Problemy nastolatków. Recenzja książki „Bad Friends” Aleksandry NegrońskiejProblemy nastolatków bywają różne, jednak niezależnie od powagi problemu, nie powinny być przez nikogo bagatelizowane, a tym bardziej uważane za błahe. Dla wielu jest to trudny okres, kiedy skrywane emocje, negatywny sposób postrzegania się, a także liczne problemy w domu i w szkole mogą być przytłaczające. Podobną problematykę porusza Aleksandra Negrońska w swojej najnowszej powieści Bad Friends” wydanej przez Wydawnictwo NieZwykłe.

Autor: Aleksandra Negrońska

Tytuł: „Bad Friends”

Cykl: Friends (Negrońska) tom 1

Wydawnictwo: Wydawnictwo NieZwykłe

Data wydania:2022-08-17

Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Liczba stron: 335Problemy nastolatków. Recenzja książki „Bad Friends” Aleksandry Negrońskiej

Poznajemy historię osiemnastoletniej Kendall, która właśnie wprowadziła się do pochmurnego Londynu. Powodem przeprowadzki są zaręczyny matki dziewczyny. Mężczyzna, z którym związała się kobieta, również ma już syna w wieku nastoletnim – Nellsona. Jeśli jednak sądzicie, że młodzi szybko łapią dobry kontakt, śpieszę z wyjaśnieniem, że nic z tych rzeczy. Chłopak od początku okazuje Kendall wrogość i zastrzega, żeby dziewczyna nie przyznawała się, że go zna. Cała ta sytuacja sprawia, że nastolatka traci nadzieję na miły start w nowej szkole, ponieważ dotąd żyła nadzieją, że przybrany brat pomoże jej oswoić się z nowym środowiskiem. Odtąd główna bohaterka musi zmierzyć się ze wszystkim sama – z nowym miastem, nową szkołą, nowymi twarzami oraz przyzwyczaić się do nowego partnera swojej mamy. Gdy trafia wreszcie w szkolne mury, czujnie obserwuje przybranego brata i jego przyjaciół, wśród których zauważa przystojnego kapitana szkolnej drużyny koszykówki. Sposób bycia sportowca sprawia, że dziewczyna nie potrafi przestać o nim myśleć, choć wie, że nowy kolega jest poniekąd niczym zakazany owoc… Jakie konsekwencje poniesie za sobą to uczucie?„Bad Friends” Aleksandra Negrońska

„Bad Friends” to pierwsza książka Aleksandry Negrońskiej i gdy tylko zauważyłam, że to kolejna ciekawa debiutantka, nie mogłam pominąć tego tytułu. Czy się zawiodłam? Zdecydowanie nie! Pamiętam czasy, kiedy sama chodziłam do szkoły średniej i mimo, że to już „stare czasy” i problemy nastolatków już mnie nie dotyczą, opis książki bardzo mnie przyciągnął. W swojej powieści autorka świetnie opisała licealny świat oczyma dojrzewających dzieciaków, a atutem historii jest to, że przedstawiona jest ona z perspektywy obojga bohaterów. Jako czytelnicy możemy więc zestawić ze sobą dwa spojrzenia – damskie i męskie.


Wspomniany podział na perspektywę damską i męską daje nam możliwość lepszego poznania postaci oraz poznania ich uczuć oraz motywów postępowania. Śmiało więc uprzedzam, że Aleksandra Negrońska zaserwuje Wam przyśpieszony kurs psychologii nastolatków – co jest bardzo ciekawe! Nie ukrywam jednak, że niektóre zachowania głównych bohaterów sprawiały, że byłam zawiedziona. Co więcej, w książce poznajemy nastolatków z perspektywy imprezowania, beztroski, życia zgodnie z zasadą „carpe diem”, gdzie nie ma miejsca na myślenie o odpowiedzialności lub przyszłości. Ale czy nie o to właśnie chodzi w młodości? Sprawdźcie sami – jestem pewna, że nie pożałujecie tej lektury!


Czy interesuje Was taka tematyka? Co sądzicie o okładce tej książki? Zainteresowała Was ta pozycja?
* Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu NieZwykłemu

2 komentarze:

  1. Z chęcią bym przeczytała. Dawno nie sięgałam po ten gatunek

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka czeka na mojej półce. Po twojej recenzji czuję się jeszcze bardziej zaciekawiona.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)