Profilaktyka raka jelita grubegoNawet o tak poważnych sprawach, jak profilaktyka, można mówić w niebanalny, zaskakujący sposób. 15 sierpnia przekonali się o tym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Wieczorem, po seansie kina letniego, na budynku Starogardzkiego Centrum Kultury można było obejrzeć wyjątkowe widowisko multimedialne, łączące ze sobą obraz, światło i dźwięk.
Video mapping 3D to audiowizualny pokaz polegający na wyświetleniu animacji na trójwymiarowym obiekcie jak np. elewacja budynku. To nie tylko artystyczny performance, ale także niebanalna forma reklamy. Tym razem głównym celem była edukacja dotycząca profilaktyki raka jelita grubego.

Bezpłatne widowisko zorganizowane zostało w ramach trzyletniej kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o. Kampania jest częścią projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Było to już 3 wydarzenie w tym roku. Wcześniej pokazy video mappingu odbyły się w Bytowie oraz Kościerzynie.


Celem akcji jest zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań kolonoskopowych. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce liczba zachorowań wynosi ok. 19 000 osób rocznie, liczba zgonów natomiast 11 000, co oznacza, że dziennie z powodu raka jelita grubego umiera 33 Polaków. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie.
- Powiat starogardzki należy do obszarów tzw. „białych plam”, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej. – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.


Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych skierowana jest do aktywnie zawodowo kobiet, jak i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.


By skorzystać z darmowych badań, wystarczy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy
na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer 58 727 01 30.

23 komentarze:

 1. Odpowiedni sposób żywienia, ruch, suplementacja i od razu ryzyko jest mniejsze. Wiem jednak, że łatwo się pisze a trudniej robi. Życzę nam wszystkim aby chciało się dbać o siebie samych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w rodzinie nikt nie miał raka jelita grubego, ale sprawdzenie swojego stanu zdrowia jest bardzo ważne

  OdpowiedzUsuń
 3. profilaktyka jest najważniejsza! na prawdę super temat

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie badania są bardzo potrzebne, ważne aby na nie chodzić i robić je regularnie. Zdrowie ma się tylko jedno

  OdpowiedzUsuń
 5. trzeba pamiętać o regularnych badaniach, super że poruszasz ten temat

  OdpowiedzUsuń
 6. Każda część ciała powinno sie badać. No może nie każda ale większości.

  OdpowiedzUsuń
 7. O cytologii się jeszcze jednak częściej mówi i bada, ale o kolonoskopii to już rzadkość...

  OdpowiedzUsuń
 8. Profilaktyka to bardzo ważna rzecz. Trzeba się badać, ponieważ może to uratować życie

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet warto mówić o tym w sposób zaskakujący i niebanalny, aby przykuć uwagę. Świetnie, że powstają takie kampanie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio nawet nie chce takich artykulow czytac. :(

  OdpowiedzUsuń
 11. lepiej wiedzieć wcześniej niż za późno

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie kampanie są bardzo przydatne i super, że ktoś je organizuje i uświadamia innych. Oby jak najwięcej osób dowiedziało się o tej akcji

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatny wpis! Ważny temat poruszyłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Super, że pokazujesz jak profilaktyka jest ważna.

  OdpowiedzUsuń
 15. zdrowie jest najważniejsze, choruję dlatego teraz najbardziej je doceniam

  OdpowiedzUsuń
 16. Na szczęście u mnie nikt nie miał problemów z rakiem tego typu

  OdpowiedzUsuń
 17. Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, niestety czasem zapominamy o sobie...

  OdpowiedzUsuń
 18. Trzeba się badaćpod każdym kątem. Trąbili o mammografii. Zdrowie jest najwazniejsze -im szybciej wykryta diagnoza, tym wieksza szansa na wyleczenie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Badać trzeba się regularnie. Profilaktyka jest bardzo ważna, nie zaszkodzi a może pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 22. Potrafimy godzinami każdego dnia siedzieć na fejsie albo instagramie, a nie możemy raz w roku zrobić profilaktycznych badan - to przerażające!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)