Profilaktyka raka szyjki macicy
Trzyletni projekt, organizowany przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, pod hasłem „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.” oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badanie cytologiczne mieszkankom Pomorza. Głównym celem projektu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań.Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.
W ciągu pierwszego roku trwania kampanii liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach COPERNICUS zwiększyła się prawie 10-krotnie. W ramach całego projektu w 2018 roku wykonano 2986 darmowych badań cytologicznych oraz przeprowadzono 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych.


Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Profil na facebooku: @cytologiapomorze
Strona www: www.cytologia-pomorze.pl

23 komentarze:

 1. Lepiej zapobiegać niz leczyc, wiec trzeba i warto się badać. A gdy niestety wyniki okażą się dodatnie, to we wczesnym stadium są spore szanse na wyleczenie. Tylko to wszystko jest możliwe dzięki regularnym badaniom. Badajmy się Kobiety! Zaslugujemy na to!

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja siostra miała problemu z szyjka macicy, na szczęście wszystko było załatwione szybko i nic się nie stało! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. poruszyłaś na prawdę ważny temat dla kobiet!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako kobieta regularnie chodzę na badania mam dzieci i to dla nich chce być zdrowa

  OdpowiedzUsuń
 5. trzeba pamiętać o regularnych badaniach, super że poruszasz ten temat

  OdpowiedzUsuń
 6. U mojej mamy zaczęły się problemy z rakiem od dróg rodnych i niestety przegrała tę walkę...było za późno... ja badam się regularnie, by nie dopuścić do takiej sytuacji ponownie - warto się badać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to ważny post dla każdej kobiety. Myślę, że bardzo mało kobiet się bada.

  OdpowiedzUsuń
 8. O, bardzo ważna sprawa! O tym trzeba mówić głośno!

  OdpowiedzUsuń
 9. Profilaktyka to bardzo ważna rzecz. Trzeba o tym mówić, aby ludzie pamiętali się badać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że poruszasz ten temat. Profilaktyka, to podstawa, dlatego warto uświadamiać i o tym przypominać.

  OdpowiedzUsuń
 11. To jest wazne,ale nie ten czas abym to czytac miala :(

  OdpowiedzUsuń
 12. sama muszę wybrać się na kontro za bardzo ją przekładam w czasie

  OdpowiedzUsuń
 13. Regularnie się bafam, a cytologię wykonuję co 1-2 lata. Tylko badania są w stanie ostrzec nas przed zbliżającą się chorobą

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że na blogu poruszasz tak zapomniany temat!

  OdpowiedzUsuń
 15. regularnie chodzę do ginekologa i na cytologię to bardzo ważne

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze cztery lata i załapię się na bezpłatne badania ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ważny temat warto o tym pisać i przypominac o badaniach. : )

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja na cytologię idę za miesiąc. Dbam o to i staram się regularnie badać. Lepiej być przesadnie zapobiegawczym, niz martwic sie, ze jest za pozno. Zabiorę też moją mamę na badanie. Sama nie ma odwagi i twierdzi, ze jest zdrowa jak ryba. A tu nigdy niewiadomo...

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ważny temat. Dobrze, że o nim piszesz. Ja badam się regularnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 22. mam nadzieję, że do kobiet w końcu dotrze, że czasem lepiej zrobić sobie badania niż paznokcie!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)