„Uwięzieni w przeszłości” Maria CzebotarPiękna, polska złota jesień odeszła na dobre. Na jej miejsce przyszła ta chłodna i deszczowa. Taka pogoda zdecydowanie nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. To idealny moment, aby spędzić trochę czasu sam na sam z literaturą. Dziś chciałabym zachęcić Was do przeczytania książki Marii Czebotar „Uwięzieni w przeszłości” od wydawnictwa Novae Res. Jesienna pora może niekoniecznie sprzyja czytaniu tak nostalgicznych i nastrojowych książek, ale myślę, że warto sięgać po nie jak najczęściej.
Tytuł: Uwięzieni w przeszłości
Autor: Maria Czebotar
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 13.09.2019
Ilość stron 254
Kategoria: literatura obyczajowa, romans

Iga to młoda 19-letnia studentka medycyny. Pewnego dnia w starym rodzinnym albumie odnajduje pożółkłą i poczerniałą kartkę papieru. Było to pisemne zawiadomienie jej dziadka z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jak wiemy, należał on do niemieckich obozów śmierci. Pod wpływem emocji postanawia poznać historię miejsca, które miało tak wielki wpływ na całą jej rodzinę. Wraz ze swoim chłopakiem i przyjacielem Andrzejem rusza w podróż. Andrzej jest od niej o kilka lat starszy. Poznali się w kawiarni, w której mężczyzna pracował jako barista. Praca była całym jego życiem i ucieczką od trudnej przeszłości. Śmierć matki, alkoholizm ojca, to wszystko miało wielki wpływ na jego życie i podejmowane decyzje. Tych dwoje kieruje się do tego strasznego miejsca, które odcisnęło piętno na wielu pokoleniach. Do tego samego miejsca zmierza doktor Piotr. Jego matka była Polką, ale związała się z Niemcem. Przez wiele lat mieszkała w NRD i to właśnie dlatego, nie znał przeszłości swojego ojca. Gdy poznał prawdę o nim, oprawcy z Auschwitz, cały jego świat legł w gruzach. Wciąż zadawał sobie wiele pytań, na które szukał odpowiedzi.


Pewnego dnia ci bohaterowie osaczeni wspomnieniami, pragnący odnaleźć prawdę spotykają się w tragicznych okolicznościach. W okolicach stacji benzynowej Andrzej z Igą ulegają wypadkowi. Świadkiem tego zdarzenia jest doktor Piotr i to właśnie on rusza z pomocą poszkodowanym. To dzięki niemu i jego determinacji dziewczyna przeżyła. Od tej chwili ich życie diametralnie się zmienia. Zamykają za sobą pewien rozdział, aby otworzyć nowy, lepszy etap życia. W trakcie lektury zadawałam sobie wiele pytań. Czy to spotkanie było na pewno przypadkiem? Jaki wpływ na bohaterów będzie ono miało? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na t i inne pytania, to koniecznie musicie przeczytać to wspaniałe arcydzieło.

„Uwięzieni w przeszłości” to powieść, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Ze względu na tematykę i losy bohaterów będziemy świadkami wielu wzruszeń i odkrywania przeszłości, często trudnej i bardzo bolesnej. Będziemy towarzyszyć bohaterom w ich podróży, poznawaniu siebie, odkrywaniu swoich korzeni i akceptacji. Bez wątpienia to niezwykła książka, skłaniająca do głębokiej refleksji i zadumy. To doskonała pozycja dla wszystkich, którzy szukają wrażeń i odpowiedzi na trudne pytania. Gorąco polecam!

Lubicie czytać książki, w których powraca się do przeszłości i ją analizuje? Co sadzicie o tej książce?29 komentarzy:

 1. Książka sama w sobie wydaje się być ciekawa, ale mimo chęci ostatnio nie mam weny na czytanie

  OdpowiedzUsuń
 2. nie słyszałam o tej książce ale tematyka wydaje się interesująca

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czyatć romanse i książki obyczajowe ale ta mnie nie zainteresowała

  OdpowiedzUsuń
 4. nie słyszałam o tej książce

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo lubię czytać książki, których tematyka jest związana z II wojna światową.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka tematyka na jesień jest nie dla mnie. Wolę coś bardziej wesołego lub z wartką akcja. Ale dobrze, że Tobie się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś książka nie chwycila mnie za serce, ale z chęcią polecę ja koleżance.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio strasznie zaniedbałam czytanie książek, chyba czas to nadrobić. O tej wcześniej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja chyba nie przepadam za książkami które powracają do przeszłości, nie przeczytam. nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno z chęcią bym ją przeczytała, bardzo mnie zaciekawił powrót do przeszłości...muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jestem do końca przekonana czy to moje klimaty, ale kto wie może akurat przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznam szczerze, że nie przepadam za takimi tematami...

  OdpowiedzUsuń
 13. No ciekawa jestem szczegółów. Zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 14. ostatnio coś nie mam czasu na czytanie ksiązek, musze to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 15. W końcu jesienią mam wiecej czasu na czytanie książek, o tej książce jeszcze nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 16. nie znam, ale dość ciekawa. Może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie słyszałam o tej książce i raczej się za nią nie wezmę. Nie przepadam za takimi tematami.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chętnie sięgam po takie książki. Ta zapowiada się bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka wydaje się być naprawdę interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie słyszałam wcześniej o tej autorce. Może się zdecyduję na tę ksiązkę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja raczej nie lubię wracac do przeszłosci i jej analizowac, bo nic w niej nie zmienie. Książkę bym przeczytała z ciekawosci :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Przyznam, że Twoja recenzja mnie zaintrygowała. Ostatnio dobrze mi się czyta i udało mi się nadrobić sporo zaległości, więc wpisuję tytuł na moją listę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Coś dla nas :) idealna na jesienne, długie wieczory!

  OdpowiedzUsuń
 24. To brzmi nieźle! muszę poszukać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 25. Czuję, że w tym trudnym klimacie doskonale bym się odnalazła czytelniczo. Lubię właśnie książki, które pozostają we mnie na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 26. Aktualnie przechodzę bardzo trudny okres w życiu i nie potrafię tak się wyłączyć i coś poczytać. Mam nadzieję, że szybko mi to przejdzie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Piękna historia, choć zrodzona z przypadku i szczęścia. Jednak pełna romantyzmu i miłości.

  OdpowiedzUsuń
 28. Kolejna książka która jest związana z obozem w Auszwitz. Można przeczytać, jednak nie jest to moja ulubiona książka.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)