Słoneczna bransoletka

Witajcie Kochani!

Lato w pełni, jednak pogoda nie do końca sprzyja wypoczywaniu poza domem. Częste opady deszczu, burze, czy egipskie temperatury. W takie dni szukamy ciekawych sposobów na spędzanie czasu w domu. Dziś chcę Wam pokazać taki, który łączy naukę z zabawą. Wraz z Hanią postanowiłyśmy wykonać „słoneczną” bransoletkę, czyli eksperyment od FUNIVERSITY. Wiele z Was z pewnością zastanawia się, co to jest.


Czy tak naprawdę znamy działanie promieniowania ultrafioletowego (UV)? To się okaże podczas doświadczenia. W opakowaniu znajdowały się instrukcja i tuba z zawartością, niezbędną do przeprowadzenia eksperymentu, która potem może posłużyć do przechowywania drobiazgów. W tubie były: fiolka z koralikami, skala promieniowania UV oraz rzemyk z zapięciem. Już przy otwarciu zainteresowanie Hani było dużo większe niż w przypadku jakichkolwiek zabawek, czy gier. Doświadczenie jest proste i zrozumiałe, dzięki czemu Wasza pociecha może poznawać świat w ciekawy sposób i aktywnie brać udział w eksperymencie. Ma ono na celu odpowiedzieć na pytanie, jak zmierzyć promieniowanie UV i co to takiego jest. Oprócz tego możemy się dowiedzieć, czy światło słoneczne naprawdę jest białe.
Na początku eksperymentu wysypałyśmy wszystkie koralki i położyłyśmy na talerzyku, a następnie wystawiłyśmy je na działanie słońca. Po chwili koraliki intensywnie się zabarwiły, co było dla nas wielką niespodzianką. Wybrałyśmy jeden koralik do dalszej obserwacji. Włożyłyśmy go do fiolki wraz z kolorową skalą poziomu promieniowania i również wystawiłyśmy na słońce. Niestety, koralik przybrał bardzo intensywną barwę, co świadczyło o silnym promieniowaniu UV. Później z pozostałych dziewięciu koralików stworzyłyśmy bransoletkę, która stanowi teraz część nietypowej biżuterii Hani. Teraz wie, że jeżeli wyjdzie na dwór, a kolor koralików będzie intensywny, to znaczy, że musi schować się w cieniu lub odpowiednio się ubrać. Doświadczenie jest bardzo ciekawą i oryginalną formą spędzenia czasu. Nikt się przy nim nie nudzi, a dzieci są ciekawe i nie odstępują obiektu badań na krok. Taki eksperyment rozbudza dziecięcą ciekawość i chęć nauki. Można go przeprowadzać przez cały rok i obserwować zmieniające się zachowanie koralików, np. sprawdzając, czy okulary przeciwsłoneczne rzeczywiście chronią przed promieniowaniem UV. Po przeprowadzonym eksperymencie od FUNIVERSITY dziecko zadaje dużo więcej pytań powiązanych z poruszonym zagadnieniem. Bardzo pozytywnym aspektem jest to, że pobudza wyobraźnię, a pociecha nabiera chęci poznawania świata.

Uważam, że eksperyment od FUNIVERSITY, to fenomenalny pomysł na spędzenia czasu w ciekawy i nietypowy sposób, zarówno w domu, jak i podczas zajęć szkolnych. Każdy smyk ucieszy się z takiego prezentu i z dużo większą chęcią będzie poznawał nowe zagadnienia naukowe. Z całą pewnością polecam! Niebawem ukażą się kolejne posty, dotyczących innych eksperymentów przygotowanych przez FUNIVERSITY.


20 komentarzy:

 1. oo świetne. wspaniała zabawa. pierwszy raz widzę takie bransoletki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz się spotykam z taką bransoletką moja córka byłaby zadowolona <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow nie znam tego produktu ale z Twojego opisu wnioskuje ze jest rewelacyjna !

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne rozwiązanie nawet dla dorosłych, którzy często zapominają o ochronie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Efekt końcowy jest rewelacyjny! <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny pomysł na zabawę. Hania ma fajną ozdobę na ręku, a dodatkowo będzie wiedziała, kiedy się skryć czy posmarować filtrem :) Fajny sposób na uświadomienie dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A to ciekawostka ;D Super pomyślane ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. O kurcze jaki świetny pomysł! Super!

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo fajna rzecz, nie zdajemy sobie sparwy z promieniowania uv. Ten gadzet przyda się bardzo

  OdpowiedzUsuń
 10. Fantastyczne doświadczenie. Pouczające i dla dzieci i dla dorosłych

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla mnie totalna nowość 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajna zabawa ďla dziewczynek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna zabawa i oryginalna alternatywa dla gotowych bransoletek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajne doświadczenie dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 15. O przydałaby się taka moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 16. Super eksperyment! Oby więcej takich pouczajacych zabaw😊

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)