Suszarka do prania – czy warto i jak wybrać najlepszą?

Elektryczna suszarka do prania to sprzęt, który w ostatnim czasie stał się hitem w elektromarketach. Wiele osób – mimo przecież nie najniższych cen takiego sprzętu – od razu uznało, że urządzenie tego typu znacząco ułatwi życie. W tym artykule wskażę Ci powody, dla których warto kupić suszarkę do prania, a także porady odnośnie wyboru najlepszego modelu!

Zalety elektrycznych suszarek do prania
Zacznijmy od tego, czy warto kupić suszarkę do prania. Przemawiają za tym liczne zalety:
· Suszenie w elektrycznym urządzeniu jest najszybsze i najdokładniejsze ze wszystkich metod. Nie cierpi na tym jakość ubrań – nie stęchną, nie są wymięte (a wręcz przeciwnie!) i często zyskują na miękkości.
· To kompleksowe odświeżanie części garderoby nie wymaga zbyt wiele pracy z Twojej strony. Nie musisz rozwieszać ciuchów na sznurkach czy standardowej suszarce. Przekładasz je z bębna pralki do bębna suszarki, naciskasz przycisk… i czekasz, aż staną się suchutkie, przyjemne w dotyku i pachnące!
· Elektryczne suszarki są bardzo pojemne. Najczęściej osiągają ładowność na poziomie 8 lub 9 kg, a to sporo (źródło: https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/suszarki-do-prania/). Żadna pralko-suszarka nie osiągnie takiej ładowności w trybie suszenia. Wyobraź sobie też rozwieszanie 9 kg prania na sznurkach. Udręka! Tutaj nie ma z tym problemu, z pewnością się nie przemęczysz.
· Zużycie prądu wcale nie jest duże! Wiele osób się tym martwi, ale jak pokazują dokładnie analizy poboru energii suszarek do ubrań, jeden cykl suszenia (i to przy wyładowanym na maksa bębnie) nie powinien kosztować więcej niż 1 zł (źródło: https://www.prorankingi.pl/blog/ile-pradu-zuzywa-suszarka-do-ubran/).
· Obsługa nie jest skomplikowana, nawet przy masie różnych programów oraz dodatkowych funkcji do wyboru. Każdy sobie z tym poradzi, bo sterowanie przypomina to znane z pralek.
· Suszarki do ubrań wyglądają zazwyczaj nowocześnie. Nie trzeba się ich wstydzić czy głęboko chować w domostwie. W wielu przypadkach da się je umieścić w słupku, czyli na pralce. Jeżeli masz u siebie domową pralnię, to problem z umiejscowieniem w ogóle znika.
· Suszarki kondensacyjne często oferują zbiorniki, w których zbiera się woda po suszeniu. Wtedy nie trzeba ich nawet podłączać do sieci wodno-kanalizacyjnej, aczkolwiek ta opcja też ma swoje plusy (usuwanie wody staje się wtedy bezobsługowe).
Jak widzisz, nie ma co się dziwić, że bębnowe suszarki do prania są popularne w naszym. Dają tak dużo korzyści, że są praktycznym ułatwieniem domowych obowiązków. Jest to szczególnie korzystne w przypadku dużych rodzin.
Na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do prania?
Teraz czas na konkretne porady dotyczące wyboru najlepszej suszarki do prania. Nie ma co się kierować samą ceną, ponieważ znam osoby, które są w pełni zadowolone ze stosunkowo taniego modelu. Kluczem do sukcesu jest poznanie poniższych cech sprzętu:
· Rodzaj – wypada od niego zacząć, ale to tylko formalność. Aktualnie w sklepach są dostępne same suszarki kondensacyjne, które najczęściej mają pompę ciepła. Taka pompa zapewnia recykling energii – suszy wydajniej, bezpieczniej dla tkanin (niższe temperatury), a do tego ekonomicznie (mniejsze zużycie prądu, krótszy cykl suszenia). Zawsze się upewnij, czy dany model ma pompę ciepła, to absolutna podstawa wyboru.
· Ładowność – w miarę możliwości (dostępne miejsce na suszarkę) i budżetu wybierz jak najpojemniejszy model. Maksymalna ładowność jest podawana dla standardowego programu (ubrania bawełniane), ale dla pozostałych opcji jest zazwyczaj mniejsza o kilka kg. Im bardziej ładowny bęben, tym więcej ciuchów wysuszy na dedykowanych programach.
