Zalety i wady oświetlenia ulicznego LED - ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanieOświetlenie uliczne to niezbędny element infrastruktury miejskiej, który zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort w użytkowaniu dróg i ulic. Jednak tradycyjne źródła światła, takie jak lampy sodowe, które są wciąż szeroko stosowane, generują duże zużycie energii, a tym samym również zanieczyszczenia środowiska. Dlatego coraz ważniejsze staje się poszukiwanie ekologicznych rozwiązań, takich jak lampy LED, które mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła.

Zalety lamp ulicznych LED

Jedną z głównych zalet płynących z wykorzystania lamp ulicznych LED jest duża oszczędność energii. To oznacza, że ich zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki, lampy sodowej, czy rtęciowej, mimo że są w stanie generować równie silne światło. Dla władz miasta, czy gminy ma to ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na niższe rachunki za prąd. Co więcej, lampy LED charakteryzują się dłuższą żywotnością, co oznacza, że ich naprawa, czy po prostu wymiana konieczna jest z dużo mniejszą częstotliwością, a to bezpośrednio przekłada się na mniejsze zanieczyszczanie środowiska, w tym głównie gazów cieplarnianych. Oprócz tego warto wspomnieć, że to nie tylko korzystna zmiana dla środowiska, ale również mieszkańców, ponieważ nie zawierają również substancji szkodliwych, takich jak rtęć czy ołów. Co więcej, oświetlenie LED zapewnia lepszą jakość oświetlenia i większą widoczność, co przekłada się na lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Poza tym, oferują większą elastyczność w zakresie kształtu, intensywności, czy koloru światła, co pozwala na dopasowanie go do różnych potrzeb i warunków drogowych, np. w zależności od pory dnia czy aktualnej pogody. Pozwala to również na zaprojektowanie oświetlenia LED w taki sposób, aby dobrze oświetlało drogę, ale nie będzie razić kierowców ani świecić zbyt intensywnie na pobliskie budynki. Oświetlenie uliczne LED jest również bardziej odpornie na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, deszcz, czy śnieg, co wpływa na jego niezawodność i trwałość. Diody LED nie zawierają również substancji szkodliwych, takich jak rtęć czy ołów, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska i zdrowszymi dla ludzi.
Wady lamp ulicznych LED

Jedyną, aczkolwiek dosyć istotną wadą oświetlenia ulicznego LED jest jego początkowy koszt zakupu i instalacji, który może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych lamp sodowych czy rtęciowych. Warto jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie, koszty eksploatacji są znacznie niższe, co przekłada się na duże oszczędności dla władz miasta, czy gminy.Podsumowując, oświetlenie uliczne LED, to innowacyjne, ale przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, które oferuje wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych lamp. Wykorzystanie tej technologii nie tylko może przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców miast, ale również do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, czy zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Na stronie nowaled.pl/oswietlenie-uliczne-led/Początek formularzaDół formularza można zobaczyć dwa dostępne modele i bardziej zagłębić się w temacie. Widać już niewielką zmianę, jednak mam nadzieję, że tego typu ekologiczne rozwiązania staną się bardziej powszechne. Coraz więcej miast na całym świecie decyduje się na zastąpienie tradycyjnego oświetlenia ulicznego na oświetlenie LED. Mimo, że początkowy koszt zakupu i instalacji może być wyższy, długoterminowe korzyści ekonomiczne i środowiskowe zwykle przeważają.Co sądzisz o zmianie tradycyjnych lamp ulicznych na lampy LED?
* Post sponsorowany

6 komentarzy:

 1. Myślę, że warto interesować się rozwiązaniami, które są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie bomba. Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, są dla mnie ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas w kilku miejscach już są takie lampy i powiem szczerze, że nie zauważam różnicy w oświetleniu

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to bardzo dobre rozwiązanie - chociaż nie wiem jak na to kierowcy. Jednak taka lampa jest na pewno bardziej ekologiczna i ekonomiczna!

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajna ekonomiczne rozwiązanie, przyznam że bardzo irytuje mnie jak gdzieś ide nocą i jest wszystko wygaszone
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)