Czym różni się beton architektoniczny od betonu konstrukcyjnego?



Beton to niejednorodny i wielofazowy kompozyt, powstały głównie z cementu, kruszywa i wody, które po wymieszaniu stają się ciałem lepkoplastyczno-stałym. Mieszanka ta dzięki hydratacji cementu przechodzi w ciało stałe, które w czasie dojrzewania wciąż zmienia swoje właściwości. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie. W okresie PRL masowo powstawały osiedla betonowych bloków, wykonanych z wielkich płyt. Z czasem beton zaczęto wykorzystywać także w celach dekoracyjnych. Obecnie beton dzieli się na konstrukcyjny i architektoniczny. Każdy z nich powstaje z innych surowców i daje inny efekt końcowy. Wraz z upływem czasu, wiele gałęzi przemysłu mocno się rozwinęło. I w taki właśnie sposób beton zyskał swoje nowe, piękniejsze i oryginalniejsze zastosowanie.







Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to rodzaj materiału, który stosuje się przede wszystkim w celach dekoracyjnych i estetycznych, gdzie wygląd i faktura betonowej powierzchni ma duże znaczenie. Może mieć różne faktury, kolory, wykończenia powierzchni oraz niestandardowe kształty, co pozwala na tworzenie efektownych elementów architektonicznych. Przykładem mogą być ściany, schody, meble ogrodowe, płyty tarasowe czy elementy dekoracyjne, na przykład donice. Beton architektoniczny jest często stosowany w budownictwie rezydencjalnym, mieszkaniowym oraz publicznym, gdzie wartość estetyczną stawia się na równi z funkcjonalnością.



Czym jest beton konstrukcyjny?


Beton konstrukcyjny to budulec, którego głównym celem jest zapewnienie trwałej i bezpiecznej konstrukcji budowlanej, takiej jak fundamenty, stropy, ściany nośne, słupy czy belki. Beton konstrukcyjny musi spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości mechanicznej i odporności na warunki atmosferyczne oraz obciążenia dynamiczne, takie jak wiatr, woda, śnieg czy wstrząsy sejsmiczne. Zazwyczaj jest szary lub biały, bez ozdób czy dekoracji.
Różnice między betonem architektonicznym, a betonem konstrukcyjnym


Podstawową kwestią, która odróżnia beton konstrukcyjny od betony architektonicznego, jest konieczność stworzenia odpowiedniej mieszanki z ogromną precyzją, starannością i dbałością o każdy szczegół. W tym przypadku kluczowe są proporcje oraz dokładne połączenie wszystkich składników, aby na powierzchni nie pojawiły się żadne niedoskonałości (spękania, nierówności, bąbelki powietrza itp.). Na szczęście jest sposób , aby uniknąć zbędnej pracy i rozczarowania efektem końcowym. Można zdecydować się na beton architektoniczny VHCT.





Kiedy warto zdecydować się na beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to materiał, który staje się coraz bardziej popularny w projektowaniu wnętrz i architekturze. Jego charakterystyczna szara barwa i surowy wygląd stanowią doskonałe tło dla różnych stylów aranżacji. Na pewno będzie dobrym wyborem w przypadku wnętrz w stylu loftowym, ponieważ beton architektoniczny doskonale pasuje do industrialnych wnętrz, takich jak loftowe mieszkania czy przestrzenie biurowe, gdzie surowy charakter materiału podkreśla nowoczesny styl. Sprawdzi się także w minimalistycznych wnętrzach, które cechuje prostota i minimalizm. Doskonale sprawdzi się w przypadku mebli i podług. Podczas urządzania nowoczesnej kuchni można zdecydować się na dekoracyjne płytki, czy blat kuchenny. Może być także wykorzystany do wykończenia łazienki, a szczególnie ścian, podłóg, blatu umywalki czy nawet wanny, co nada wnętrzu niepowtarzalny, surowy stan.




Beton architektoniczny jest materiałem, który świetnie sprawdza się do wykończania i wyposażania wielu nowoczesnych wnętrz w domu, czy mieszkaniu. Warto jednak wspomnieć, że równie dobrze może zostać wykorzystany w przypadku projektowania przestrzeni komercyjnych, na przykład wnętrz sklepów, kawiarni, czy klubów, gdzie surowy styl będzie doskonale pasować do atmosfery miejsca. Podejmując decyzję dotyczącą wykorzystania betonu architektonicznego, należy pamiętać, że wymaga on specjalnego traktowania i może nie być odpowiednim wyborem dla wszystkich pomieszczeń, a szczególnie w sypialni czy pokoju dziecięcym. Nie można jednak zapomnieć, że mimo wszystko beton architektoniczny jest bardzo trwały, odporny na ścieranie i dostępny w wielu różnych wzorach, rozmiarach i sposobach wykorzystania. Elementy wykonane z betonu architektonicznego są wstanie odmienić każde wnętrze, co daje niemal nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz.





Słowem podsumowania




Beton architektoniczny, to nowy materiał, który daje niczym nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz. Jest bardzo wszechstronny i uniwersalny, dzięki czemu nada się do wielu pomieszczeń, a także miejsc użyteczności publicznej. Stanowi milowy krok w rozwoju aranżacji wnętrz. Jest podstawą nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń, które w ostatnim czasie zyskują na popularności, a beton architektoniczny coraz częściej odgrywa w nich kluczową rolę.



* Wpis sponsorowany

7 komentarzy:

  1. Fajny wpis. Beton architektoniczny pięknie zdobi wnętrza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do niedawna nic nie wiedziałam o różnicach między tymi betonami. Jednak muszę przyznać, że ten architektoniczny robi wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie w takim klimacie ostatnio otworzyła się u mnie biblioteka. Pięknie ten beton wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie lubię betonu, a ten architektoniczny nie jest wyjątkiem. Mimo tego, miło czyta się ten post.

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że warto znać różnice między tymi betonami. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo przydatny wpis! Ja kiedyś się zastanawiałam nad takim betonem w swoim mieszkaniu, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy. Jednak nie jest powiedziane, że za jakiś czas nie wrócimy do tego pomysłu, bo po Twoim wpisie - znowu mam chęć na zmiany w mieszkaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  7. marzył mi się taki beton w domu ale bardzo zmniejszył by nam pomieszczenia i wybraliśmy płytki w takich odcieniach
    dyedblonde

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że do mnie zajrzałaś/eś ! Bardzo miło mi Cię gościć. Dziękuję za każdy komentarz. Liczę, że będziesz wpadać częściej :)