· Klasa energetyczna – spójrz nie tylko na samą klasę energetyczną, ale również na zużycie energii na cykl (ewentualnie roczne). Pamiętaj przy tym, że im pojemniejszy sprzęt, tym więcej energii będzie zużywał w tej samej klasie co model mniej ładowny.
· Poziom hałasu – czy ktoś z nas lubi hałasujący sprzęt AGD? Zapewne nie, więc sprawdź poziom głośności pracy. Najlepiej, aby nie przekraczał 65 dB.
· Dostępne programy – nadają się do zróżnicowanej odzieży oraz tkanin. Dodatkowe opcje przydają się osobom, które pragną od razu schować ubranie do szafy. Właśnie taki dopisek („do szafy”) mówi o tym, że ciuchy po wysuszeniu nie wymagają nawet prasowania! To duża oszczędność czasu oraz sił.
Powyższe cechy stanowią podstawy wyboru dobrej suszarki do prania. Oprócz nich dopasuj wymiary urządzenia (a konkretniej głębokość) do wolnej przestrzeni, zapoznaj się z panelem sterowania i ewentualnie zwróć uwagę na design suszarki, aby Ci się podobała. Pamiętaj jednak, że nie warto przedkładać fajnego designu nad bardziej praktyczne cechy, które zostały omówione w tym poradniku.
Ile trzeba wydać na suszarkę do prania?
Ceny suszarek do prania są zróżnicowane. Może nie tak jak ceny pralek, ale jednak. Osoby pragnące nabyć taki sprzęt często więc pytają, ile trzeba wydać, aby być zadowolonym, i czym właściwie różni się tania suszarka od tej drogiej.
Patrząc na wcześniejszy punkt, wszystkie zalecenia odnośnie wyboru da się spełnić, wydając nawet 1800-2300 zł. W tym segmencie cenowym dużą popularnością cieszą się tańsze suszarki Electrolux oraz Bosch. Są też modele Amica, BEKO oraz Candy.
Wraz ze wzrostem ceny poprawiają się niektóre parametry, np. średnia ładowność oraz zużycie energii. Ale to tylko początek. Kosztowne suszarki za 3000-5000 zł są bardziej zaawansowane technologicznie. Mają więcej funkcji, które idealnie wygładzają odzienie i suszą je jeszcze szybciej. Niejednokrotnie radzą sobie z suszeniem butów, wełny, a nawet kombinezonów narciarskich. Pod tym względem zwiększa się ich zastosowanie. Producenci dbają, aby ich sprzęt suszył i odświeżał dosłownie wszystko co możliwe.
Inną cechą są rozwiązania konstrukcyjne. Droższe suszarki są zazwyczaj trwalsze, lepiej wykonane, gdyż producent nie musi na niczym oszczędzać. Zastosowane części nie idą na żadne kompromisy w kwestii żywotności.
I zostają jeszcze pewne bajery, np. współpraca z aplikacją, Wi-Fi, NFC, a nawet namiastka sztucznej inteligencji. Droższe suszarki często kuszą konsumentów takimi funkcjami.
Podsumowując ten punkt, już ok. 2000 zł wystarcza na zakup porządnej suszarki do ubrań. Topowe parametry, jeszcze więcej programów i funkcji, a także gwarancja najwyższej jakości wykonania wiążą się z wydaniem większej kwoty, np. powyżej 3500 zł.
Podsumowanie
O suszarkach do prania można pisać i pisać, ale te 3 podstawowe punkty w zupełności wystarczą Ci do podjęcia rozsądnej decyzji zakupowej.
Teraz już wiesz, dlaczego warto kupić suszarkę do ubrań i na co zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie. Nie zabrakło także przeglądu cen i idących za nimi cech.
Kwestia opłacalności tej inwestycji nie budzi raczej wątpliwości – w mojej ocenie jak najbardziej warto. Podstawowe cechy suszarek, które mają znaczenie, spokojnie można sprawdzić przed zakupem – ze specyfikacji, testów, rankingów, opinii. A z budżetem wcale nie trzeba jakoś szczególnie szaleć, aby być zadowolonym z zakupu.

1 komentarz:

  1. ja mam zwykłą suszarkę stojącą nie elektryczną, w moim mieszkaniu inna by się nie zmieściła niestety , a to na pewno wygoda

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)