trwających konfliktów, walczy o przetrwanie. Osadzona w realiach wojny palestyńsko – izraelskiej, która toczy się już od wielu lat na Bliskim Wschodzie. Dzieje bohaterów opisanych w książce mają miejsce na przestrzeni ponad sześćdziesięciu lat, począwszy od roku 1932, kiedy jeden z głównych bohaterek powieści Sara ucieka wraz z ojcem z Rosji, skończywszy na 1996 roku, kiedy to losy wszystkich bohaterów znajdują swoje zakończenie.


Może teraz opowiem pokrótce o głównych bohaterach. Sara to Żydówka, która uciekła z Rosji wraz z ojcem. Niegdyś bardzo bogata teraz emigrantka, uciekinierka, która próbuję ułożyć sobie życie w Palestynie. Pracuje jako pielęgniarka w domu Yousefa. Opiekuje się jego śmiertelnie chorą matką. Yousef jest lekarzem Arabskiego pochodzenia. Pochodzą z dwóch zupełnie różnych światów. Dzielą ich religia, warunki polityczne i terytorialne, ale łączy ich wielka miłość. na drodze do ich miłości staje narastający konflikt palestyńsko - izraelski, który rozdziela na wiele lat zakochanych. Rebeka to 18-letnia żydówka, jak później dowiadujemy się wnuczka Sary. Poznajemy ją w momencie, gdy zrywa ze swoim despotycznym narzeczonym. Stara się uwolnić z tak toksycznego związku. Sprzeciwia się złemu traktowaniu arabskich społeczników przez jej rodziców. Zakochuje się w Ameere młodemu naukowcowi, który do niedawna mieszkał w obozie dla uchodźców w Libanie. Udaje mu się znaleźć szansę dla siebie i wyjazdu do USA gdzie rozpoczyna nowe życie. Wciąż jednak towarzyszy mu straszna przeszłość. Czystki dokonane w obozie w roku 1982, w którym zginęła większość jego najbliższych. W Stanach Zjednoczonych poznaję Sarę, którą pokochał z całego serca. Miłość tych dwojga rozkwita, ale towarzyszy im niepokój jak zareagują urodziny. Poznając bliżej swoje rodziny, okazuje się, że Yousef jest dziadkiem Ameera, Sara babcia Rebeki. Kochankowie z dawnych lat mają szansę, by na przekór losowi być ze sobą. I tak też się dzieje.
" - Zaślepiła nas nazistowska nienawiść, nie dostrzegaliśmy tego, co robimy innym ludziom. Uważaliśmy, że wszyscy są tacy sami, czy to w nazistowskich Niemczech, czy Palestynie. Albo my, albo oni."


Początkowo losy rozrzuconych po świecie bohaterów wydają się osobnymi historiami, jednak z upływem czasu wszystkie wątki i bohaterowie łączą się, ukazując ich dramaty, wzloty i upadki, nadzieje i namiętności. W powieści narrator oddał głos bohaterom, którzy z własnej perspektywy przedstawiają swoje przeżycia. W ten sposób możemy poznać ich emocje. W tekście umieszczone są dwie perspektywy czasowe. Książka została podzielona na osiem części i trzydzieści siedem rozdziałów. Cała powieść opiera się na punkcie widzenia czterech osób, które przeżywają trudne chwile. Akcja rozrywa się w latach czterdziestych XX wieku na przełomie lat 19932, kiedy Yousef zakochują się w sobie, a 1995, kiedy poznają się ich wnuki – Rebeka i Ameer. Historia rozgrywa się w kilku miejscach.

Książka została napisana w sposób prosty, przystępny dla odbiorcy. Język wypełniony jest wieloma ozdobnikami, bardzo barwny i plastyczny. Doskonale oddaje charakter uczucia w niej opisywane. Losy i problemy bohaterów są bardzo realistyczne i poważne. Taki los może spotkać tak naprawdę każdego z nas. Utwór jest bardzo dobrze skonstruowany. Płynie przechodzi się z jednego motywu w kolejny. Momentami ciężko wyczuć czy bohaterem jest kobieta, czy mężczyzna. To najbardziej pokazuje, że tragedie przeżywają wszyscy ludzie. Wraz z początkiem kolejnego rozdziału, określone jest miejsce i czas, dzięki czemu na koniec można się w tym odnaleźć i ułożyć logiczny ciąg wydarzeń.

„Oblubienica morza” to wielowarstwowa powieść o wielkiej miłości ponad podziałami, która potrafi przetrwać lata. Uczucie, które jest wręcz niemożliwe, stawia czoło nienawiści, konfliktom i podziałom. Pokazuje skrajności, ludzi żyjących w bogactwie i niewyobrażalnej biedzie. To niezwykle poruszająca historia ludzkich losów po kilku stronach barykady, nieopowiadająca się po żadnej ze stron. Ukazuje, jak bezsilny i bezradny jest człowiek w obliczu konfliktu. Zdecydowanie nie jest to łatwa książka, ale czyta się ją z zapartym tchem, oczekując, co wydarzy się w życiu każdego z bohaterów. To piękna, poruszająca, pełna emocji powieść. Czytający ją może się wzruszyć i zanurzyć rozważaniach. Wstrząsające dla mnie w niej jest to, że pokazuje, jak człowiek drugiemu człowiekowi uprzykrzyć życie, nękać, upokarzać, krzywdzić. To książka, która zapada w pamięć na dłużej.


Czasami wystarczy niewiele, a można uniknąć śmierci milionów…
„Jeśli chcesz coś zmienić, wejdź tak wysoko, jak tylko jesteś w stanie, a potem zapal światło.”

33 komentarze:

 1. lubię książki osadzone w historii, ponad to ostatnio byłam na szantach i bardzo podobają mi się morskie opowieści

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią bym przeczytała tą książkę ja wiecznie mam konflikty z rodziną i może spojrzalabym na to z innej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka. Lubię takie tematy

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie tego typu książki, coś dla mnie, jak spotkam kupię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Być może mnie by wciągnęła ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka jak najbardziej wpasowuje się w mój gust :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce

  OdpowiedzUsuń
 8. Zainteresowałaś mnie tą pozycją, chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem, czy bylabym zainteresowana. Nie jest to moja tematyka za bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety książki to nie nasza bajka :/ Mamy nadzieję, że kiedyś uda nam się to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiła mnie trochę ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje mi sie ze to niesamowicie ciekawa. Z checia ja dolacze do mojej biblioteczki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę koniecznie tę książkę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Całkiem ciekawa wydaje się być ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo mnie zaciekawiłaś tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka idealna dla mojej przyjaciółki, polecę jej :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czuje się zachęcona do przeczytania, więc dodaje do listy:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Historia zapowiada się bardzo fajnie, chętnie ją przeczytam jak znajdzie się wolna chwila. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce!

  OdpowiedzUsuń
 20. Również jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 21. czytałam i bardzo ją wszystkim polecam. Bardzo mi się podobała, to jest książka, która otwiera oczy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zdecydowanie nie mój klimat, nie zainteresowała mnie ta książka :/

  OdpowiedzUsuń
 23. To nie są do końca moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja tak mało czytam, że aż szkoda gadać... może w końcu jak skończę studia będę maila na to czas

  OdpowiedzUsuń
 25. Brzmi ciekawie, jakbym miała trochę więcej czasu! Lubię kupować książki, ale czas na czytanie mam tylko w podróżach :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo fajna książka. Wpisuję ją na swoją listę czytelniczą :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Wydaje mi się, że to dość trudna pozycja. Chyba na tą chwilę nie dla mnie, ale bardzo ładnie zrecenzowałaś tą książkę.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)