Maggie Shipstead „Zaskocz mnie” - recenzja książki

 Niektórzy ludzie potrafią wiele poświęcić dla spełnienia własnych pasji, w drodze na szczyt. Inni rezygnują z marzeń, by oddać się życiu, które wydaje się bezpieczne i przemyślane. I właśnie taką drogą zdecydowała się pójść Joan, główna bohaterka powieści Maggie Shipstead „Zaskocz mnie”.Maggie Shipstead „Zaskocz mnie”


Joan jest młodą kobietą, miłośniczką baletu, która potrafi wyjątkowo tańczyć. Jednak oprócz pasji ma również serce, które wydaje się bić szczególnie mocno. Pewnego dnia zabiło dla rosyjskiego baletmistrza. Dziewczyna się w nim zakochała i była gotowa rzucić dla niego dosłownie wszystko. Niestety facet nie odwzajemnił fascynacji Joan, dla niego ona była niewystarczająca… Wtedy też kobieta podjęła decyzję, która zaważyła na jej dalszych losach. Postanowiła zrezygnować ze swojej pasji i kariery i wybrała stosunkowo bezpieczne i przewidywalne życie. Wyszła za mąż za swojego przyjaciela, któremu ufała i wiedziała, że będzie miała z nim dobre życie.

Główna bohaterka zrezygnowała z kariery i oddała się rodzinie. Została matką i elegancką, perfekcyjną żoną. Raz na zawsze zdecydowała się pogrzebać w swoim sercu własne marzenia oraz niespełnioną miłość. W sercu nosiła swój sekret i skryła się za nim. Jako czytelnicy możemy przyglądać się temu, w jaki sposób Joan zmieniła się na przestrzeni lat. Ta książka prowadzi nas aż przez trzy dziesięciolecia, ukazując nie tylko przemiany bohaterów, ale i różnice w obyczajowości i krajobrazie Manhattanu, Paryża i Kalifornii.


Joan była przekonana o tym, że już nigdy więcej nie powróci do świata baletu. A jednak po latach dostrzega, że jej syn ma ogromny talent. Raz jeszcze więc bohaterka zanurza się w świat niezdrowej rywalizacji, niebezpiecznych związków oraz tego, co wówczas było dla niej nieosiągalne. Przypomina sobie swoje własne zmagania, kibicuje swojemu ukochanemu synowi oraz myśli o tym, co czuła przez ostatnie dziesięciolecia.

Ważna i poruszająca pozycja


„Zaskocz mnie” Maggie Shipstead to przepięknie napisana opowieść, której główną siłą jest zarówno poruszająca fabuła, jak i wyjątkowe pióro autorki. Shipstead doskonale operuje językiem, tworząc sugestywne opisy, wnikliwe dialogi i świetnie skrojone profile psychologiczne postaci. Jej elegancki styl pisania pozwala wczuć się w emocje bohaterów, podczas gdy precyzyjne opisy Manhattanu lat siedemdziesiątych, eleganckiego Paryża i słonecznych przedmieść Kalifornii sprawiają, że można przenieść się w różne miejsca i epoki. Autorka ukazuje złożoność relacji międzyludzkich oraz subtelne niuanse emocji, co pozwala bardziej zaangażować się w opisywaną historię. W ten sposób „Zaskocz mnie” staje się nie tylko fascynującą historią, ale także wyjątkowym dziełem literackim, które na długo zapada w pamięci.


Recenzja książki Maggie Shipstead „Zaskocz mnie”


Książka „Zaskocz mnie” Maggie Shipstead to przede wszystkim fenomenalna charakterystyka głównej postaci. Możemy poznać jej myśli, uczucia, bolączki oraz lęki. Joan za wszelką cenę stara się żyć mądrze i wedle zasad, które sama sobie narzuciła. Kobieta zachwyca elegancją i powściągliwością. A jednak pod nią kryje się wiele żaru, który dotychczas był gaszony. Bohaterka nie pozwoliła mu zapłonąć. Czy powrót do świata baletu po latach rozbudzi ten ogień? Wciągająca powieść, przy której można spędzić niejeden wieczór. Piękna, angażująca i niezapomniana. Gorąco polecam!

7 komentarzy:

 1. Mam koleżankę-baletnicę, więc wiem od niej jak ciężko jest w tym zawodzie. Chętnie przeczytam i jeszcze polecę dalej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zarówno tytuł jak i okładka od razu wpadły mi w oko, co do zawartości też zapowiada się spoko
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce. Nie wiem również czy to coś dla mnie jednak planuje zakupić najwyżej podaruje mojej mamie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka lat temu zaczytywałam się w książkach tej autorki. Tę mam do nadrobienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję że to propozycja dla mnie. Chętnie przysiadę do tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że jest to przypomnienie, że życie nie zawsze toczy się zgodnie z naszymi oczekiwaniami i że czasami musimy dokonywać trudnych wyborów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Maggie Shipstead zawsze potrafi przyciągnąć czytelnika swoim pięknym stylem. Opowieść o życiu Joanny i jej podróży przez trzy dziesięciolecia brzmi niesamowicie interesująco.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)