Opowieść o przemijaniu. Recenzja książki Marty Nowik „Kiedy czasu już dla nas nie będzie”

Starość budzi w nas różne emocje. Gdy jedni z nas dostrzegają w niej spokój, czas dla najbliższych i miejsce na wypoczynek inni upatrują się smutku i samotności. Wiele zależy od zdrowia seniorów oraz osób, które ich otaczają. O ostatnich latach życia możemy również przeczytać w książce Marty Nowik „Kiedy czasu już dla nas nie będzie”. Czemu to tak ważna lektura?
Autor: Marta Nowik

Tytuł: „Kiedy czasu już dla nas nie będzie”

Data wydania: 2022-10-06

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zaczytani

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

ISBN: 9788383131962

Liczba stron: 284

Ocena: 8/10
Marta Nowik „Kiedy czasu już dla nas nie będzie”

W książce przenosimy się do Domu Pogodnej Starości. To miejsce, w którym czas płynie inaczej i wszystko wydaje się bardziej spokojne. Pensjonariusze pogrążają się w swoich przemyśleniach, podsumowują swoje życie, wyciągają wnioski i dostrzegają popełnione błędy. Pewnego dnia ich rutyna zostaje zaburzona przez pojawienie się tajemniczej paczki. Nie przyznając się personelowi staruszkowie postanawiają zajrzeć do środka…

Niepozornie oklejone pudełko zawiera w sobie dziwne przedmioty. Pensjonariusze znajdują w nim skrzypce, kołyskę oraz niewielką trumnę, która zamiast dna posiada lustro. To dziwne odkrycie zaczyna budzić różne, często nieprzyjemne uczucia. Co dziwniejsze, nie wiadomo kto przysłał tę paczkę oraz dla kogo była ona przeznaczona. Co prawda na kartonach wpisano czyjeś dane, ale problem polega na tym, ż w Domu Pogodnej Starości nie mieszka nikt taki.
Opowieść o przemijaniu

Jakby tego było mało, nagle w domu pojawia się młody gość, który przynosi kolejne niespodziewane zdarzenia. Pozornie zwyczajna opowieść zamienia się w intrygującą historię. Marta Nowik stworzyła bohaterów, którzy mierzą się ze swoją przeszłością i dokonują rozliczenia z nią. Ciekawe jest to, że wykreowała wielu różnorodnych bohaterów, dzięki czemu spokojna fabuła nabrała rumieńców i rozbudziła ciekawość.
Recenzja książki Marty Nowik „Kiedy czasu już dla nas nie będzie”

Książka Marty Nowik „Kiedy czasu już dla nas nie będzie” jest bardzo ważnym głosem, który może podziałać niczym kubeł zimnej wody. W konkretny i obrazowy sposób pokazuje, że tak naprawdę mamy niewiele czasu, a często marnujemy go na sprawy bezsensowne i niewarte uwagi. Zamiast poświęcać go ukochanym osobom, tracimy cenne chwile. Pokazuje również, że seniorzy bywają traktowani jako zbędny mebel, zużyty przedmiot, który najlepiej wywieźć. Pokazuje smutek i samotność najstarszych osób. Dlatego warto tej książce poświęcić uwagę, zastanowić się nad swoim postępowaniem i dostrzec, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Gorąco polecam!

8 komentarzy:

 1. Tym razem będę musiała podziękować, nie jest to książka dla mnie. Jednak wiem komu ją polecę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Siostra również bardzo polecała mi tę książkę, gdyż była nią zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa fabuła. Zwykle czytam o dziarskich staruszkach jak np. w serii kryminalnej Marty Kisiel albo wcale. Jakby osoby z mniejszą ilością wigoru na starość były nawet w literaturze niepotrzebne. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. to zdanie mi się podoba: "tak naprawdę mamy niewiele czasu, a często marnujemy go na sprawy bezsensowne i niewarte uwagi" warto zacząć żyć tu i teraz i cieszyć sie z małych rzeczy
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że książka może być interesująca, ale na razie mam taki stos do ogarnięcia, że nie mam czasu na nic nowego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie że tak jak w życiu czas ucieka a czasami my zajmujemy się zbędnymi rzeczami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka przemijania jest ostatnio bliska mojemu sercu, nie w takim gatunkowym wydaniu, ale oswajanie śmierci pomaga wyraźniej dostrzec teraźniejszość.

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę ją miała na uwadze. Sprawdzę czy jest w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)