Trudna droga do przebycia. Recenzja książki „Bardziej kochać siebie” Aleksandry SztorcCzasami nasze dzieciństwo wspominamy jako sielankowe, otoczone miłością rodziców, świetnymi zabawami i beztroską. Niestety nie wszyscy mają to szczęście. Każdego dnia spotykamy osoby, które na różny sposób zostały skrzywdzone i nadal borykają się z traumą. Jednymi z takich osób są ludzie, którzy dorastali w domach alkoholików. To, co przerażające stanowiło ich codzienność przez kilkanaście lat. I właśnie o tym jest książka Aleksandry Sztorc „Bardziej kochać siebie”.Autor: Aleksandra Sztorc

Tytuł: „Bardziej kochać siebie”

Data wydania: 2021-01-21

Wydawnictwo: self - publishing

Data wydania: 2021-01-21

Gatunek: literatura piękna

ISBN: 9788395991608

Liczba stron: 280

Ocena: 10/10Aleksandra Sztorc „Bardziej kochać siebie”Zuzanna to młoda, dorosła kobieta, która ma za sobą bardzo trudną drogę i chyba jeszcze trudniejszą dopiero przed sobą. Jest dzieckiem alkoholików. Już od najmłodszych lat doskonale wiedziała, czym jest agresja, uzależnienie, przemoc czy inne formy wykorzystywania. Wieloletnie problemy zostawiły nieodwracalny ślad na jej psychice. Złamana, zniszczona przez życie, choć dopiero w nie wkracza. Wie, że musi o siebie zawalczyć i przestać się krzywdzić. Pytanie tylko, czy znajdzie w sobie wystarczająco siły i mądrości, aby zrobić to we właściwy sposób.

Zuzanna stopniowo odkrywa, kim tak naprawdę jest. Wygrzebuje z szafy przeszłości swoje stare sekrety i wypowiada je na głos. Krok po kroku porządkuje wspomnienia, analizuje dawne wydarzenia i próbuje zrozumieć, w jaki sposób na nią wpłynęły. Ukazuje nam wstrząsające obrazy, których nie powinno widzieć żadne dziecko. A jednak widziało…

Trudna droga do przebycia
Droga, którą musi przejść Zuzanna jest bardzo trudna, długa i pokryta wybojami. My, jako czytelnicy pokonujemy ją wraz z nią. To my jesteśmy świadkami jej wspomnień, widzimy zmagania i zastanawiamy się, czy dziewczyna podoła. To niezwykle emocjonalna opowieść, która wciska nas w fotel i sprawia, że łzy stale płyną. Aleksandra Sztorc poruszyła bardzo ważny temat, jakim jest alkoholizm rodziców, jego wpływ na rozwój i kształtowanie się charakteru dziecka.


Nie jest to łatwa lektura, ponieważ porusza bardzo trudny temat jakim jest depresja, samookaleczanie się i nienawiść do samego siebie. Niestety, ciężko pomóc osobom z depresją, ponieważ ukrywają swój wewnętrzny ból i doskonale się z nim maskują. Czytając tę książkę łzy leciały mi po policzkach. Najbardziej wstrząsnął mną moment, kiedy główna bohaterka po powrocie do domu, w samotności, pod prysznicem robiła sobie krzywdę, aby tylko poczuć ulgę. Jestem ogromnie wdzięczna Aleksandrze za tę trudną, ale jednocześnie bardzo wyjątkową podróż.
Jeśli lubisz książki, które poruszają trudne, ale ważne tematy, to ta zdecydowanie jest dla Ciebie. „Bardziej kochać siebie” Aleksandry Sztorc to świadectwo bólu i cierpienia, jaki nosi w sobie wiele osób, jednak nie każdy umie się z nim uporać. To również sposób na zdefiniowanie własnej drogi oraz pokazanie, że nigdy nie należy się poddawać, bo zawsze znajdzie się wyjście, nawet z bardzo trudnej sytuacji. Przeżycia oraz emocje często odciskają na nas piętno, jednak tylko od nas samych zależy, co wydarzy się dalej. Gorąco polecam!
Co sądzisz o tej książce?
Przekonałam Cię do jej przeczytania?Zobacz także:Milioner i bogini
A miało być tak pięknie
* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki oraz objęcie jej patronatem dziękuję cudownej autorce Aleksandrze Sztorc

19 komentarzy:

 1. Sama okladka by mnie zachęciła do czytania

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, ze jestem szczerze zainteresowaną poznaniem tej historii o wiele lepiej, niż tylko po opisie! No i gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie trudne tematy w książkach też są potrzebne w czytelniczym planie dnia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę i bardzo zapadła mi w pamięć. W ogóle to mi przypomniałaś, że w roboczych mam recenzję, której nie opublikowałam, bo zmarł mi tata.

  OdpowiedzUsuń
 5. Życie prezentuje się nam nie tylko ze slodkiej odsłony, ale również gorzkiej, której często towarzyszy trauma, ból, utrata zaufania. Ciężko podnieść się po przykrych doświadczeniach, dlatego wczuwamy się w losy bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 6. zarówno okładka jak i tytuł przyciągają uwagę aż chce się ją przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 7. Depresja nogdy nie jest łatwym tematem, ale dobrze, że jest poruszany w książkach. Trzeba o tym mówić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję pięknie za recenzję, w dodatku tak przychylną. :) Bardzo się cieszę, że książka, choć trudna tematycznie, podobała się. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie. Książka jest wspaniała. Z niecierpliwością czekam na więcej.

   Usuń
 9. Tak, mnie przekonałaś i chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciężki temat, ale bardzo ważne, że takie tematy są poruszane. Depresja nie jest łatwa do wykrycia :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Od czasu, kiedy przeczytałam My dzieci z dworca ZOO, lubię takie podążanie za rzeczywistymi historiami z życia autorki, nawet jeśli jest to nieco fabularyzowane życie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio powstaje coraz więcej książek, w których autorzy poruszają trudne tematy i to jest bardzo budujące. Myślę, że tego typu lektury mogą pomóc wielu osobom, które mierzą się z podobnymi doświadczeniami.

  OdpowiedzUsuń
 13. Paulina Kwiatkowska21 stycznia 2022 11:28

  Takie trudniejsze lektury też są potrzebne, na pewno zmusza do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam tę książkę już jakiś czas temu. Była to wzruszająca historia, jednak jej trochę zabrakło, abym mogła dać pięć gwiazdek.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze nie miałem okazji przeczytać tej książki , ale wydaje się integrującą ,do tego ciekawa recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 16. bycie dzieckiem alkoholika to już pierwsza kłoda pod nogi, myślę, że książka jest ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 17. ciekawa historia, trudna, ale takie właśnie najlepiej się przetrawia. Chętnie bym sięgnęła

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo mnie przekonałaś i chętnie po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)