Recenzja nowej wersji klasycznej gry karcianej UNO FlipPogoda za oknem jest jeszcze mocno zmienna, więc póki com, trzeba zapomnieć o różnego typu aktywnościach na świeżym powietrzu. Spędzając czas wolny w domu nie ma się zbyt wielu możliwości. Na szczęście w takiej sytuacji idealnie sprawdzają się różnego rodzaju gry planszowe. W końcu nie ma nic lepszego niż zdrowa rywalizacja między domownikami. Obecnie wybór gier planszowych jest ogromny. Biorąc jednak pod uwagę powoli zbliżający się okres letni, kiedy więcej czasu spędzamy na zewnątrz, a gry planszowe idą w odstawkę, warto pomyśleć o grze, która sprawdzi się przy każdej pogodzie, ale oprócz tego dostarczy graczom wiele emocji. Idealnym rozwiązaniem jest nowy gra UNO Flip, czyli nowa wersja kultowej gry UNO.


Wiek: 7+


Ilość graczy: 2 - 10


Czas rozgrywki: 20 - 40 minut

Zawartość: 112 kart + instrukcja


Wydawca: Mattel Games
Przypomnienie zasad gry UNO

Zasady są naprawdę proste, łudząco podobne do gry w Makao. Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzymuje 7 kart. Pozostałe należy położyć na środku stołu w zakrytym stosie. Należy jeszcze pamiętać o wyłożeniu ze stosu pierwszej, startowej karty. Grę rozpoczyna losowo wybrana osoba lub najmłodszy uczestnik. Gracz musi dopasować swoją kartę numerem, kolorem lub symbolem do odkrytej karty. Kolejni uczestnicy mają takie samo zadanie, jednak jeżeli gracz podczas swojej kolejki nie może zagrać żadnej z kart, zmuszony jest do wzięcia karty z zakrytego stosu i zakończenia kolejki. Jeżeli uczestnikowi pozostała jedna karta , musi krzyknąć hasło UNO. Jeśli tego nie zrobi, a któryś z graczy to zauważy, musi dobrać 3 karty. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.


W talii oprócz kart z liczbami, znajdują się różnego typu karty specjalne. W walce o zwycięstwo każdy chwyt jest dozwolony. Możesz użyć kartę blokady i zablokować przeciwnika, przez co ten traci swoją kolejkę. Równie dobrze możesz dołożyć kartę zmiany kierunku rozgrywki. Jednak o wiele lepszym posunięciem jest zagranie karty wybierz kolor, a szczególnie karty wybierz kolor +4. Wówczas nie tylko zmienia się aktualnie panujący kolor, ale jeszcze przeciwnik musi dobrać cztery karty. Istnieją różne warianty zasad tej gry, które mówią, że gracz wybierający kolor nie może wybrać tego, który sam posiada. Przeciwnik może to sprawdzić, jeżeli ma rację, ta osoba musi dobrać aż 6 kart, jeśli jednak się myli, to oskarżyciel dobiera 6 kart. Istnieje jeszcze bardzo podobna karta specjalna +2, która powoduje, że przeciwnik musi wziąć ze stosu dwie karty. Zdarzają się także warianty zasad, według których jeśli przeciwnik może sprawdzić, czy nie podłożono pod spód innej kart. Jeśli złapie gracza na oszustwie, ten musi dobrać 6 kart, natomiast jeżeli oskarżenia były bezpodstawne, to oskarżyciel dopiera 6 kart. Dodawanie nowych zasad urozmaica rozgrywkę, stąd też pojawiły się warianty, gdzie w tali znajdują się puste karty, na których można dopisać własne zasady.Zasady gry UNO Flip

