Jak dobrać odpowiednie okulary korekcyjne?

Z wiekiem, a także pod wpływem wielu chorób dochodzi do osłabienia wzroku. Bez względu, czy wada jest większa, czy też mniejsza, niezbędne są okulary korekcyjne. Na pewno niektórzy z Was noszą okulary na co dzień, aby móc normalnie funkcjonować. Sama z resztą doskonale o tym wiem. Wybierając odpowiednie okulary, często porównujemy wygląd wizualny i cenę, jednak rzadko zastanawiamy się, czy kolor i kształt oprawek będą dla nas odpowiedni, czy będziemy w nich dobrze wyglądali. Składa się na to wiele czynników, między innymi kolor skóry, wielkość i rozstawienie oczu, a także kształt twarzy.


Myślę, że wiele ludzi, słysząc diagnozę okulisty o konieczności noszenia okularów, nie jest z tego faktu zadowolonych. Jedni są do tego zmuszeni, a inni traktują je jako element stylizacji. Wielu ludzi wstydzi się noszenia okularów z wielu względów, między innymi wizerunkowych. Teraz nie jest to aż tak spotęgowane, ale są osoby, które wolą mieć okulary w torebce niż na własnym nosie. Najczęściej jest to spowodowane właśnie źle dobranymi oprawkami. Pytanie, jak dobierać okulary, aby tego uniknąć. Prawidłowo dobrane do kształtu twarzy sprawią, że będziemy wyglądać atrakcyjnie. Dodadzą nam uroku, podkreślą nasze naturalne piękno i odciągną uwagę od niedoskonałości.
1. Twarz okrągła
Osoby posiadające okrągłą twarz powinny wybierać okulary, które będą optycznie wydłużać i wyszczuplać twarz. Najlepiej spisują się oprawki o nietypowych, kanciastych kształtach, z ostrymi kątami, w prostokącie, kwadracie, które zwężają się do dołu i mieć uniesione zewnętrzne końce oprawek. Podłużne szkła optycznie nadadzą szerokości kościom policzkowym. Oprawki powinny być cienkie, najlepiej w ciemnych kolorach. Nie powinny zasłaniać kości policzkowych. Decydując się na takie okulary, chcemy nadać kształt twarzy i ją wysmuklić.
2. Twarz owalna
Twarz owalna, dzięki równym proporcjom i symetrii należy do idealnego kształtu. Ja posiadam taki kształt twarzy, dzięki czemu mogę zaszaleć, bo pasują do niej niemal wszystkie oprawki. Idealne proporcje długości do szerokości sprawiają, że w takim przypadku możemy wybrać dowolny typ okularów, ponieważ w każdym będziemy wyglądać równie dobrze. Wybierając okulary, chcemy podkreślić regularny kształt i proporcje. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku oprawki kwadratowe i okrągłe, choć te drugie zdecydowanie rzadziej. Idealnym połączeniem są moje oprawki, które przypominają kształt prostokątów z zaokrąglonym dołem i z górą oprawek lekko uniesioną. Powinny być dłuższe niż maksymalna szerokość naszej twarzy Bardzo ważne, aby unikać zbyt dużych i zbyt małych oprawek w jasnych kolorach. Mogą one zniknąć z twarzy lub zbytnio ją przytłoczyć, burząc w ten sposób idealną harmonię owalnej twarzy.


3. Twarz trójkątnaW takim przypadku bardzo istotne jest, aby dążyć do tego, aby odwrócić uwagę od górnej części twarzy. Okulary powinny być delikatne, o owalnym lub okrągłym kształcie w jasnych barwach. Można zaszaleć i zdecydować się na modne tego roku lenonki. Oprawki powinny być bardzo subtelne i delikatne. Warto zdecydować się na takie, całkowici pozbawione oprawek. Oczywiście można wybrać całkowicie coś innego, jednak trzymającego się w tych ramach, aby nie przytłaczały i nie zakrywały walorów, które chcemy podkreślić.


