Recenzja książki „Walerian i Róża” Eweliny C. LisowskiejOstatnio coraz ciężej jest mi znaleźć dla siebie czas w ciągu dnia. Właśnie dlatego, kiedy przychodzi wieczór pozwalam sobie na chociaż chwilę relaksu z książką. Zazwyczaj są to wersje drukowane, jednak od niedawna także e-booki. Bardzo polubiłam powieści w wersji elektronicznej, ponieważ pozwalają na czytanie w dowolnym miejscu i czasie. Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Eweliny C. Lisowskiej „Walerian i Róża”. Łączy ona romans z wątkami historycznymi, dzięki czemu jest niezwykle wciągająca i pełna sprzeczności. Gdy poznałam bohaterów, nie sądziłam, że między nimi zaiskrzy.

Autor: Ewelina C. Lisowska

Tytuł: „Walerian i Róża”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Do czytania...

Data wydania za granicą: 2020-09-15

Data wydania:2020-09-14

Gatunek: romans

Liczba stron: 350
„Oboje niepewni tego, co drugie o nim myśli, starali się panować nad swoimi pragnieniami. Między nimi nadal panowały napięcie i dystans, które tego popołudnia znacznie się zmniejszyły. Wciąż jednak obydwoje mieli tak wiele do zrobienia i powiedzenia, aby w końcu było normalnie. Gdzieś tam jednak na horyzoncie majaczyły przed nimi spokój, pewność i zaufanie.”

- Ewelina C. Lisowska "Walerian i Róża"

Akcja powieści rozgrywa się w XIX wieku. Główni bohaterowie to Róża Nejman oraz Walerian Orłowski. Fabuła porusza wiele istotnych tematów, takich jak: chorobliwa zazdrość czy zdrada. Książka jest dynamiczna i nie można się przy niej nudzić, a zwroty akcji następują w najmniej oczekiwanych momentach. Zbudowane i utrzymane napięcie przez autorkę jest fenomenalne. Dialogi między bohaterami są dopracowane, nie ma tu miejsca na denne rozmowy. Opis pozwala przemieść się oczyma wyobraźni do dziewiętnastowiecznego dworu.Róża jest skromną, ale i odważną dziewczyną. To marzycielka, niepoprawna altruistka, stawiająca na pierwszym planie innych. Pragnie poznać mężczyznę swoich marzeń, księcia jej własnej bajki, który pozostanie z nią na zawsze. Nie jest wysoko postawioną personą, to zwykła dziewczyna. Ojciec ma hodowlę koni, w której pomaga mu córka. Walerian jest jej przeciwieństwem. Hrabia, który sprawia wrażenie narcyza, egocentryka zapatrzonego w siebie i dbający o swoje własne interesy. Jest on zakochany w Angelice Dulskiej. Niestety to miłość jednostronna, platoniczna. Złamane serce Waleriana posuwa go do czynów nieuczciwych względem panny Nejmanówny. Róża i Walerian pierwszy raz spotkali się na balu. Od tamtego momentu Róża nie może przestać myśleć o Walerianie, zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Mężczyzna także chciał dowiedzieć się nieco więcej o tej dziewczynie. Niestety ciągle kierował się żalem do Angeliki, że po kilku latach związku, zaręczyła się z innym. Chciał wzbudzić w niej zazdrość. Czy Róża może sprawić, że on znów uwierzy w miłość?Autorka książki idealnie wykreowała bohaterów tak, by móc związać się z nimi emocjonalnie, przeżywać wszystkie chwile razem. Cieszyłam się razem z nimi, smuciłam i jednoczenie bywałam zirytowana ich postępowaniem. Niejednokrotnie miałam ochotę przemówić im do rozsądku. Zakończenie wprawiło mnie w niemałe zakłopotanie, jest zaskakujące. Muszę przyznać, że dzięki tej książce zmuszona byłam do refleksji i zastanowienia się, jak ja postąpiłabym w sytuacji głównej bohaterki. Czy poradziłabym sobie ze wszystkimi przeciwnościami? Książka warta polecenia. Polubią ją osoby, które lubią klimaty tamtych wieków oraz miłośnicy książek obyczajowych i romansów.Czy miłość dwojga kochanków jest w stanie przetrwać wszystkie przeciwności losy? Czy Walerian ujrzy w Róży kobietę swoich marzeń? Co wpłynie na ich wspólne życie?

Przeczytaj także:Złe decyzje K.C. Hiddenstorm
Na rok Katarzyna Rzepecka


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję autorce, Ewelinie C. Lisowskiej

7 komentarzy:

 1. Lubię książki których akcja dzieje się w przeszłości, więc dla mnie super.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji jej czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Być może mogłaby mi się spodobać, chociaż ostatnio sięgam po inny gatunek książek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam przenosić się w czasie dzięki książkom, także jestem na tak!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za recenzję i miłe, budujące słowa :) :-* Pozdrawiam serdecznie! Ewelina C.Lisowska

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki z wątkiem historycznym. Zapiszę sobie tytuł na moją listę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie czytałam, ale zaciekawiła mnie ta książka. Mało czytam książek z wątkiem historycznym, ale jeśli mi się spodoba, to czemu nie sięgnąć po nią.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)