Nauka poprzez zabawę - książeczki wydawnictwa Olimp

Co prawda szkoła dobiega już końca, ale dzieci powinny rozwijać się przez cały czas. Można to robić na wiele sposobów. Jak już wcześniej mówiłam, najlepsza jest nauka poprzez zabawę. Dzięki książeczkom z wydawnictwa Olimp naprawdę jest to możliwe!Kiedy pociecha wyrazi chęć nauki i wykonywania zadań najlepiej zacząć od czegoś lżejszego. Doskonale nadaje się do tego seria „Zieloni Detektywi … mali, lecz dociekliwi!”, w naszym przypadku do klasy pierwszej.
ZIELONI DETEKTYW systematycznie odkrywać będą otaczający ich barwny świat przyrody w zmiennym rytmie czterech pór roku. Czekają tu na nich różne interesujące zadania, łamigłówki, labirynty i kolorowanki. Jednym słowem – świetna zabawa!”

W książeczce znajdują się różne rozwijające zabawy. Całość podzielona jest na cztery pory roku. W każdym dziale znajdują się zadania dotyczące zwierząt, roślin, czy pogody. Ciekawe zadania, kolorowanki i labirynty gwarantują długie godziny świetnej zabawy. Ćwiczenia rozwijają wyobraźnię, logiczne myślenie, a także koordynację wzrokowo – ruchową. W przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób przybliżają wiedzę i zagadnienia przyrodnicze. Zadania są bardzo zrozumiałe, dzięki czemu pociecha może sama wykonać każde zadanie bez pomocy rodziców. Książeczka ma ładne i bardzo kolorowe ilustracje. Dziecko na sam widok jest ciekawe, czego dotyczy dane zadanie. Dzięki temu książeczka gwarantuje wiele godzin świetnej zabawy. Wszystko jednak zależy od wcześniej nabytej wiedzy i zaangażowania. Bardzo spodobały nam się te łamigłówki i w przyszłości planuję zamówić pozostałe dwie części.
Hania coraz ładniej pisze, jednak zdarzają się jeszcze pewne błędy. Dlatego kolejną książeczką, jaką dla niej wybrałam, jest „Wszystkie litery znam. CZYTAM I PISZĘSAM”. Zadania rozwijają umiejętności dziecka na wielu płaszczyznach.Ćwiczenia w pisaniu i czytaniu wyrazów:
Tworzenie wyrazów z liter i sylab
Uzupełnianie brakujących liter i sylab w wyrazach
Dobieranie wyrazów do obrazków
Dobieranie rymów
Wyszukiwanie krótkich słów ukrytych w dłuższych wyrazach
Przekształcanie wyrazów poprzez zmianę, dostawianie lub przestawianie sylab
Pisanie wybranych wyrazów ze zmiękczeniami, z-ó-u, ż-rz, h-ch oraz z literami o podobnym kształcie i brzmieniu


Ćwiczenia w pisaniu zdań:
Rozwijanie zdań
Uzupełnianie brakujących wyrazów sylab
Układanie zdań z podanych wyrazów sylab
Dobieranie zdań do obrazków
Samodzielne formułowanie odpowiedzi na pytania


Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem zdań i krótkich tekstów:
Ilustrowanie tekstu
Poszukiwanie odpowiedzi na pytania w oparciu o tekst


Podstawy nauki o języku:
Wyszukiwanie wyrazów oznaczających nazwy rzeczy, roślin, ludzi i zwierząt, cechy i czynności – przygotowanie do wyprowadzenia pojęć: rzeczownik, czasownik przymiotnik
Rozpoznawanie oraz tworzenie wyrazów o znaczeniu przeciwnym i podobny
Rozpoznawanie i tworzenie wyrazów zdrobniałych
Rozpoznawanie zdań oznajmujących, pytających, wykrzyknikowych
Podział zdań na wyrazy, tekstu na zdaniaKsiążeczka w ciekawy sposób rozwija różne umiejętności. Została podzielona na kilka działów, takich jak szkoła, dom i rodzina i zabawa. Na końcu znajdują się wycinanki, z których można układać zdania. Zadania są bardzo różnorodne, dzięki czemu dziecko dużo chętniej je rozwiązuje. Ja już zauważyłam poprawę w zdaniach pisanych przez Hanię. Oby tak dalej.