4. Twarz kwadratowa
U osób z kwadratową twarzą i wyrazistymi, kanciastymi rysami, doskonale sprawdzają się okulary o owalnym lub okrągłym kształcie. Powinny mieć delikatne, wąskie oprawki lub całkowici ich pozbawione. Wybierając okulary do takiego kształtu, starajmy się odrobinę go złagodzić. Najlepiej postawmy na zaokrąglone oprawki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. Wyraziste kolory skupiają uwagę na linii oczu i tym samym odwracają ją od żuchwy. Gdy górna linia oprawek będzie szersza niż kości policzkowe, twarz nie będzie się wydawała taka szeroka. Warto zwrócić również uwagę, aby oprawki były równe z linią brwi. Optycznie wydłuży to buzię a, zwłaszcza dolną część twarzy, jednocześnie zmniejszając czoło.


5. Twarz podłużna

Tutaj sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku twarzy kwadratowej, z drobnym wyjątkiem. Różnica polega na tym, że jest nieco dłuższa. Zadaniem okularów jest optyczne skrócenie twarzy i przywrócenie jej odpowiednich proporcji. Oprawki dla podłużnej buzi powinny mieć kształt kwadratu lub okręgu, które są modne, szczególnie w okularach przeciwsłonecznych. Należy wybierać oprawki o lekko zaokrąglonym dole i prostej górze. Nisko osadzone oprawki optycznie skrócą twarz. Można postawić na odrobinę nonszalancji i wypór oprawek z mocniejszym obrysem w górnej części i prawie niewidocznym w dolnej. Podkreślą one kształt twarzy i sprawią, że będziecie wyglądać naturalnie. Doskonale spisują się okulary w stylu oversize z bogatym zdobnictwem i dodatkami. Szkła powinny być jak najwyższe i lekko zakrzywione po bogach, tak, aby jak najlepiej dopasować je do kształtu twarzy.


6. Sercowata twarz
Osoby posiadające sercowatą twarz należą do rzadkości. Jednak jeżeli jesteście jej posiadaczami, koniecznie zaopatrzcie się w okulary z okrągłymi lub owalnymi kształtami, ale z cienkimi oprawkami. Zapewnią one równowagę między szerokim czołem a wąskim dołem twarzy. Pod żadnym pozorem nie decydować się na kanciaste kształty, które dodatkowo zaburzą nieregularny kształt twarzy. Polecane są nawet kocie oczka, byleby ich góra nie była bardzo strojna i udziwniona. Ostra linia brody będzie się wydawać łagodniejsza, gdy linie w okularach będą również łagodne. Najlepiej poeksperymentować z kolorami i grubością oprawek i zobaczyć, który z osiągniętych efektów będzie Wam najbliższy. Myślę, że kolory metaliczne, takie jak złoty, czy srebrny, a także delikatne, pastelowe kolory mogą być strzałem w dziesiątkę.


7. Twarz diamentowa
W przypadku diamentowego kształtu twarzy trzeba zaakcentować linię na wysokości brwi, by twarz zdawała się bardziej regularna. Najlepsze oprawki będą bogato zdobione w górnej części lub dolna część będzie po prostu niewidoczna. Dobierając odpowiednie oprawki, chcemy całość zrównoważyć i sprawić, że będziecie wyglądały olśniewająco. Sprawdzą się tutaj oprawki o dowolnym kształcie, jednak trzeba dobierać je z dozą ostrożności. Najlepiej unikać prostych, kwadratowych i prostokątnych kształtów i wybierać owalne lub nawet okrągłe kształty. Powinny być węższe niż kości policzkowe, aby jak najkorzystniej je wyeksponować. Należy jeszcze wziąć pod uwagę rozstaw oczu, ponieważ można skorygować go wizualnie. Jeżeli oczy są zbyt szeroko rozstawione, należy szukać oprawek, które mają wyraźny nosek, a jeżeli oczy leżą zbyt blisko siebie, oprawki powinny mieć pogrubione zewnętrzną część lub zdobienie w tej części, a także bogato zdobione zauszniki. Podążając tą drogą, znajdziecie dla siebie idealne oprawki, to, co zbędne ukryjecie, a to, co potrzebne wyeksponujecie.


