Jak otrzymać obywatelstwo polskie?

Dwa tygodnie temu wróciła do Polski moja serdeczna przyjaciółka. Kiedy jechałyśmy z lotniska, zaczęła opowiadać, jak bardzo różni się Polska od Stanów Zjednoczonych. Mówiła, że wiele osób poznało się, wyjeżdżając tam w poszukiwaniu pracy. Na pewno wiele słyszałam o tamtym miejscu, jednak nie przykładałam do tego takiej uwagi. Zaczęła tłumaczyć, jak wiele osób stara się o obywatelstwo polskie. Najczęściej są to pary, które poznały się na wyjeździe i zapragnęły być razem. Bardzo mnie to zaciekawiło i postanowiłam zgłębić temat i dowiedzieć się, jak można zdobyć obywatelstwo w naszym kraju.

Z tego, co się dowiedziałam, jest kilka możliwości. Pierwsza opcja jest dość oczywista, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. W pierwszym przypadku liczy się kraj pochodzenia rodziców. Jeżeli co najmniej jedno z nich ma polskie obywatelstwo, dziecko również je posiada. Wtedy nie ma znaczenia, czy urodziło się w Polsce, czy za granicą. Oczywiście każde dziecko urodzone w Polsce lub zostanie na jej terenie znalezione, np. po znalezieniu w naszym kraju, również ma obywatelstwo polskie.


Każde dziecko adoptowane przez osobę, która ma obywatelstwo polskie, nabywa to obywatelstwo. W przypadku, jeżeli przysposobienie nastąpiło przed ukończeniem 16 lat, wtedy przyjmuje się, że nabyło je z dniem swoich narodzin. Staje się pełnoprawnym obywatelem.

Prezydent RP również ma możliwość nadania danej osobie obywatelstwa polskiego. Nie jest ograniczony w swoich konstytucyjnych kompetencjach żadnymi warunkami i może nadać obywatelstwo polskie każdemu cudzoziemcowi.


Oczywiście konieczne jest wypełnienie niezbędnych dokumentów, a jeżeli jest to zbyt skomplikowane, można skorzystać z pomocy upoważnionych instytucji. Przeprowadzą przez wszystkie etapy niezbędne do legalnego pobytu w Polsce i otrzymania polskiego obywatelstwa. Dzięki temu całość procedowana jest bardzo szybko i sprawnie, z korzyścią dla cudzoziemca.
Sposobów na zdobycie obywatelstwa polskiego jest wiele. Oczywiście można je stracić i starać się o przywrócenie, ale wszystko zależy od władz i osób, które podejmują te kluczowe decyzje. Do Polski w ciągu roku przeprowadza się bardzo wiele osób. Najczęściej są to emigranci z Ukrainy, a także z państw, które pochłonęła wojna. W Polsce znajdują swój nowy dom, często osiedlają się u nas na stałe, znajdują pracę, budują domy, zakładają rodziny i żyją tak, jak każdy z nas. Są traktowani tak, jak Polacy w innych krajach. Ważne, aby poczuli się jak w domu.

23 komentarze:

 1. Fajnie i jasno to opisałaś, a to ważne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Duzo osob podejmuje ta tematyke i dobrze. Osoby spoza naszego kraju czesto nie posiadaja tej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam znajome z Ukrainy ale nie tylko, również z innych krajów i wiem jakie to uciążliwe zasady a same procesy do przebycia niejednokrotnie szarpią nerwy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Procedury otrzymania obywatelska może nie są łatwe ale warto przez nie przejść

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze że piszesz o takich rzeczach, takie procedury nie należą do łatwych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie takie to wszystko łatwe jakby sie wydawało, działa to w każda stronę.
  Jakie zmiany na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie odpisałaś ta sprawę. Mysle ze sporo osob szukajacych informacje znajdzie tu odpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
 8. Mysle ze jak ktos bedzie szukal informacji i trafi na Twoja strone to da sobie rade ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. fajnie napisane, zawarte najważniejsze informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach - to bardzo ważne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawarłaś tu fajne informacje, na razie nie miałam takiej sytuacji nawet w rodzinie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem to bardzo ważny temat, fajnie, że piszesz o tym. Z pewnością pomożesz dzięki artykułowi kilku osobom.

  OdpowiedzUsuń
 13. Sprawa przebywania w Polsce osób spoza jej granic jest o wiele bardziej skomplikowana niż się wydaje. Kosztuje to sporo wysiłku, czasu jak i nakładu pieniężnego. Wiem o czym mówię, gdyż sama do tego grona się zaliczam, a wszystkie te etapy musiałam zaliczyć na własnej skórze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dużo ważnych informacji zawarte w tekście! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajnie, ze o tym, napisałaś na pewno wielu osobom przyda się taki artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Los nas rozrzuca po świecie, ale czasem chcemy wracać do kraju.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przydatne są takie posty, ale na szczęście ni mnie, ani nikogo bliskiego dla mnie na razie nie dotyczy ten problem.

  OdpowiedzUsuń
 18. Pracuje z Ukrainą ale są oni tu na wizach więc o obywatelstwie nie rozmawiaja

  OdpowiedzUsuń
 19. Sporo osób się teraz o nie stara, więc te informacje na pewno im się przydadzą. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. ciekawy wpis, na pewno przyda się obcokrajowcom szczególnie ze wschodu, to oni najczęściej się u nas osiedlają na stałe.

  OdpowiedzUsuń
 21. Super, że poruszasz takie tematy na blogu. Na pewno nie jednej osobie pomoże twój wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Fajny temat, na pewno wiele osob szuka takich informacji.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)