Kolejna książeczka jest bardzo podobna do tej powyższej. Ćwiczenia „Wiem, co piszę.Wiem, co czytam”, jednak w tym przypadku jest to wydanie do drugiej klasy. Zawiera ćwiczenia w pisaniu i czytaniu wyrazów, zdań i krótkich tekstów – w połączeniu z ćwiczeniami ortograficznymi, językowymi i gramatycznymi. W książeczce bohaterami są dzieci Olek, Ala, Ewa i Paweł. Podczas rozwiązywania zadań dzieci przeżywają razem z nimi wspólne przygody.Ćwiczenia w pisaniu i czytaniu wyrazów:
Z literami o podobnym kształcie
Z dwuznakami
Z zmiękczeniami
Z ó-u, ż-rz, h-ch – poznawanie wybranych reguł pisowni, z wielką literą w imionach i nazwiskach, nazwach geograficznych, tytułach, nazwach narodowościĆwiczenia przygotowujące do wprowadzenia podstawowych pojęć z zakresu nauki o języku:
Rozpoznawanie rzeczowników, czasowników i przymiotników, tworzenie liczby pojedynczej i mnogiej wyrazów, rozpoznawanie rodzajów rzeczowników – bez nazewnictwa
Wskazywanie wyrazów o znaczeniu przeciwnym wskazywanie wyrazów o podobnych
Wskazywanie wyrazów zdrobniałych
Tworzenie rodziny wyrazów
Ustalanie kolejności alfabetycznej wg pierwszej i drugiej litery
Rozpoznawanie i tworzenie zdań: oznajmujących, pytających, wykrzyknikowych i rozkazujących
Podział zdań na wyrazy, tekstu na zdania – liczenie liter, sylab, wyrazów, zdańĆwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem:
Porządkowanie historyjek obrazkowych
Porządkowanie zdań w tekście
Ilustrowanie tekstu
Poszukiwanie odpowiedzi w tekście na zadane pytania
Ćwiczenia w pisaniu:
Samodzielne formułowanie odpowiedzi na pytania
Układanie pytań do tekstu
Uzupełnianie brakujących elementów opowiadania
Pisanie zakończenia opowiadania
Redagowanie opisu i listu


Książka pomaga w nabyciu i utrwaleniu wiedzy na temat pisania i czytania. Dzięki różnym ciekawym ćwiczeniom dziecko z zapałem zabiera się za ich wykonywanie. Całość podzielona jest na kilka działów, w którym doskonali się wspomniany temat: Gramatyka, Ortografia, Czytanie ze zrozumieniem i Pisanie. Dzięki ciekawym zadaniom nasza pociecha w prosty sposób opanuje niezbędną wiedzę, potrzebną do prawidłowego posługiwania się językiem polskim. W ten sposób łączy się przyjemne z pożytecznym. Doskonałe zajęcie dla dzieci na deszczowe popołudnia.
Dalej pozostajemy w temacie języka, tym razem za sprawą książeczki „PrzyjacieleGramatyki i Ortografii do klasy 2”. W tym przypadku ćwiczenia są bardzo podobne, jednak większy nacisk stawia się na podstawowe pułapki językowe. Dzięki ćwiczeniom dziecko może sobie utrwalić i zapamiętać regułkę dotyczącą pisowni. Jak to mówią, praktyka czyni mistrza.
Hania za kilka dni kończy szkołę. Dużo się nauczyła, jednak ma problemy z pewnymi rzeczami, dlatego kolejna książeczka, którą dla niej miałam to „Gramatyka iOrtografia na START! klasa 2”. Książeczka jest bardzo kolorowa, więc ma nadzieję, że ułatwi w przyswojeniu wiedzy przez Hanię. Książka jest dwustronna, a koniec znajduje się po środku. Dziecko dzięki niej utrwala wiedzę i ćwiczy umiejętności z każdego z tych działów. Różnorodne, zabawne formy są motywacją do samodzielnej pracy. Wyzwalają ciekawość i zachęcają do interaktywnej zabawy. Książka porządkuje wiedz e i utrwala ją. Kolorowe ilustracje z zadaniami momentalnie przyciągają wzrok dziecka i zachęcają do rozwiązywanie różnorodnych, ciekawych zadań. Nauka poprzez zabawę to jest to, na czym każdemu opiekunowi zależy. Ja u Hani już widzę pierwsze rezultaty.


Na koniec dla odmiany pora na gimnastykę dla umysłu z „Matematyka na szóstkę Zbiórzadań dla klasy II”. Ćwiczenia pomagają powtórzyć i utrwalić nabyte umiejętności, ćwiczą umiejętność rozwiązywania zadań złożonych, rozwiązywania nietypowych problemów.


Zadania zostały podzielone na następujące działy:
Mierzenie – jednostki długości – mierzenie i porównywanie długości odcinków, rysowanie odcinków o danej długości, rysowanie w sieci kwadratowej
Czas i kalendarz – odczytywanie wskazań zegara, posługiwanie się kalendarzem, wyszukiwanie danych w tekście i tabeli, obliczanie różnic w upływie czasu, znaki rzymskie
Ważenie – jednostki masy, porównywanie ciężaru, ważenie przedmiotów
Obliczenia pieniężne – monety i banknoty, planowanie zakupów, obliczanie wartości zakupów
Pojemność – pojęcia litr, pół litra, ćwierć litra
Pomiar temperatury – odczytywanie wskazań termometru, obliczanie różnicy temperatur, temperatura dodatnia i ujemna
Zadania logiczne, z nadmiarem lub niedoborem danych to zadania ćwiczące logiczne myślenie.