Zasady gry UNO Flip są bardzo podobne, jednak ten wariant wprowadza dodatkowe elementy, aby uczynić grę bardziej ekscytującą. Podobnie jak w klasycznej wersji UNO, celem gry jest pozbycie się z ręki wszystkich kart. Zasadniczą różnicą jest to, że gra UNO Flip składa się niejako z dwóch stosów kart – standardowego UNO oraz UNO Flip. W zależności, czy spojrzymy na awers, czy na rewers kart, zobaczymy jedną albo drugą talię. Standardowa talia zawiera karty w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym, a każdy kolor ma karty od 0 do 9, a także karty specjalne takie jak blokada (jej wyłożenie oznacza blokadę dla kolejnego gracza), zmiana kierunku rozgrywki, zmiana koloru, zmiana koloru +2 karty (jej dołożenie powoduje zmianę aktualnego koloru oraz dobranie dwóch kart przez przeciwnika) i +1 karta (wtedy przeciwnik musi dobrać ze stosu jedną kartę).


W talii UNO Flip również znajdują się karty od 0 do 9, jednak występują one w kolorze różowym, fioletowym, pomarańczowym oraz morskim. Jeśli chodzi o karty specjalne, to podobnie jak w standardowej talii można zagrać kartę zmieniającą kierunek rozgrywki lub kartę zmiana koloru, która umożliwia graczowi zmianę koloru karty do zagranie. W kartach specjalnych w UNO Flip nowością jest karta pominięcie, które powoduje pominięcie kolejki pozostałych graczy. Oprócz tego jest jeszcze karta +5, której dołożenie sprawia, że przeciwnik musi dobrać 5 kart. Jednak karta wybierz kolo + weź w tym kolorze wprowadza największy zamęt. Kiedy któryś z uczestników postanowi zagrać tę kartę, wówczas przeciwnik musi dobierać karty ze stosu, do momentu aż wyciągnie kartę w pasującym kolorze. Ostatnią nową kartą, która wyjątkowo pojawia się w obu taliach, jest karta zmiany stron. W momencie, gdy jeden z graczy ją położy, oznacza to, że zmienia się strona kart, które aktualnie ma się na ręku. Reszta zasad pozostaje bez zmian. Celem gry, tak samo jak w przypadku tradycyjnego UNO, jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kart.
Dlaczego warto zagrać w UNO Flip?
Gra UNO Flip zwróciła moją uwagę ze względu na zaskakujący pomysł, jakim jest połączenie dwóch talii kart w jedną. Sama rozgrywka jest bardzo dynamiczna, wciągająca, a chwilami wręcz zaskakująca. Trzeba dostosować się do wciąż zmieniającej się sytuacji, a przy tym być gotowym na grę w półotwarte karty. Nigdy nie wiadomo, który z graczy zechce to wykorzystać. Znając karty przeciwnika można przewidzieć jego kolejne posunięcia i zaplanować odpowiednią strategię. Wszystko to sprawia, że gra UNO Flip wywołuje mnóstwo emocji, a przy tym gwarantuje wiele wspaniałych chwil spędzonych na wspólnej rywalizacji. Przy UNO Flip niej nie można się nudzić! Ze swojej strony gorąco polecam i życzę miłego grania!


Znasz grę karcianą UNO? Co sądzisz o UNO Flip?
Zagrałbyś w nią, czy jednak wolisz jej klasyczny wariant?


* Wpis powstał we współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

6 komentarzy:

 1. Kilka lat temu bardzo lubiłam grać w klasyczne Uno. Chętnie zwrócę też uwagę na ten wariant.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji grać w tą nową wersję, ale przy najbliższej okazji chętnie ją sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Opowiadał mi o niej syn koleżanki, ale jeszcze nie miałam okazji pograć

  OdpowiedzUsuń
 4. o prosze nowa lesza wersja uno, pasuje w nią zagrać :D
  uno u nas zawsze wchodzi na imprezach
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym zagrała, bo nigdy nie grałam. Jednak grę znam i zastanawiałam się nad zakupem, ale tej podstawowej wersji. Może warto jednak wypróbować tą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Karty są śliczne, z chęcią je zakupie. Ostatnio nie miałam dużo okazji do grania w uno, bo zgubiłam karty.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)