Mam nadzieję, że moje rady choć trochę pomogą Wam w doborze odpowiednich okularów. Oczywiście zdarzają się wyjątki i najlepiej kierować się swoimi odczuciami, wspierając je zdobytymi informacjami. Jeżeli wiemy, jaką mamy twarz i jakie okulary pasują do nas najlepiej, dylemat podczas zakupów oprawek będzie znacznie mniejszy. Prawidłowo dobrane okulary sprawią, że będziemy wyglądać atrakcyjnie.


Która z tych charakterystyk wpisuje się w Wasz wygląd? Nosicie okulary korekcyjne? Jeśli tak, to czy zwracacie uwagę podczas wybierania nowych oprawek?

27 komentarzy:

 1. Na szczęście na razie nie narzekam na wzrok i oby tak było jak najdłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawy wpis, ja mam okrągłą twarz i noszę kanciaste okulary o ostrych rysach- prostokąty, mam też kwadratowe ale mniej je lubię

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam szczerze, że choć nie nosze okularów, post jest fajny xd

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne porady. Ja noszę soczewki, ale dobrze mieć w zapasie też okulary na wszelki wypadek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Great post dear ! You have a nice blog.
  I follow you can you follow me ?
  I will be happy.
  www.guzelvekulturlu.com
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 6. ja mam okulary ktore nosze od czasu do czasu, chyba sa dobrze dobrane ale przy nastepnych skorzystam z Twoich wskazowek

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem przed ich wyborem więc chetnie skorzystam z Twoich rad :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja niedawno zmieniałam okulary i jestem z obecnych bardzo zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny poradnik dobór takich okularów to wcale nie taka prosta sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Temat dla mnie bliski bo sama pracowałam w salonie optycznym i nie mam problemu z doborem oprawek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi takie obrazki i porady niewiele dają. Miałam problem by dobrać odpowiednie okulary dla siebie jednak u optyka dopiero po przymiarce i doborze wszystko staje się łatwiejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ja powinnam nosić okulary, ale niestety żadne mi się nie podobają :( chyba pozostają soczewki

  OdpowiedzUsuń
 13. Najlepiej to po prostu przymierzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Szkoda, że wcześniej nie napisałaś tego wpisu, miałabym dużo łatwiej z doborem swoich nowych oprawek :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze mam problem z wyborem. W ostateczności wybieram kilka i po kolei przymierzam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy wpis mi dużą trudność kiedyś zajęło wybranie odpowiednich okularów dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja nie mam problemu z doborem sobie oprawek. Nosze okulary od ponad 15 lat. I mi nie przeszkadzaja. Chociaz ide ide i dosc nie moge, a chce sobie soczewki dobrac.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja mam okragłą twarz a okulary bezbłednie dobrała mi optyczka.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawa jestem jakbym w OKULARACH wyglądała :D

  OdpowiedzUsuń
 20. jej z tym jest problem, nawet z przeciwsłonecznymi

  OdpowiedzUsuń
 21. JA mam twarz podłużną i nosze okulary. Podczas ich wyboru nieocenioną okazała się pomoc fachowca, który doskonale mi dobrał odpowiedni kształt oprawek:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja też jestem ciekawa jakie do mnie by pasowały okulary :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja koniecznie muszę wybrać się do okulisty!

  OdpowiedzUsuń
 24. Dopiero po dobieraniu okularów dla siebie można stwierdzić jakie to trudne!! :) Pomocny post! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja jestem wyjątkiem od normy, bo pasują mi inne okulary niż te "zalecane" ;D

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja długo nosiłam źle dobrane okulary. Nie miałam ochoty ich zakładać i leżały tak w koncie. Potem poszłam do innego optyka i Pani mi doradziła, które wybrać. Teraz nosze je bardzo chętnie. Także post super :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja zawsze mam z tym bardzo duży problem. Wydaje mi się, że do mojej twarzy nie pasują w ogóle :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)