Zadania w ciekawy i przystępny sposób tłumaczą wszystkie te zagadnienia. Dzięki temu poszerza się wiedza dziecka, ale także jego ciekawość świata. Można bardzo wiele wynieść z rozwiązywania zadań, na przykład, kiedy przypadają konkretne święta w ciągu roku. Towarzysząc Hani, sama dowiedziałam się kilku rzeczy. Człowiek uczy się przez całe życie.


Książeczki edukacyjne od wydawnictwa Olimp są fantastyczne. Nie pamiętam, aby kiedykolwiek nauka sprawiała Hani taką przyjemność. Myślę, że dzięki nim Hania dowie się jeszcze wielu nowych rzeczy. Dużo lepiej radzi sobie w szkole. Postępy już są widoczne. Polecam dla dzieci tak ciekawych świata, jak Hania.

 

Jesteśmy zachwycone książeczkami. A Wy lubicie taką formę spędzania czasu? Wasze pociechy lubią książki z zadaniami?

48 komentarzy:

 1. Świetne są takie książeczki. Super, że Małej sprawiają radosc :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Radość dziecka jest bezcenna ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj były i takie książeczki u nas swojego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubiłam zawsze takie książeczki zabawa i organizacja czasu a jednocześnie spokój rodzica bo dziecko się przy okazji chętnie uczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. fantastyczne książeczki edukacyjne, zajmują czas i rozwijają dziecko

  OdpowiedzUsuń
 6. świetne książeczki, do nauki poprzez zabawę

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawe książeczki dla dzieci, nauka poprzez zabawę zawsze jest wskazana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię kiedy moje dzieci uczą się przez zabawę super książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie że Hania lubi sięgać po takie książeczki - z pewnością łatwiej jej będzie później w szkole

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mojego bratanka idealna książeczka:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojej świetne są te książeczki :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super są takie książeczki. Chyba zacznę robić listę tego typu książeczek i będę kupowała mojemu synkowi jak podrośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo fajna sprawa. Taka nauka jest ok

  OdpowiedzUsuń
 14. Takie książki na pewno uczą i rozwijają :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne książeczki, idealne dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zaraz wakacje, ale my nie poprzestajemy na nauce. Ksiazeczki w takiej formie w dalszym ciagu cwicza wiedze. Jestem za i musze sie w nie zaopatrzyc :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Oj, ale byśmy się wróciły w czasie i porobiły takie książeczki!

  OdpowiedzUsuń
 18. Siostrzenica dostała małego leniuszka, dlatego takie książeczki by się jej przydały by dostała ponownego zapału do nauki czytania pisania, oraz dokładnego rysowania:)

  OdpowiedzUsuń
 19. takie książeczki to super sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój młodszy brat bardzo dużo nauczył się właśnie dzięki takim książeczkom - to świetna forma nauki i zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetnie, że Hania polubiła te książeczki i chętnie spędza z nimi czas ucząc się i bawiąc

  OdpowiedzUsuń
 22. fajne te książeczki :) jak mój brat będzie starszy to będę myślała nad zakupem ciekawych książeczek dla niego

  OdpowiedzUsuń
 23. Fantastyczne są tego typu książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Takie książki to super sprawa dla młodszych dzieci! Ja uwielbiam odwiedzać mojego chrzesniaka i wtedy ćwiczę z nim wymowę, liczymy, ucze go kolorów i przy tym się bawimy lub układamy puzzle. Wystarczy dziecku poświęcić trochę uwagi. Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 25. uczace i rozwijajace ksiazki to dobra sprawa

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo lubimy takie książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 27. takie ksiązki sa najlepsze, bo bawiąc ucza

  OdpowiedzUsuń
 28. Mamy również publikacje z tego wydawnictwa i są świetne. Chłopcy bardzo chętnie rozwiazuja zadania.

  OdpowiedzUsuń
 29. Moim zdaniem taka forma nauki jest najlepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Nauka poprzez zabawę to jest najlepsza form,a spędzenia czasu przez malucha:)

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo lubimy książeczki tego typu, dla mnie bomba ;-)

  OdpowiedzUsuń
 32. Nauka i zabawa w jednym to najlepsze rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 33. Gdy byłam mała uwielbiałam takie książki

  OdpowiedzUsuń
 34. Gdybym nadal była dzieckiem to sama z chęcią bym po nie sięgnęła. :D

  OdpowiedzUsuń
 35. Jak mój synek podrośnie to też będziemy się bawić przy takich książeczkach

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo fajne książeczki, moja córka bardzo za nimi przepada!:)

  OdpowiedzUsuń
 37. Takie książeczki są superowe! :D

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo lubie takiego rodzaju ksiazeczki

  OdpowiedzUsuń
 39. ja mój syn był w przedszkolu to właśnie tam kupowałam mu całe zestawy takich książeczek

  OdpowiedzUsuń
 40. wspaniałe są te książeczki!

  OdpowiedzUsuń
 41. Nauka i zabawa w jednym xd mega !

  OdpowiedzUsuń
 42. Nauka poprzez zabawę to zdecydowanie najlepszy sposób zdobywania wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 43. Takie książeczki to super sprawa, jednak moje dzieci są jeszcze na nie za małe.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)