Propozycja dla miłośników fantastyki. Recenzja książki Anety Jadowskiej „Próby ognia i wody”Książki fantasy to gatunek literacki, który łączy elementy magii, mitologii, przygody i fantastycznych światów. Są pełne wyobraźni i pozwalają czytelnikom uciec od rzeczywistości do miejsc pełnych niesamowitych stworzeń, bohaterów o nadprzyrodzonych zdolnościach i epickich walk dobra ze złem. Osobiście nie jestem zbyt zainteresowana gatunkiem fantasy, ale oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Należą do nich między innymi książki Pani Anety Jadowskiej, a jedną z nich chciałabym Ci dzisiaj nieco przybliżyć. Mowa tutaj o „Próbach ognia i wody”, czyli 1.5 tomie „Kronik sąsiedzkich”. To moja pierwsza przeczytana książka, która jest "półtomówką". Przyznam, że wcześniej nawet o czymś takim nie słyszałam i jestem mile zaskoczona. Muszę jednak przyznać, że jest ona świetnym dopełnieniem wątków z pierwszej części serii.Autor: Aneta Jadowska

Tytuł: „Próby ognia i wody”

Seria: Kroniki sąsiedzkie (tom 1,5)

Data wydania : 2022-05-18

Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN

Gatunek: fantasy, science fiction

ISBN: 9788 382106503

Liczba stron: 320

Ocena: 7/10Aneta Jadowska „Próby ognia i wody”


Książka „Próby ognia i wody” zawiera w sobie trzy „krótkie” opowiadania, które stanowią pewnego rodzaju uzupełnienie poprzedniego tomu - „Afery na tuzin rysiów”. Dzięki tej lekturze poznacie odpowiedzi na nurtujące pytania z pierwszego tomu. Jednak spokojnie, jeśli go nie znacie, to nic straconego. Nawet jeśli bezpośrednio przejdziecie do historii przedstawionych w tej książce to bez problemu się w nich odnajdziecie.

Pierwsza historia "Czym karmię swoje demony" wyjaśnia nam sytuację sprzed wydarzeń z „Afery na tuzin rysiów”. Możemy dowiedzieć się z niej jaką misję wykonywała Nikita przed rozpoczęciem fabuły, a także kim jest tajemnicza Stella, o której tak często dziewczyna wspomina.
"Ręce pełne rysiów" to opowiadanie, które dzieje się równolegle do fabuły pierwszego tomu. Jego głównymi bohaterami są Anna i Rafał (tak, wilczyca i ryś, których możecie pamiętać z "Jak pies z kotem") oraz malutkie stado rysiąt, którymi trzeba się zaopiekować, gdy reszta rodziny zajmuje się swoimi sprawami, m.in. prowadzeniem śledztwa czy magią. Natomiast trzecia historia "Haczyki w sercu" jest nawiązaniem do pierwszej i można uznać ją za jej kontynuację.

Propozycja dla miłośników fantastyki

Powieść czyta się naprawdę szybko i można by powiedzieć, że niemal płynie się przez fabułę. Autorka wykreowała rewelacyjne postacie, z którymi naprawdę można się polubić. Przedstawione w niej wątki idealnie ubarwiają i uzupełniają wcześniej poznaną historię. Można w ten sposób poznać wydarzenia i bohaterów z innej perspektywy. Autorka w niezwykły sposób prezentuje fascynujący świat, w którym magia, przygoda i napięcie splatają się w intrygującą opowieść.

Recenzja książki Anety Jadowskiej „Próby ognia i wody”

Książka Anety Jadowskiej „Próby ognia i wody” od Wydawnictwa SQN dostarcza czytelnikom ekscytującą mieszankę magii, przygody i napięcia. Powieść wciąga od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się aż do ostatniej strony. Zaskakujące zwroty akcji, dynamiczne dialogi i wyraziste postacie tworzą barwny świat pełen tajemnic i niebezpieczeństw. Autorka po raz kolejny udowadnia swoje niezwykłe umiejętności w tworzeniu urban fantasy, wnosząc świeży powiew do tego gatunku. Mimo, że sam zamysł oraz poruszane wątki bardzo przypadły mi do gustu, to nie ukrywam , że czegoś mi tutaj zabrakło. Może właśnie dlatego preferuję dłuższe historie. Mimo to jestem przekonana, że czytelnicy kochający fantastykę i lubujący się w książkach Anety Jadowskiej na pewno docenią tę pozycję. Gorąco polecam!


Znasz książki Anety Jadowskiej? Udało Ci się przeczytać poprzednią część tej serii? Co obecnie czytasz?


* Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu SQN
10 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się okładka. Treść zapowiada się całkiem nieźle, choć nie jestem fantastyki

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyka to nie moje klimaty, więc tym razem nie czuje się zainteresowana książka. Znam jednak kogoś, kogo ten tytuł zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Razem z córką czytałyśmy książki tej autorki, spodobały się nam, zatem wielka szansa, że i po tę sięgniemy w ramach wspólnego poznawania i wymieniania się wrażeniami.

  OdpowiedzUsuń
 4. W ogóle nie czytałam żadnej książki autorki, ale już od lat się do tego zabieram.

  OdpowiedzUsuń
 5. sama nie przepadam za fanstatyką także kompletnie to nie moje klimaty
  dobrego dnia dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Po fantastykę zupełnie nie sięgam więc tym razem książka nie trafia w moje preferencje czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja córka jest jeszcze mała na taką tematykę w książkach, ale może w przyszłości zechce takie czytać

  Anszpi

  OdpowiedzUsuń
 8. Od jakiegoś czasu nabieram ochoty na poznanie twórczości autorki, więc chyba mnie namówiłaś!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie czytałam książek tej pisarki, ale kiedyś bardzo ją lubiłam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie bym przeczytała. Zapowiada sie na prawdę ciekawie

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)